A védettek nagyobb szabadságát az oltatlanok korlátozása hozhatja el
Bugár Anna
2021. 11. 05., p – 17:07
A tanácsadói szervként működő szakmai konzílium csütörtökön ülésezett, a javaslatokról pénteken délelőtt Alena Koščálová, a Pozsonyi Egyetemi Kórház infektológiai klinikájának főorvosa, Elena Prokopová, az egészségügyi minisztérium gyermekgyógyászati főorvosa és Matej Mišik, az Egészségügyi Elemzések Intézetének (IZA) vezetője tájékoztatta a nyilvánosságot. Rámutattak, a harmadik hullám az oltatlanok járványa, és ha nem javul az oltottsági arány, nem biztos, hogy ez lesz az utolsó hullám, amellyel meg kell küzdenünk.
Emlékeztettek, az egészségügyi dolgozók már két éve harcolnak a vírussal, kimerültek, és sokan el is hagyták a pályát. Az orvosok állítják, járványügyi szempontból nagyon hasonló a helyzet a tavalyihoz képest, azzal a különbséggel, hogy az emberek akkor még jobban féltek a megbetegedéstől és ezért elfogadták a szakmai érveket. Hozzátették, szorongást éreznek, mert tudják, milyen nehéz időszak előtt áll az egészségügyi rendszer, a társadalom viszont mintha már megfeledkezett volna a hatalmas veszteséget okozó járvány jelenlétéről.
Tízből nyolc nincs beoltva a kórházban kezelt fertőzöttek közül
A harmadik hullám ereje
Koščálová elmondta, az egészségügyi dolgozók napi szinten szembesülnek a járvánnyal.
Ha átlépjük a kórház kapuját, olyan érzésünk támad, mintha a pandémia kialudt volna, miközben a helyzet gyorsan romlik
– mondta, majd kitért az egészségügyi rendszer összeomlásának veszélyére. Prokopová emlékeztetett, az előző hullám csúcspontján előfordult, hogy egyidejűleg 4 ezer koronavírusos betegről kellett gondoskodniuk a kórházak alkalmazottainak (jelenleg 2 ezerhez közelítünk), s ezt csak úgy lehetett megoldani, hogy mindnyájan magas árat fizettünk – a tervezett beavatkozásokat elnapolták, nem jutott mindenkinek kórházi ágy, az orvosoknak mérlegelniük kellett, melyik páciens kerül lélegeztetőgépre, és kap esélyt a felépülésre. A gyermekorvos szerint nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy mindez a komoly kijárási tilalom ideje alatt történt, tehát amikor a gyerekek nem jártak iskolába, a felnőttek nagy része otthonról dolgozott és a gazdaság alapgázon működött.
Mišík bejelentette, a helyzet rohamosan romlik, a fertőzöttek száma felülmúlja az elemzők által előrevetített mutatókat. Naponta átlagosan 220 koronavírus-fertőzött beteget fogadnak a kórházak, míg egy héttel korábban 60-nal kevesebb volt a napi átlag. Nem feltételezi, hogy a következő hetekben töréspont áll be, épp ellenkezőleg, az esetszámok jelentősen növekedni fognak. Az intézetvezető úgy véli, karácsonyig nem javul a helyzet, s az úgynevezett lockdown elkerülését egyelőre nem lehet borítékolni.
Egy hónap alatt közel 4 ezren kerültek kórházba, közülük 950-en voltak beoltva. Az elemző felhívta a figyelmet, a kórházi ellátásra szoruló fertőzötteknél a beoltott személyek átlagéletkora 10 évvel magasabb (64 év). A statisztika alapján naponta átlagban 27 ember veszíti életét a vírus következtében, a kórházban kezeltek közül minden ötödik ember meghal. Jelenleg 188 személy van lélegeztetőgépen, ami egyharmaddal több az előző heti adatokhoz viszonyítva.
Prokopová hangsúlyozta, a hatályos Covid-automatából indultak ki, de a fekete járásokban a veszélyhelyzet kihirdetése nélkül nem lehet alkalmazni.
Azok, akik be vannak oltva, jogosan kérvényezik az előnyöket
– mondta. Ez azonban csak akkor működhet, ha mindnyájan betartják a szabályokat. Figyelmeztetett, nem lehet minden faluban, az összes létesítményben ellenőrzést biztosítani, ezért rendkívül fontos, hogy az emberek felelősségteljesen járjanak el. A fertőzöttségi mutatókból egyértelműen látszani fog, mennyire tartják be a korlátozásokat. „Ha tovább emelkedik a fertőzöttek száma, akkor tudni fogjuk, hogy nem működik a rendszer” – hangsúlyozta.
