A koronavírus-járvány terjedése már nem az újonnan azonosított fertőzöttek, hanem a kórházi kezelésre szoruló betegek számában nyilvánul meg. A járványügyi szakértők szerint a következő napokban már elérjük az újabb hullám csúcsát.
Július elején Szlovákiában is látványosan terjedni kezdett az omikron variáns BA.5-ös mutációja. Ezt akkor még az újonnan azonosított fertőzöttek számából is ki lehetett olvasni, hiszen hétről hétre megduplázódott a pozitív tesztek száma.
Hétről hétre rohamosan emelkedik a naponta azonosított koronavírus-fertőzöttek száma, de az egészségügyi minisztérium egyelőre nem tervezi a maszkviselés kötelezővé tételét.
Ahogy arról nemrégiben lapunk is beszámolt, június végén hirtelen emelkedésnek indult az újonnan regisztrált fertőzöttek száma. A hónap első három hetében a napi esetszám 150 és 200 között mozgott, viszont az utolsó héten gyakorlatilag megháromszorozódott.
Az utóbbi hetekben több európai országban is megemelkedett a koronavírusos betegek száma, és a friss adatok alapján már Szlovákiában is egyre többen kapják el a fertőzést. Az egészségügyi minisztérium ennek ellenére úgy véli, az újabb hullám nálunk csak nyár végén fog berobbanni.
Alig pár hete csengett le az omikron variáns okozta hullám, a sajtóban máris olyan híreket lehet olvasni, hogy több európai országban is visszatért a járvány. A legaggasztóbb információk Portugáliával kapcsolatban érkeztek, ahol a fertőzöttek száma már májusban növekedésnek indult. Az ország lakosságának átoltottsága kifejezetten magas, több mint 86 százalékuk teljeskörűen beoltottnak minősül, ennek ellenére a fertőzés mégis gyorsan terjed.
A tudósok szerint ennek oka az omikron mutáció BA.4-es és BA.5-ös alvariánsa, ezek felelősek az európai országokban tapasztalható megnövekedett esetszámokért.
Az egészségügyi minisztérium a közösségi oldalán azt írja, az új mutációk gyorsabban terjednek, mint az előzőek, és nagy eséllyel elkaphatják azok is, akik természetesen úton szereztek védettséget, tehát átestek az omikron mutáció előző alvariánsain. Sajnos a vakcina sem nyújt akkora védelmet a megfertőződés ellen, mint a korábbi mutációknál. Ami azonban jó hír, hogy az említett alvariánsok is csak alacsony eséllyel okoznak súlyosabb lefolyást. A minisztérium szerint ez annak köszönhető, hogy a vakcina okozta immunreakció még hónapokkal, sőt évekkel később is érződik, és ha a fertőződés ellen nem is, de a súlyos lefolyás ellen mindenképpen védelmet nyújt.
„Ezért lehetséges, hogy az új mutációk nem annyira halálosak és nem okoznak olyan súlyos lefolyást, mint az alfa vagy a delta variáns”
– olvasható a tárca közösségi oldalán.
Az Adatok Pátosz Nélkül (Dáte bez pátosu) elemzőcsoport részletesen is megvizsgálta Portugália helyzetét. Május elsejétől számítva már több mint egymillió új esetet regisztráltak, a fertőződések döntő többségét a BA.5-ös alvariáns okozta. Az újabb hullám négy hét alatt, tehát június elejére érte el a tetőpontját, azóta a napi esetszám megfeleződött. A csúcsponton 2000 beteget kellett kórházban kezelni, így a portugál egészségügy nem volt annyira leterhelt. A becslések alapján az újonnan fertőzöttek 0,2–0,3 százaléka vesztette életét. Az elemzőcsoport továbbá rámutatott, Európában főként a közkedvelt kirándulóhelyeken terjed a vírus, már Olaszországban, Franciaországban, Görögországban, Máltán és Ausztriában is nő az esetszám.
Szlovákia helyzete
Szlovákiában az előző héten kissé megugrott a napi esetszám. A hónap első három hetében 160 és 220 között mozgott a naponta regisztrált betegek száma (kivéve a hétvégéket, amikor jóval kevesebb tesztet végeznek, és ezáltal kevesebb fertőzöttet is találnak). Ehhez képest június 20. és 25. között folyamatosan 300 felett volt a napi esetszám, sőt, június 24-én elérte a 425-öt. Legutóbb két hónappal ezelőtt, május 10-én találtak ennyi új beteget 24 óra leforgása alatt.
