Állampolgársági törvény: Grendel szerint többet nem sikerült elérni
Czímer Gábor
2022. 02. 21., h – 17:22
Miért szavazott igennel a törvényre?
Sajnálatosnak tartom azt, hogy a koalíciós partnereink megtorpedózták a javaslatainkat. Mindenképpen elfogadhatóbbnak tartottam volna, ha a 2010-es ellentörvény előtti állapotokat állítottuk volna vissza. Ezt sajnos a partnereink elutasították. A koalíciós tanácson, ahol ezt megpróbáltuk átvinni, ellenezték azt. Így került a parlament elé a kérdéses törvénymódosító-javaslat. Ha azonban ezt elutasítottuk volna, akkor azzal konzerváltuk volna azt az állapotot, amit az első Fico-kormány vezetett be. Mivel ezt még rosszabb megoldásnak tartottam volna, ezért megszavaztam a koalíciós partnerek által jóváhagyott változatot. Amellyel azonban sem százszázalékosan azonosulni nem tudok, és megelégedve sem vagyok vele.
Az egyes koalíciós pártok milyen állásponton voltak ezzel a törvénnyel kapcsolatban?
A mi pártunkat leszámítva egyik partner sem volt nyitott a törvény további lazítására. Nem szeretnék belső információkat kiszivárogtatni, de csak az OĽaNO volt hajlandó kiállni mellettünk, és ez kevés volt.
A frakciótársa, Ján Szőllős és Gyimesi György is arról beszélt lapunknak, hogy az SaS jelöltje, Ivan Korčok által vezetett külügyminisztérium ellenezte a szabályozásnak a lazítását. Ezt meg tudja erősíteni?
Én valóban nem szeretnék további részletekbe menni. A helyzet az, hogy a kormányprogramban leszögeztük, módosítjuk az állampolgárságról szóló törvényt. De ez a dokumentum nem úgy fogalmaz, hogy a 2010 előtti állapotokhoz való visszatérés érdekében módosítjuk azt. Emellett ott van a koalíciós szerződés is, ez tartalmazza azokat a szabályokat, ahogy törvényjavaslatokat terjeszthetünk be és fogadhatunk el a parlamentben. Tény, hogy a partnereink a kérdéses jogszabály kapcsán nem tettek semmi olyat, ami a kormányprogrammal vagy a koalíciós szerződéssel ütközne. Tulajdonképpen mindenki betartotta azokat a szabályokat, amelyek szerint ez a koalíció működik. Sajnos mi többet szerettünk volna elérni, de ez nem sikerült. Ugyanakkor nem látom értelmét annak, hogy tovább uszítsam a saját koalíciónk ellen az olvasókat. Mi ugyanis a kollégáimmal valóban mindent elkövettünk, hogy többet érjünk el. Viszont a partnereink ezt, amellett, hogy betartották a koalíció belső szabályait, megakadályozták.
Az így létrejött törvényről azonban több, a lapunk által megkérdezett szakértő is úgy nyilatkozott, hogy bizonyos értelemben még szigorúbb is, mint az, amit 2010-ben fogadtak el. Ön mit gondol, szigorításról, vagy éppen ellenkezőleg, lazításról van szó?
Meg kell kérdezni azokat a konkrét személyeket, akiket az állampolgárság elveszítése érint. Közülük az elmúlt hónapok során nagyon sokan vették fel velünk a kapcsolatot. Szerintem ők is nekünk adnak igazat, amikor mi azt mondjuk, hogy ebben az esetben nem szigorításról, hanem előrelépésről van szó.
Milyen érv szól amellett, hogy a szlovákiai magyarok ne vehessék fel a magyar állampolgárságot? Jelentene-e ez bármiféle veszélyt Szlovákia számára?
Én semmiféle veszélyt nem látok.
Akkor mégis mivel érvelnek a koalíciós partnereik amellett, hogy ezt a tiltást fenntartsák?
Elsősorban a kormányprogrammal érvelnek. Van ugyanis egy jelenlegi állapot, a kormányprogramban pedig arra vállaltunk kötelezettséget, hogy ezt az állapotot megváltoztatjuk. Ezt a partnerek betartották. Nem emlékszem olyan szituációra, hogy nyíltan valamiféle veszéllyel, veszélyérzettel érvelt volna a koalíciós partnerek közül bárki. Spekulálni viszont nem fogok azzal kapcsolatban, volt-e ennek valamilyen más, valós oka, vagy sem.
A parlament jóváhagyta az állampolgársági törvény módosítását, a voksoláson Grendel Gábor (OĽaNO, NOVA) igennel szavazott. A parlament alelnökétől többek közt azt kérdeztük, miért támogatta azt a jogszabályt, amely a szlovákiai magyaroknak továbbra is tiltja, hogy felvegyék a magyar állampolgárságot.