A nyár a megszokottnál melegebb lesz
Bugár Anna
2021. 04. 22., cs – 15:51
Az éghajlat szempontjából milyen volt az elmúlt év?
A klíma szempontjából 2020 rendkívüli volt Szlovákiában. Az első fél évet erős szárazság jellemezte, amit később felváltott a kiadós csapadék, helyenként túlságosan nagy mennyiségben. Az 1981 és 2010 közötti átlaghoz képest 1,3 Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet, 2020-at a hazai meteorológiai mérések történelmében a 10 legmelegebb év közé sorolhatjuk. A hegyvidéket tekintve a valaha mért legmelegebb évét tudhatjuk magunk mögött, a Lomnici-csúcson mért adatok is ezt bizonyítják. A légköri csapadék 15%-kal meghaladta az előző évek átlagát. Ez legfőképpen a nyári özönvízszerű esőzéseknek és a különösen csapadékos októbernek köszönhető. Október 10 és 15 között Nyugat- és Kelet-Szlovákia egyes régióit extrém mennyiségű csapadék árasztotta el. Tavasszal azonban a szárazság jelentett kihívást, március 10-től május közepéig szokatlanul száraz időjárás uralkodott az országban. A szélsőséges jelenségek közül a túlzottan csapadékos februárt és a rendkívül száraz áprilist emelhetjük ki. Az intenzív, időnként pusztító nyári viharok is az egyre változékonyabb időjárás számlájára írhatók.
Az elmúlt évtizedek során jelentősen megváltozott az éghajlat. Egyre melegebb a tél, az ország déli részén pedig régen volt fehér karácsony. Folytatódni fog ez a trend?
A klímaváltozást Szlovákiában és Európában legalább a 20. század közepétől regisztráljuk, de jelentősebb mértékben a kilencvenes évektől figyelhetjük meg. Az elmúlt 10 év (2011–2020) azonban a korábbi évekhez képest különleges. Országos szinten felmelegedést tapasztalunk, megváltozott a csapadék rendszeressége, miközben egyre kevesebb a hó az ország északi térségeiben is. Tavasszal gyorsabban érkezik a száraz meleg idő, ami összefügg a természet korábbi ébredésével. A mezőgazdászok számára ez hatalmas problémát jelent. Május közepéig erősebb fagyokra lehet számítani, így a változékony időjárás nagyobb károkat okoz, mint korábban. Ez a helyzet 2016 óta szinte rendszeresen megismétlődik, feltehetően az idei évben is alacsonyabb lesz a termés. A felmelegedéssel ezek a trendek erősödni fognak és negatív hatásaira a gazdaság szinte minden ágazatában fel kell készülni, elsősorban a mezőgazdaságban és az erdészetben. Az időjárás régen is megváltozott az egyik percről a másikra, de ilyen rövid időn belül soha nem érzékeltünk ennyire szélsőséges változásokat. Fel kell készülni rá, hogy minél jobban növekszik a globális felmelegedés és a regionális hőmérséklet, annál változékonyabb lesz az időjárás a jövőben.
Április van, de az időjárás inkább az októberire emlékeztet. Ez is a globális felmelegedés következménye? Mikor érkezik meg a nyár térségünkbe?
Az április meglepetést okozott, az esőzéseknek köszönhetően enyhült a február közepétől tartó szárazság. A probléma az, hogy hullámokban érkezett a csapadék, amit kemény fagyok is követtek, Szlovákia északi részein rekordot döntött az alacsony hőmérséklet. Az áprilisi időjárás általában változékony, de amit most tapasztalunk az teljesen rendhagyó. A 2020/2021-es tél sajnos viszonylag meleg volt, főleg az első hónapokban, végül márciusban és április elején érkezett meg rendesen. Ez abszolút nem jellemző, és nagyon valószínű, hogy szorosan összefügg a klímaváltozással és a globális felmelegedéssel. Ezt az állítást tudományos kutatások eredményei is alátámasztják. A nyárral kapcsolatban még korai lenne pontos előrejelzést adni. Bízzunk benne, hogy májusban stabilizálódik az időjárás, és lesz rendszeres csapadék, hogy ne kelljen ismét szárazságtól tartani. A hosszútávú szezonális prognózisokat tekintve, egyelőre úgy tűnik, a tavasz és a nyár egyaránt a megszokottnál melegebb lesz.