Fontos még kiemelni, hogy a naponta végzett PCR-tesztek száma is viszonylag alacsony, az előző héten napi 1000–1350 tesztet végeztek (a hétvégén ezúttal is kevesebb mintát vizsgáltak, szombaton 612-t, vasárnap 330-at). Ez azt jelenti, hogy pozitivitási arány is körülbelül 25 és 33 százalék körül mozog. Ilyen magas aránynál a járványügyi szakértők hangsúlyozni szokták, hogy ha több tesztet végeznének, akkor valószínűleg még több beteget találnának. Boris Klempa, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) virológusa a Denník N-nek azt mondta, ezek az adatok nem adnak túl nagy rálátást a jelenlegi járványhelyzetre, már csak azért sem, mert az utóbbi hetekben egyre több tesztelési pontot szüntettek meg, és a minisztérium az otthoni tesztelést részesíti előnyben, aminek az lehet az eredménye, hogy sok páciens be sem kerül a hivatalos statisztikába. Ez egyébként nem szlovákiai sajátosság, a legtöbb országban már nem tesztelnek annyit, mint az előző hullámok idején. Kivételt képez Nagy-Britannia, ahol továbbra is javában zajlik a szűrés, és az aktuális adatok alapján már ott is bejelentették az újabb hullám kezdetét. Szlovákiában azonban csak akkor lesz igazán érezhető a járvány terjedése, amikor a kórházi kezelésre szoruló betegek száma is elkezd növekedni.
Eltérő vélemények
Hogy mikor robbanhat be a járvány, arról egyelőre megoszlanak a vélemények.
„Arra számítunk, hogy a fertőzöttszám legnagyobb növekedésére a nyár végén, illetve az ősz elején kerülhet sor”
– olvasható az egészségügyi minisztérium közösségi oldalán.
Richard Kollár járványügyi matematikus a Sme napilapnak adott interjújában viszont azt mondta, az új variánsok felbukkanásával egyre inkább rövidül a hullámok közti idő: az alfa variáns esetében még fél évet kellett várni a járvány újbóli felbukkanására, a deltánál már csak öt hónapot, az omikronnál pedig még ennél is kevesebbet. Elmondása szerint nem lehet kizárni, hogy a BA.4 és a BA.5 okozta hullám már a nyári szünidő alatt eléri a tetőpontját Szlovákiában.
Lesznek szigorítások?
Az Adatok Pátosz Nélkül (Dáta bez pátosu) elemzőcsoport szerint most az a legfontosabb, hogy senki se pánikoljon. A közösségi oldalukon azt írták, Európa déli országaiban már egy hónapja növekedik a fertőzöttek száma, és még egyetlen államban sem vezettek be komoly szigorításokat.
„Megtanultak együtt élni a vírussal, vagy még mindig tanulják, de ez is csak egy lett a többi vírusos megbetegedés közül”
– olvasható a bejegyzésükben.
Mint írták, a turistaszezon kezdete feltehetően nálunk is érződni fog:
„Mivel az emberek sokat és gyakran fognak utazni, főleg a déli országokba, ezért sokan fertőződnek majd meg a kirándulások alatt, utána pedig hazahozzák a vírust, és az itteni statisztikákba pozitívként fognak bekerülni”.
Ennek ellenére az elemzők úgy gondolják, Szlovákia ezt a hullámot is győzni fogja.
Az egészségügyi minisztérium állítja, jelenleg nem számolnak azzal, hogy olyan országos szintű intézkedéseket kell bevezetni, mint az előző hullámok idején. Főként a rizikósnak számító csoportoknak ajánlják a fokozott óvatosságot, tehát az időseknek, a terhes nőknek, valamint a súlyos betegséggel rendelkező személyeknek. Nekik továbbra is azt javasolják, hogy beltérben viseljenek védőmaszkot.
