Színművészetis diákok a barikádokon
Juhász Katalin
2020. 09. 01., k – 17:24
Az eseményen több neves színházi és filmes szakember felszólalt. Ezután mintegy 250 hallgató beköltözött az épületbe, szalaggal tekerték körbe a bejáratot, és közölték, hogy nem engedik be az új vezetést.
Az egyetem szeptembertől egy alapítvány irányítása alá került, a kuratórium élére Vidnyánszky Attilát nevezte ki a fenntartó minisztérium a hallgatók és az intézmény vezetésének tiltakozása ellenére. A modellváltás pár hónap alatt zajlott le. A kuratóriumba Bacsa György, a Mol stratégiai ügyvezető igazgatója, Lajos Tamás operatőr-producer, Rátóti Zoltán színész-rendező és Világi Oszkár, a Slovnaft Igazgatóságának elnöke, vezérigazgatója került. Az egyetem szenátusa a sajtóból értesült a grémium összetételéről, melyben egyetlen általa jelölt személy sem szerepel. Kiderült, hogy a szenátus többé nem dönthet saját működési szabályzatáról, nem szólhat bele a költségvetésbe, nem választhat rektort, és nem jogosult önállóan osztályvezető tanárokat kinevezni, osztályokat indítani.
Ezek után több neves oktató bejelentette távozását, hétfőn pedig lemondott az egyetem teljes vezetése. Döntésüket azzal indokolták, hogy a modellváltás után az SZFE autonómiájának minden lényeges elemét felszámolták.
Vidnyánszky Attila rendező, a Nemzeti Színház vezérigazgatója eddig csak a kaposvári egyetemen folyó színészképzés irányításában vett részt rektorhelyettesként, ahonnan később több addigi oktató távozott. További funkciói: a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház főrendezője, az Emberi Erőforrások döntés-előkészítő testülete, a Színházművészeti Bizottság elnöke, a színházi szakma érdekeinek védelmét ellátó Magyar Teátrumi Társaságnak elnöke, a Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozó művészeti vezetője.
Az egyetem volt diákjai korábban videóüzenetben fordultak a nyilvánossághoz a színművészeti oktatás függetlenségének fontosságát hangsúlyozva, köztük volt ifj. Vidnyánszky Attila színész, rendező, az új kuratórium elnökének fia is.
A hallgatói önkormányzat elnöke bejelentette, hogy hosszabb ellenállásra készülnek, ugyanakkor készek együttműködni, de csak akkor, ha az új vezetés meghallgatja korábbi kéréseiket.
Ma délután az egyetemet elfoglaló diákok felolvasták nyilatkozatukat, amelyben egyebek mellett az áll, hogy autonómiát követelnek az egyetemnek, jelenlegi formájában elutasítják a modellváltásáról szóló törvényt, a kuratórium és a felügyelőbizottság kinevezésének módját, és követelik a szenátus jogköreinek visszaállítását. A elkövetkező időszakban napi sajtótájékoztatókat ígértek.
Körülbelül ezren vettek részt azon a tegnap esti tüntetésen, amelyet a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói szerveztek az intézmény Vas utcai épülete elé. A demonstrációnak a vihar vetett véget.