Milyen hatással lehet a klímaválság az emberek mindennapi életére Szlovákiában? Mi a legnagyobb kihívás ezen a téren?
Az egyszerű emberek már észrevették az időjárásváltozást és a klíma jellegének átalakulását. Elsősorban azokat érintette, akik szántóföldön vagy erdőben dolgoznak. Évente több millió eurós kárt okoz a szárazság és az árvíz, az elmúlt években azonban a mezőgazdaságon kívül a turizmus is egyre rosszabbul teljesít az éghajlati viszonyok változása miatt. A téli sportokat ellehetetleníti az általános hóhiány, így a síközpontok fenntartása egyre költségesebb. A városok lakói leggyakrabban nyáron érzékelik a felmelegedést. A hosszan tartó extrém idő és a füllesztő meleg jelentősen csökkenti az emberek teljesítőképességét, ami a gazdasági mutatókat is kedvezőtlenül befolyásolja. Szlovákia számára a legnagyobb feladatot a vízzel kapcsolatos problémák okozhatják. Ha a csapadék kevésbé lesz rendszeres, a jövőben komoly gondot jelenthet a vízhiány, kivéve a Csallóközt.
Mit gondol, téma a klímaváltozás társadalmunkban? Hogy értékeli az ország környezetvédelmi politikáját?
Megjelenik, de ez nem elég. Az emberek sejtik, hogy a klímaváltozás miatt nehezebb idők jönnek, de szinte minimális információjuk van arról, mi a teendő. Szlovákia egyes kormányai nem tekintettek prioritásként a környezetvédelemre. Ez azonban 2015-ben megváltozott, mikor hatalmas szárazság gyötörte az országot. A minisztériumi hivatalnokok elkezdték tudatosítani, hogy az éghajlatváltozás súlyos következményeket vonhat maga után. Készülnek a stratégiák, elemzések, dolgoznak a konkrét intézkedéseken a mezőgazdaságban, iparban és az erdészetben – mindez azonban egyelőre csak papíron történik. Úgy vélem, még mindig le vagyunk maradva, és csak az aktuálisan felbukkanó problémákat igyekszünk megoldani. Hiányzik a vízió, az átgondolt stratégia és a még durvább éghajlati viszonyokra való felkészüléshez.
Az Európai Unió döntéshozó szervei megállapodtak az uniós klímatörvényről. A jogszabály értelmében az EU 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenteni fogja az üvegházhatású gázok kibocsátását. Sikerülni fog elérni a kitűzött célokat?
Az EU 20%-os csökkentést már elért az üvegházhatású gázok kibocsátása terén, 2030-ra a következő 30% a jelenlegi politikáktól való komolyabb eltérés nélkül is borítékolható. Igazából jóváhagyták azt, ami nagyjából biztosan elérhető, anélkül, hogy valamilyen hatékonyabb terv mellett döntöttek volna. Az 55%-os csökkentést tehát elérjük, a kérdés az, hogyan tovább? A tudósok szerint ahhoz, hogy a klímaváltozás legpusztítóbb hatásait visszafordítsuk, az EU-n belül már 2040 előtt el kellene érni a klímasemlegességet, globális szinten pedig 2045-re. Ezt nem lesz könnyű megcsinálni.
Egyéni szinten mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát?
Jó lenne, ha mindenki átértékelné a fogyasztói magatartását, és vásárláskor a mennyiség helyett inkább a minőséget tartaná szem előtt. Okosabban kellene spórolni az energiával, a kevesebb repülés és autózás is az egyik módja a karbonlábnyom csökkentésének. Rengeteg lehetőség van, a klímaváltozás szempontjából viszont az egyik legfontosabb dolognak az oktatást tartom. Tájékozódni kell, mindenkinek meg kell találni azokat az információkat, amelyek segítenek felkészülni arra, ami vár bennünket.
Az éghajlatváltozás hatásairól Jozef Pechot, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) meteorológusát kérdeztük.