Bár egyelőre csak ajánlásokról van szó, de Richard Kollár elképzelhetőnek tartja, hogy újra bevezetik a kötelező beltéri maszkviselést, illetve betiltják a látogatásokat a kórházakban és az idősotthonokban. Továbbá nem zárta ki, hogy lokális szintű korlátozásokra még sor kerülhet, de az országos szintű lezárásokat már eléggé valószínűtlennek tartja.
Omikron elleni oltás
Szlovákiában egyelőre a három vakcinát felvett személyek teljesen védettnek minősülnek, de az omikron mutáció által kiváltott hullám idején már látni lehetett, hogy ezek a személyek is újra megfertőződhetnek. Az előző hullám alatt még azokat a vakcinákat használták fel nálunk, amelyeket az alfa variáns ellen fejlesztettek ki a tudósok. Az egészségügyi tárca azonban megerősítette, hogy a szeptemberben Szlovákiába is megérkeznek az omikron elleni vakcinák, így a negyedik dózis felvétele is egyre valószínűbbnek tűnik. Jelenleg csak az immunhiányos betegeknek engedélyezik, hogy négy adag oltóanyagot adassanak be, de valószínű, hogy a kockázatos csoportok számára is elérhetővé teszik majd az újabb dózist. A minisztérium erről egyelőre nem árult el bővebb részleteket.
Június 28. óta naponta 500-nál is több fertőzöttet azonosítanak (kivéve a hétvégéket, amikor jóval kevesebb tesztet végeznek). Július 4-én az esetszám elérte a 667-et, legutóbb május 3-án találtak ennyi beteget 24 óra leforgása alatt. Ezt követően, július 5-én ismét egy látványos zuhanás figyelhető meg a görbén, ezen a napon csak 250 új fertőzöttet találtak, azonban ennek az az oka, hogy az ünnepnapokon is kevesebb a mintavétel.
Minden harmadik teszt pozitív
Az egészségügyi minisztérium adatai alapján naponta átlagban 1100 PCR-tesztet végeznek, amelyeknek a 38 százaléka pozitív, vagyis minden harmadik mintában jelen van a vírus. A magas pozitivitási arány arra utal, hogy ha több tesztet végeznének, akkor feltehetően a napi fertőzöttszám is jóval magasabb lenne. A szakértők azonban hangsúlyozzák, hogy a kevesebb tesztelés nem szlovákiai sajátosság, más európai országokban is jelentősen csökkentették a napi mintavételt. Ennek oka, hogy az államok inkább az oltással, valamint a veszélyeztetett csoportok védelmével szeretnék megfékezni a járvány terjedését.
Még nincs maszkviseléls
Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi miniszter azonban megjegyezte, továbbra is csak a maszkviselés kötelezővé tétele merülhet fel, mint járványügyi óvintézkedés, komolyabb lezárásokat nem terveznek. Hogy az említett intézkedésre milyen magas esetszámnál kerülhet sor, a tárcavezető egyelőre nem pontosította.
A minisztérium adatai alapján sajnos a kórházi kezelésre szoruló betegek száma is nő. Az előző héten még 287 beteget kellett bent tartani, most viszont már 305 pácienst ápolnak, ami 6 százalékos emelkedésnek felel meg. Lélegeztetőgépre viszont csak heten szorulnak. A kórházakba naponta 43 új beteget vesznek fel koronavírussal, az előző héten ez a mutató még 32 volt.
Az ellenőrzött mintákból már egyértelműen látszik, hogy Szlovákiában is az omikron mutáció BA.5-ös alvariánsa számít dominánsnak. A június utolsó hetében szekvenált 32 minta 70 százalékában mutatták ki a koronavírus újabb mutációját. A következő hetekben a BA.5-ös mutáció feltehetően még nagyobb túlsúlyba kerül.
A járványgörbe azonban az utóbbi két-három hétben stagnálni kezdett, a napi fertőzöttszám átlagban 900 és 1100 között mozgott, és az utóbbi napokban sem voltak kiemelkedően magas adatok. A járványügyi szakértők egyetértenek abban, hogy a valóságban sokkal többen kapták el a vírust, de az új tesztelési stratégia eredményeként a fertőzöttek többsége nem kerül be a statisztikába. Jelenleg napi 2000-2500 PCR-tesztet végeznek, amelyeknek átlagban a 40–50 százaléka pozitív.
Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) adatai alapján az utóbbi hetekben jelentősen megugrott a napi fertőzöttek száma, de a járványügyi elemzők szerint valójában nagyságrendekkel több lehet a beteg, mint ahányan a hivatalos statisztikákban szerepelnek.
A koronavírus-járvány újabb hulláma váratlan módon a nyár közepén visszatért az országba, de ezt a lakosság most már kevésbé érzékeli. Ennek oka az egészségügyi minisztérium módosított tesztelési stratégiája. A korábbi hullámok idején ugyanis több tucat tesztelési pont működött, így a naponta elvégzett PCR-tesztek száma meghaladta a harmincezret, és olyan is előfordult, hogy az egy nap alatt azonosított fertőzöttek száma megközelítette a húszezret.
Szerdán 35 106 PCR teszt készült, amiből 20 160 lett pozitiv, ami azt jelenti, hogy a pozitivitás továbbra is nagyon magas, 57,42 százalékos.
Szerdán (február 9.) 35 106 PCR-tesztet végeztek Szlovákiában, és újabb 20 160 koronavírus-fertőzöttet találtak. 26 ember belehalt a betegségbe. Erről a Nemzeti Egészségügyi Információs Központ (NCZI) tájékoztatott a covid-19.nczisk.sk weboldalon.
A pozitív PCR-teszttel azonosítottak majdnem 61 százaléka oltatlan. „A legtöbb fertőzött Zsolna, a legkevesebb Kassa megyében van – tájékoztatott Zuzana Eliášová, az egészségügyi minisztérium szóvivője. Antigénteszttel 2982 fertőzöttet azonosítottak, mintegy 58 százalékuk nem volt beoltva
A kórházak jelenleg 2009 koronavírus-fertőzött pácienst látnak el, 234-en vannak intenzív osztályon, 96-an szorulnak gépi lélegeztetésre. A kórházi ápolásra szoruló betegek majdnem 72 százaléka nincs beoltva, vagy csak egy oltást kapott. Az oltottsággal kapcsolatos statisztikai adatokat a www.korona.gov.sk weboldalon a nap folyamán frissítik.
Ehhez képest jelenleg napi 2000–2500 mintát elemeznek ki, és átlagban körülbelül ezer beteget azonosítanak (az utóbbi 7 nap alatt, vagyis július 20. és 26. között összesen 7229 személynél mutatták ki a fertőzést).
„Rejtőzködő” fertőzöttek
A szakértők szerint azonban a külföldi országok járványügyi helyzetéből arra lehet következtetni, hogy nálunk is sokkal több fertőzött van, mint ahányat a statisztikák mutatnak. A nyugati országok közül Portugáliát vagy Nagy-Britanniát emelik ki, ahol az omikron variáns BA.5-ös mutációja által okozott hullám már lecsengőben van. Nálunk azonban két–három héttel később robbant be a járvány.
Az Adatok Pátosz Nélkül elemzőcsoport állítja, nagyok sokan lehetnek olyanok, akik a gyógyszertárakban vásárolt antigéntesztekkel otthon vesznek mintát, de a pozitív teszteredményt már nem jelentik a háziorvosuknak.
„Naponta ezer fertőzöttről számolnak be, de a valóságban heti 100 ezer új beteg lehet”
– olvasható az elemzőcsoport közösségi oldalán.
A szakértők azonban hozzáteszik, hogy ez alapvetően nem probléma, a tömeges tesztelés ugyanis drága és felesleges. Más országokban is lecsökkentették a naponta elvégzett tesztek számát.
„Nagyon professzionális módszer választottak Nagy-Britanniában. Hetente végeznek felméréseket a háztartások körében, amelyben arra kíváncsiak, hogy hány személynek volt pozitív a tesztje”
– írják az Adatok Pátosz Nélkül elemzői. A felmérésekből pedig az látszik, hogy a fertőzött lakosság aránya július elején már elérte a 6 százalékot. Konkrét számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy Angliában minden tizenkilencedik, Skóciában pedig minden tizenhatodik ember fertőzött volt. Ha a szlovák járványgörbe két-három hetes késéssel másolja az angliait, akkor nálunk az utóbbi napokban körülbelül 280 ezer aktív fertőzött lehetett az országban.