Kijárási tilalom
A járványügyi szempontból rossz helyzetben lévő járásokban jelentősebb korlátozásokat javasolnak az oltatlanoknak. A fekete besorolású járásokban a második hullámhoz hasonlóan kijárási tilalmat vezetnének be azok számára, akik nem számítanak védettnek a vírussal szemben – legutóbb a munkahelyre való utazásra és orvosi látogatásra is vonatkozott kivétel.
A felvázolt intézkedéscsomag értelmében a piros besorolású járásokban a munkaadónak ellenőriznie kell az alkalmazott oltási igazolványát, vagy negatív tesztjét, illetve az orvos által kiállított igazolást, mely a fertőzés legyőzéséről tanúskodik. Ismét javasolni fogják, hogy mindenki, aki teheti, otthonról dolgozzon, csökkentve ezzel a mobilitást (a piros fokozattól nyomatékosan javasolják).
Az iskolákban, ahol felütötte a fejét a vírus, és elsősorban a bordó, illetve fekete jelölésű településeken azt tanácsolják, egy-két hétre szakítsák meg a jelenléti oktatást, és egyfajta „influenzaszünetet” rendeljenek el a régió összes intézményében. Erről a regionális közegészségügyi hivatalnak kellene döntenie. Az iskolák országos bezárását azonban kizárták. „Nem engedjük, hogy a gyerekek szenvedjenek azért, mert a felnőttek felelőtlenek, nem tartják be az óvintézkedéseket, és nem vették fel az oltást” – jegyezte meg Prokopová.
A bordó és fekete járásokban megváltozik az éjszakai élet – este 10 óráig tarthatnak nyitva az egyes létesítmények. A fekete járásokban javasolják a különösen kockázatos rendezvények megtiltását – példaként említették az esküvőket, vendégségeket és diszkókat.
A fekete járásokban kinyithatnának az éttermek, de kizárólag a védett személyek részére
Oltottak előnyben
A szakértők hangsúlyozták, az oltás felgyorsítása a fő prioritás, ezért javasolják, hogy a harmadik adag beadása a veszélyeztetett csoportok részére – elsősorban az idősotthonokban – minél gyorsabban megtörténjen. Az oltottak számára magasabb táppénzt javasolnak, ha pozitív teszteredmény miatt úgy döntenek, karanténba vonulnak. Ez azt jelentené, hogy a koronavírus-fertőzés miatt juttatott emelt összegű táppénzt az oltottak kapnának, az oltatlanoknak pedig alacsonyabb összeg járna.
Felszólították az illetékes szerveket, hatékonyan ellenőrizzék az intézkedések betartását az egyes régiókban. Téma volt a kötelező oltás bevezetése az egyes csoportok részére, ezzel kapcsolatban azonban nem történt előrelépés.
A konzílium tagjai jóváhagyják, hogy az oltottak előtt megnyitnak az éttermek és egyéb szolgáltatások a fekete járásokban, de figyelmeztetnek, ennek az a feltétele, hogy az ismertetett korlátozásokat az oltatlanok számára elfogadják és maximálisan betartják. Ebben az esetben azonban az „OTP-rezsim” „OP-re” változik, tehát teszttel sem lehet kiváltani az oltást – csak azok jutnak nagyobb szabadsághoz (például vacsorához a fekete kategóriában található étteremben), akik felvették a vakcinát vagy átestek a betegségen.
A szakemberek által megfogalmazott intézkedésekre a kormánynak is rá kell bólintania. A koalíciós tanács szintén megvitatja a járványkezelés következő szakaszát. A döntésre várhatóan a jövő hét folyamán kerül sor.
A szakmai konzílium az óvintézkedések szigorítá-sát javasolja. Ha a kormány jóváhagyja a szakértők ajánlásait, a piros besorolású járásoktól kötelező lesz az oltási igazolvány, negatív teszt vagy a betegségen való átesést igazoló dokumentum felmutatása a munkahelyen.
A védettekre csak akkor vonatkozhatnak enyhébb szabályok, ha az oltatlanokat érintő intézkedéseket szigorítják.