A kormány az oltástól is elvette a kedvünk
Bugár Anna
2021. 06. 10., cs – 16:43
A járvány kitörésének kezdetén még viszonylag sokan bíztak az egyes állami intézményekben, ami nem is annyira meglepő, hiszen válság idején az emberek hajlamosak a hatalomtól várni a megoldást. Tavaly áprilisban a lakosok többsége (56,2%-a) úgy érezte, az ország irányítása jó kezekben van. Az első hullám jóval enyhébb lefolyású volt, feltehetően ezért is tudta többé-kevésbé megőrizni népszerűségét a kormány a nyár végéig. Ősszel azonban a járványügyi helyzet romlani kezdett, ami negatív hatással volt a közvéleményre is. A „Hogy vagy, Szlovákia?” felméréssorozat májusi eredményei azt mutatják, Eduard Heger (OĽaNO) kinevezését követően némileg emelkedett ugyan a kormány iránti bizalom, de a megkérdezettek közel háromnegyede kiábrándult a jelenlegi kabinetből. Az egészségügy és a tudományos intézmények támogatottsága viszont a járvány idején enyhén nőtt. A válaszadók fele úgy nyilatkozott, bizalmat érez az orvosok iránt. A tudományos intézetek csoportja hasonló támogatásnak örvend (47,8%).
Oltási hajlandóság
A felmérés elemzői rámutattak, az oltási hajlandóság szorosan összefügg a kormányba, államfőbe és egyéb intézményekbe vetett bizalommal. Azok, akik szerint a kormány elfogadhatóan kezeli a koronavírus-járványt, nagyobb arányban hajlandók igényelni az oltást. Ellenkező trend figyelhető meg azonban a kormányellenesek körében – a megkérdezettek kétharmada nem oltatná be magát, vagy egyelőre habozik az oltással kapcsolatban. „Már a korábbi felmérésekből is kiderült, hogy azok a válaszadók, akik nem bíznak a kormányban, kevésbé hajlandók betartani a járványellenes óvintézkedéseket. Hasonló a helyzet az oltási hajlandósággal is, amelyre hatással van a tudósokba és az orvosokba vetett bizalom is” – magyarázta Robert Klobucký, az SAV Szociológiai Intézetének a munkatársa.
Az orvosok szerepe
A felmérésből az is kiderült, a koronavírus elleni oltással kapcsolatos információkért leggyakrabban a kezelőorvosukhoz fordulnak az emberek. A válaszadók 51,7%-a azt mondta, az orvost tartja a legmegbízhatóbb forrásnak a vakcinát illetően, és ez egyaránt igaz azokra is, akik egyelőre nem döntötték el, beoltatják-e magukat. Az oltásellenesek kevesebb mint 24%-a tartja jó ötletnek az orvosi szakvélemény kikérését a védőoltással kapcsolatban.
A szlovákiai tudósok bírják az emberek bizalmát – a válaszadók 43,5%-a szerint a tudósok által kiadott tájékoztatás megbízható. Az interneten olvasható hírekről már jóval kevesebben vélekednek így (11,7%), de a szlovák kormány tájékoztatását sem tartják nagyon bizalomkeltőnek – csupán a válaszadók 14,7%-a mondta azt, hogy megbízható forrásnak tartja a kormányt.
A koronavírus-járvány próbára tette a szlovákiai intézményrendszerbe vetett bizalmat. A Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) közre-működésével készült felmérés szerint csupán a lakosok 17,2%-a bízik meg a kormány-ban. A szakértők szerint ez nagy akadályt jelenthet a szükséges oltottsági szint elérésénél.