Nincs szigorítás
Ahogy azonban az elemzők megállapították, a leglényegesebb adat az, hogy hány fertőzött szorul kórházi kezelésre. A legfrissebb statisztikák alapján 436 pácienst kell bent tartani, közülük 29-en fekszenek intenzív osztályon és 11-en lélegeztetőgépen. A korábbi hullámokhoz viszonyítva ez egyelőre alacsony szám, viszont egyre több kórházban jelentenek be látogatási tilalmat. Az Adatok Pátosz Nélkül szerint a brit modell alapján a járvány csúcsán körülbelül 1000 személy szorulhat kezelésre, amivel a szlovák egészségügy meg tud birkózni. Nagy-Britanniában az utóbbi napokban már stabilizálódott a kórházba kerülők száma, így Szlovákiában a csúcspont körülbelül augusztus közepén következhet be.
A briteknél a járvány csúcsán sem vezettek be komoly korlátozásokat, és az elemzők szerint erre nálunk sincs szükség. Ezzel egybecseng Vladimír Lengvarksý (OĽaNO) szerdai nyilatkozata is. Az egészségügyi miniszter a TASR-nek azt mondta, továbbra sem lesz szükség szigorításokra.
„Semmi sem utal arra, hogy romlana a helyzet, és az egészségügyi ellátás nyújtása is a megszokott keretek között zajlik”
– jelentette ki a tárcavezető.
„Hatékony hozzáállás”
Az Adatok Pátosz Nélkül elemzőcsoport szerint az mindenképpen jó jel, hogy a pozitivitási arány sem növekszik tovább, hiszen más országokban akadt rá példa, hogy jócskán 50 százalék felett volt a mutató (például Tajvanon, ahol a legutóbbi hullám során elérte a 80 százalékot).
„A tesztelés főként a tünetekkel rendelkező betegek és a közvetlen környezetük diagnosztikai célból történő szűréséről szól. Kiváló és hatékony hozzáállás”
– olvasható a csoport legújabb bejegyzésében.
A vírus azonban továbbra is terjed, ezt a kórházban kezelt betegek számából lehet tudni, amely a napi fertőzöttszámmal ellentétben az utóbbi hetekben fokozatosan növekedett. A csúcsot eddig az előző héten, július 27-én regisztrálták, amikor 715 pácienst kellett bent tartani. Azóta a számuk csökkenésnek indult, a legfrissebb adatok alapján jelenleg 666 személy szorul kezelésre, közülük 38-an intenzív osztályon, 11-en pedig lélegeztetőgépen vannak. Az Adatok Pátosz Nélkül azonban azzal számol, hogy ez a visszaesés csak átmeneti, és a hét végén azt fogjuk látni, hogy az adatok pontosítása után a számuk akár az ezret is megközelítheti.
Jó hírek
Ez azonban azt is jelentheti, hogy a BA.5-ös mutáció által okozott hullám pár napon belül eléri a tetőpontját. Az elemzőcsoport javarészt a brit járványhelyzet alakulására alapozza ezt az állítását. Nagy-Britanniában pár héttel korábban kezdett el berobbanni az újabb hullám, mint Szlovákiában, így a szakértők szerint az ottani görbék alakulása jó alapot nyújthat a hazai helyzettel való összehasonlításra. A britek az aktuális helyzethez képest körülbelül 2 hét késéssel teszik közzé a pontos adatokat, így az elemzőcsoport a harmadik júliusi hétről származó számokkal dolgozott.
Ezekből az következik, hogy a napi fertőzöttszám mellett a két legfontosabb görbe is már csökkenő tendenciát mutat. Az egyik, hogy összesen hány pácienst kell bent tartani a kórházakban, a másik pedig az, hogy naponta hány újabb beteg kerül kórházba.
Ebből kiindulva a szakértők úgy gondolják, hogy az újabb hullám Szlovákiában feltehetően a következő napokban éri el a csúcspontját. Ez azt jelenti, hogy a második augusztusi héten már csökkenésnek indulhat a fertőzöttek száma a teljes lakosság körében. Ha ez bekövetkezik, azt főként a kórházban kezelt betegek számának csökkenésén fogjuk érzékelni, ami a feltételezésük szerint augusztus második felében következhet be.
„Az ősz és az újabb iskolaév kezdete most először a görbék csökkenésével fog megérkezni”
– állítják az elemzők.