Az igazságügyi reform az Alkotmánybíróságot is érinti
Mészáros Richárd
2020. 12. 09., sze – 14:17

A módosítások értelmében bővül az államfő hatásköre, aki patthelyzet esetén, tehát ha a parlament nem választ meg kellő számú jelöltet, saját belátása szerint nevezheti majd ki az alkotmánybírókat.
Elfogadták azt a módosító javaslatot is, melynek értelmében a parlamenti képviselők háromötödös többséggel fogják megválasztani az alkotmánybíró-jelölteket. Ha viszont kétszeri próbálkozásra sem sikerül ilyen módon megválasztani a jelölteket, a következő választáson már elég lesz az abszolút többség is.

Zöld utat kapott az igazságügyi reform
A parlament szerdán jóváhagyta az igazságügyi reformot, amely az Alkotmánybíróság, a Bírói Tanács és a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság összetételét is érinti.
Változni fog az alkotmánybírók megbízatási ideje is. A módosítás célja annak elkerülése, hogy egy kormánypárt vagy koalíció jelölje az alkotmánybírók többségét.
A jövőben az alkotmánybíróság nem dönthet arról, hogy egy alkotmánytörvény összhangban van-e az alkotmánnyal.
Az igazságügyi reform és az ezzel összefüggő alkotmánymódosítások, melyeket szerdán hagyott jóvá a parlament, a Szlovák Alkotmánybíróságot is érintik. Nemcsak a döntéshozatal, hanem az alkotmánybíró-választás módja is változik.