Az alkotmányt is sértheti az atomerőművek különadója
Molnár Iván
2022. 02. 13., v – 10:20
Igor Matovič pénzügyminiszter a kormány szerdai ülésén jelentette be, hogy idén 52 millió euróval járulnak hozzá az általános és középiskolák, a kórházak és szociális intézmények magasabb energiaárak miatt megugrott költségeinek a fedezéséhez. Ezzel párhuzamosan azonban különadót vetnek ki az atomerőművek által előállított villanyenergiával folytatott kereskedelemre, amiből már idén 50 millió eurós bevételre számítanak. Branislav Strýček, az atomerőműveket üzemeltető, nagyjából 3700 embernek munkát adó Szlovák Villamos Művek (SE) vezérigazgatója szerint, ha erre sor kerül, a cég csődje hetek kérdése lenne, és veszélybe kerülne a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának az átadása is.
A kormány által tervezett új adónem azonban nem csupán az érintett társaság, hanem az adószakértők szerint is súlyos aggályokat vet fel.
„Standardnak egyáltalán nem nevezhető, inkább szerencsétlen döntésnek tartom a beharangozott új adófajtát. Már a rendkívül magas, 50 százalékos adókulcsot is furcsálljuk, és nem teljesen standard az adó bonyolult kiszámítása sem, amely ráadásul egy fiktív nyereséget adóztat meg”
– állítja Miriam Galandová, a Szlovák Adótanácsadók Kamarájának (SKDP) az alelnöke. Szerinte a javaslat az adózók alkotmányban lefektetett jogainak a súlyos megsértéseként is értelmezhető, nem beszélve arról, hogy rendkívüli mértékben deformálja a piacot, hiszen csupán egyetlen társaságot érint.
Az új adó bevezetése – a kormány általi elfogadását követően – most már a parlamenti képviselők kezében van, akiknek gyorsított eljárásban kellene dönteniük róla, hogy már márciusban életbe léphessen. (mi, TASR)
A kormány által tervezett, atomerőművekre kivetett különadó, amellett, hogy a dominás szlovák áramtermelő társaság csődjéhez vezetne, az adószakemberek szerint az alkotmánnyal is ellentétes lehet, és a piaci környezetet is deformálná.