Search by category:
Egyéb kategória

A kollégiumok sorsáról is a jelzőlámpa dönt

A kollégiumok sorsáról is a jelzőlámpa dönt
Bugár Anna
2021. 08. 30., h – 17:49

2021. augusztus 31., kedd – 07:30
Friss ikon
Off

Törzs

Ľudovít Paulis (SaS), az oktatási tárca államtitkára a hétfői sajtótájékoztatón optimizmusát fejezte ki a téli szemeszterrel kapcsolatban, nyitóbeszédében két különböző felmérés eredményeire hivatkozott: a pozsonyi Comenius Egyetem (UK) adatai szerint a bentlakó diákok 82%-a már be van oltva, további 14% pedig még az iskolaév kezdete előtt igényelni tervezi az oltást. Az AKO ügynökség által készített közvélemény-kutatás adataiból kiderül, a főiskolai végzettséggel rendelkező válaszadók 75%-a már legalább a vakcina első adagját megkapta, 12% pedig tervezi az oltást. Hangsúlyozta: az oktatásügyi tárca a tanítás jelenléti formáját ott ajánlja, ahol ezt a járványhelyzet lehetővé teszi. Abban az esetben, ha valamelyik járás a Covid-automata szerint más színre vált, át kell értékelni a helyzetet. Az államtitkár elmondta, a felsőoktatási intézmények 15,5 millió eurós támogatásban részesülnek, a tárca ezzel igyekszik fedezni a járvány okozta bevételkiesésüket. Rudolf Kropil, a Szlovák Rektori Konferencia elnöke arra kérte a diákokat és az oktatókat, ha egészségügyi állapotuk engedi, oltassák be magukat.

„Mindenekelőtt arra törekszünk, hogy az egyetemeken a jelenléti oktatás a lehető leghosszabb ideig tartson. Bár a technológiai fejlődés és a távoktatás modern formái nagyon jó szinten vannak, a célunk az, hogy közvetlen kapcsolat legyen a tanárok és a diákok között”

– mondta. Filip Šuran, a Szlovákiai Egyetemi Diákönkormányzatok Szövetségének elnöke (ŠRVŠ) szintén felszólította kortársait a vakcina igénylésére, majd rámutatott, a diákok lelki egészsége romlott a távoktatás során. 

A Covid-automata értelmében már a narancssárga besorolásnál is korlátozni kell a jelenléti oktatásban résztvevők számát, azt viszont az iskola dönti el, a három módszer közül melyiket választja. Ha nem ellenőrzi a védettséget, akkor legfeljebb 100 személy vehet részt a tantermi oktatásban, ha viszont csak az oltottaknak engedélyezik a belépést, akkor akár 1000 személy is tartózkodhat az épületben. A szakértők ideális megoldásnak tartják, hogy oltással, teszttel, vagy a betegség legyőzéséről szóló igazolással 400 diákot fogadhat az egyetem. 

A szakemberek emlékeztettek, az egyetemek a regionális közegészségügyi hivatalokkal közreműködve dolgozzák ki a személyre szabott feltételeket, hiszen az egyes intézmények specifikus sajátosságait is figyelembe kell venni a korlátozások kidolgozásánál. Az egyetemi kollégiumok szintén a jelzőlámpa alapján működnek majd, a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) a hét végéig kidolgoz egy útmutatót. A tárca azt javasolja, ha narancssárgára vagy annál sötétebbre vált az adott járás, a kollégiumba való belépést azoknak tegyék lehetővé, akik oltással, teszttel vagy a betegségen való átesést igazoló dokumentummal tudják bizonyítani fertőzésmentességüket. 

Ján Mikas tiszti főorvos leszögezte, bármikor konzultálnak a kollégiumok házszabályával kapcsolatban, és ha romlani kezd a járványügyi helyzet, akkor az intézkedések során igyekeznek a lehető legtovább engedélyezni a jelenléti oktatást. 

Bevezető
Pozsony |

Az egyetemen múlik, miként szervezi meg az oktatást, de a regionális közegészségügyi hivatalok ajánlásait szem előtt tartva vágnak neki az új tanévnek. A szakemberek egyetértenek benne, hogy a cél a jelenléti oktatás lehető legtovábbi fenntartása. 

Település / hely
Pozsony

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Bugár Anna

Read More

Post Comment