Aki otthon gondozza idős, beteg hozzátartozóját, tudja, milyen nagy segítséget jelent, ha az ápolószolgálat nővérei házhoz jönnek vért venni, beadni az injekciókat, tanácsot adnak, hogyan tegyük tisztába, öltöztessük a pácienst.
Szlovákiában jelenleg 808 nővér dolgozik ezeknél az ügynökségeknél, de ez a szám már húsz éve nem változott. A helyzeten most legalább részben javíthat az egészségügyi minisztérium által meghirdetett pályázat, amelyben 4,36 millió eurót különítettek el a betegellátó ügynökségek fejlesztésére. Júliustól, azaz augusztusi kifizetéssel azok juttatását is emelik, akik rászoruló családtagjaikat otthon gondozzák. Libuša Repiská, a nyitrai betegellátó ügynökség tulajdonosa és vezetője, valamint házi ápolók is nyilatkoznak a jelenlegi helyzetről és a kilátásokról
Hány millió eurót hívhatunk le összesen jelenleg uniós forrásokból hosszú távú betegellátásra? Kik tartoznak ide? Mire pályázhatnak a felhívás első fordulójában? Mi az ügynökségek egyik legnagyobb gondja évek óta? Hány pácienst láttak el az otthonában az ügynökségek az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) adatai alapján 2018-ban, és hányat 2019-ben? Mi történt a két covidos év alatt, és mi várható idén decemberig? Milyen tapasztalatai vannak olvasónknak az ápolószolgálattal kapcsolatban? Mi vethetne gátat a nővérek tömeges távozásának? Mit tehet a betegápoló nővér? Mennyivel emelik júliustól, azaz augusztusi kifizetéssel azok juttatását, akik rászoruló családtagjaikat otthon gondozzák, ápolják?
Vrabec Mária írását elolvashatják a már kapható Vasárnapban!