Pozsonyban tárgyalt a szlovák és a cseh védelmi miniszter
Nagy Roland
2022. 03. 18., p – 14:26
A találkozó után közös sajtótájékoztatót tartott a két miniszter. Naď dicsérte a két ország közti szoros együttműködést, amely az utóbbi hetekben többféleképpen is megmutatkozott.
Katonai erősítés
A szlovák tárcavezető elsősorban a NATO úgynevezett megerősített előretolt jelenlétét (eFP) emelte ki, amelynek keretében egy nemzetközi harcegység érkezik Szlovákiába. Az eFP-t a szövetségesek eredetileg a Krím-félsziget annektálása idején hozták létre, és Lengyelországban, Litvániában, Lettországban valamint Észtországban állomásozott. Most viszont úgy döntöttek, hogy a csapatokat kiterjesztik a szövetség teljes keleti szárnyára, így Szlovákiára is. Az eFP keretén belül mintegy 600 cseh katona érkezik Szlovákiába.
„Hálásak vagyunk. Ez nemcsak a jó kapcsolatok egyértelmű jele, hanem a felelősségteljes szövetségi viszonyoknak is”
– jelentette ki a szlovák védelmi miniszter.
Jana Černochová ezzel kapcsolatban kijelentette, a cseh katonák megtiszteltetésnek tekintik, hogy a részt vethetnek a nemzetközi harccsoportban, amely Szlovákia területén állomásozik majd.
Együttműködés
Naď továbbá kiemelte a humanitárius segítséget is, amelyet Csehország biztosított a menekültválság kezelésére. Elsősorban a cseh katonák és rendőrök jelenlétét hangsúlyozta, akik segítettek a háború elől menekülők regisztrálásában és elszállásolásában.
A szlovák védelmi miniszter emellett megjegyezte, szükségesnek tartja a szlovák hadiipar fejlesztését, és ebben megfelelő partner lehet Csehország.
„Megegyeztünk abban, hogy megosztjuk egymással az állami cégek, részvénytársaságok, és minden egyéb olyan cég listáját, amely fegyverbeszerezésekkel foglalkozik”
– tette hozzá Černochová.
Naď szerint a szlovák kormánynak van mit behoznia a hadsereg fejlesztése téren, hiszen az utóbbi évtizedben szinte semmiféle előrelépés nem történt. Úgy gondolja, meg kell erősíteni a szárazföldi csapatokat, és a hadsereg létszámát is növelni kell.
„A valóság az, hogy 1993-ban még 40 ezer katonánk volt, 2022-re viszont ez a szám 14 ezerre esett vissza. Meddig tervezzük még csökkenteni a létszámot arra hivatkozva, hogy békében élünk és nem fenyeget minket háború? Természetesen fenyeget. Ezt most már látjuk”
– közölte a miniszter.
Békemisszió
A felek egyelőre óvatosan fogalmaztak arról a békemisszióról, amelyet a lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki javasolt. A cseh kormányfő azt szeretné, ha a NATO szervezné még az Ukrajna területére küldött békemissziót, amelyet akár fegyveres erőkkel is védenének.
A miniszterek egyelőre óvatosan fogalmaztak a békemisszió ötletéről
Naď jelenleg nem tudja elképzelni, milyen formában lehetne végrehajtani az említett küldetést.
„Ha az asztalon lesz a konkrét javaslat, akkor majd többet tudok mondani”
– jegyezte meg a szlovák tárcavezető, hozzátéve, jelenleg az a legfontosabb, hogy semmiképpen sem szolgáltassanak okot Oroszországnak egy szövetséges állam megtámadására.
Černochová hangsúlyozta, a nemzetközi jog jelenleg csak azt tenné lehetővé, hogy az ENSZ biztonsági tanácsa küldjön békekülönítményt, ám az oroszok vétójoga miatt valószínűleg más megoldást kell találni.
„Hajlandók vagyunk erről tárgyalni”
– mondta a cseh miniszter.
Újságírói kérdésre Naď elmondta, az S-300-as légvédelmi rakéták ügyében nem változott az álláspontja. Ahogy arról lapunk is beszámolt, a szlovák kormány hajlandó átadni az említett légvédelmi fegyvert Ukrajnának, de csakis akkor, ha találnak helyette egy megfelelő rendszert, amellyel védhető lesz a hazai légtér.
A védelmi miniszter szerint keresik a megoldást, de konkrétumokkal továbbra sem tud szolgálni.
Jaroslav Naď (OĽaNO) védelmi miniszter pénteken a szlovák fővárosban fogadta Jana Černochovát (OSS), a cseh védelmi tárca vezetőjét. Egyetértettek abban, hogy szorosabb együttműködést szeretnének a hadipar terén. Naď emellett elmondta, továbbra sincs előrelépés az S-300-as légvédelmi rakéták ügyében.