Törökország újból megvétózhatja a finn és a svéd NATO-csatlakozást, amennyiben a két ország nem teljesíti a háromoldalú megállapodásban rögzített vállalásait – közölte a török elnök az észak-atlanti szövetség madridi csúcstalálkozóját lezáró sajtótájékoztatóján csütörtökön.
Recep Tayyip Erdogan emlékeztetett: a NATO-tagországok nemzeti parlamentjeinek mind jóvá kell hagyniuk a Finnország és Svédország csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet. A török törvényhozás azonban ezt nem teszi meg, amennyiben nem teljesülnek a vállalt feltételek – jelentette ki.
„Ez nem egy gyors folyamat. Tudják, hogy a PKK-t (a Kurdisztáni Munkáspártot) és a YPG-t (a Népvédelmi Egységeket, mindkettő kurd fegyveres csoport) fel kell számolniuk. Változtatniuk kell saját törvényeiken, lépéseket kell tenniük” – mondta.
A török elnök szavai szerint például Svédország vállalásai között szerepel 73 személy kiadatása Törökországnak.
A NATO-szövetségesek közül utolsóként Törökország adta meg támogatását a bővítéséhez, miután kedden megállapodásban rendezték Ankara fegyverexporttal és terrorellenes harccal kapcsolatos fenntartásait a két északi országgal. A dokumentumban rögzítették, hogy a finn és a svéd kormány együttműködik Törökországgal a terroristagyanús személyek kiadatásában.
A finn és a svéd vezetők szerdán úgy nyilatkoztak: a Törökország felé vállalt kötelezettség nem jelent automatikus kiadatást, hanem a saját és a nemzetközi jogszabályoknak megfelelően minden esetet egyenként fog megvizsgálni.