Search by category:
Egyéb kategória

Minden ötödik gyermek probléma nélkül vásárolhat cigarettát

A hazai kutatások alapján a szlovákiai tizenévesek körében még mindig nagyon népszerű a dohányzás. A helyzeten az sem segít, hogy sok fiatalkorú bármiféle akadály nélkül vásárolhatja meg a dohányipari termékeket. Erre mutatott rá a Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelőség (SOI) legutóbbi ellenőrzése is.

A fiatalok dohányzási szokásaival foglalkozó, Számít a Kor (Na veku záleží) nevű kezdeményezés a fogyasztóvédelmi szakemberekkel együttműködve egy átfogó, az egész ország területére kiterjedő ellenőrzést tartott. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy hány kiskorúnak adnak el dohányipari termékeket az üzletekben, a dohányboltokban, az újságárusoknál és a benzinkutakon.

Négy hét leforgása alatt összesen 604 ellenőrzést végeztek. Az akcióban részt vevő fiatalokat korcsoport szerint két kategóriába sorolták, az egyik csoportot a 11 és 14 év közöttiek, a másikat pedig a 15 és 18 év közöttiek alkották. Az említett 604 ellenőrzésből 131 esetben kérdés nélkül eladták a fiataloknak a cigarettát és az egyéb dohányipari termékeket.

Általánosságban tehát kijelenthető, hogy a dohányipari termékek értékesítésére minden ötödik fiatal esetében sor került

olvasható az SOI értékelésében. Ebből 116 esetben az idősebb, tehát a 15 és 18 év közötti korosztály képviselői jutottak hozzá illegálisan a cigarettához, de 15 esetben a 11 és 14 év közöttieknek is eladták a dohányipari termékeket.

Hol jutnak hozzá?

A fogyasztóvédelem eredményei alapján a fiatalok legkönnyebben az élelmiszerboltokban és egyéb olyan üzletekben juthatnak hozzá a cigarettához, ahol a dohányipari termékek viszonylag kis arányban vannak jelen a többi áruhoz képest. Összesen 304 ellenőrzést hajtottak végre ezekben az üzletekben, és 84 esetben lepleztek le illegális eladást, ami az arányokat tekintve 25,9 százalékot jelent. A benzinkutak sem szerepeltek túl jól, az ellenőrzések 22,7 százalékánál észlelt törvénysértést a fogyasztóvédelem.

Ehhez képest jóval fegyelmezettebbek azok az eladók, akik olyan boltokban dolgoznak, ahol a forgalom jelentős részét éppen a dohányipari termékek teszik ki. Itt elsősorban a dohányboltokra és az újságárusokra kell gondolni. Az ellenőrök különbséget tettek a kültéri és beltéri boltok között, utóbbiba tartoznak a bevásárlóközpontokban működő dohányboltok és újságárusok. A kültéri üzletek esetében az ellenőrzések 15,3 százalékánál, a beltérieknél pedig mindössze a 6,5 százaléknál adtak el cigarettát a fiataloknak.

A kereskedők felelőssége

A Számít a Kor kezdeményezés már régóta együttműködik a Modern Kereskedelem Szlovákiai Szövetségével (SAMO) is, amely a legnagyobb üzletláncokat képviseli az országban. Martin Krajčovič, a szervezet elnöke elismeri a kereskedők felelősségét, és támogatja azokat a lépéseket, amelyek segíthetnek megelőzni a dohányipari termékek eladását a kiskorúak számára.

„A tagjainknak ezen a téren szigorú belső szabályozása van, de az SOI vizsgálatai jelzik, hogy mire kell még összpontosítani az alkalmazottak felkészítése és iskolázása során

jegyezte meg a SAMO vezetője. Ilyen lépések lehetnek például az intenzívebb belső ellenőrzések, a szigorúbb betanítási folyamatok, vagy akár olyan segédeszközök is, amelyek segítenek kiszámolni az illető korát a születési dátum alapján.

Dohányzó fiatalság

A Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ SR) adatai hosszú távon azt mutatják, hogy folyamatosan csökken a dohányzók száma az országban. Míg 2008-ban a lakosság mintegy 40 százaléka cigarettázott, addig 2019-re ez az arány 18,5 százalékra esett vissza. Ha azonban megvizsgáljuk az egyes korosztályokat, akkor még mindig aggasztó a kép. A Számít a Kor kezdeményezés felmérése, amelyet Focus közvélemény-kutató ügynökségnél rendeltek, azt mutatja, hogy a 15 és 17 év közöttiek legalább 40 százalékának van már tapasztalata a dohányzással, 26 százalékuk pedig nemcsak kipróbálta, hanem rendszeresen cigarettázik is. Másképpen fogalmazva: minden negyedik középiskolás rá van szokva a dohányzásra. A fiatalkori dohányzás a felnőttlétre is komoly hatással van, a dohányzók 90 százaléka azt vallotta, hogy még tinédzserkorában szokott rá a cigarettára, és azóta sem tudta letenni.

Fiatalon még károsabb

Az általános iskolás diákokkal kapcsolatos statisztikák sem túl biztatóak, a Focus felmérése alapján a dohányzó fiatalok 38 százaléka még 15 éves kora előtt kezdett el cigarettázni. Pedig az ÚVZ SR is arra figyelmeztet, hogy a fiatal, még fejlődésben lévő szervezet számára a dohányzás még károsabb is, mint felnőtt korban. A cigaretta legyengíti a tinédzserek immunrendszerét, csökkenti a véroxigénszintet, fogékonnyá teszi őket a légúti fertőzésekre, valamint növeli a cukorbetegség és a magas vérnyomás kockázatát. A fiatalkori dohányzás továbbá állandó fáradtsághoz és erős fejfájáshoz vezethet, sőt, rontja a fogak egészségét is.

A kamaszok nagy részének a cigaretta jelenti a felnőtté válás egyik állomását, a gyerekkortól való elszakadás jelképét. Ebben a korban nemcsak a dohányzó kortársak mutatnak könnyen követhető rossz példát, hanem a felnőttek is.

Bizonyos korban aki nem gyújt rá, azt csaknem kinézik a közösségből, másodrendűnek tartják. Nem lehet elégszer elismételni, hogy minél korábban kezd el valaki dohányozni, annál gyorsabban és erősebben érvényesülnek e káros szenvedély negatív hatásai. Ráadásul fiatalabb korban hamarabb alakul ki függőség, nagyobb az esély arra, hogy a fiatal rendszeres dohányzóvá válik, s ezek után a leszokás is sokkal nehezebb.

„Velem ez úgysem történik meg”

Gyermek- és fiatalkorban nincs nagy értelme arra hivatkozni, hogy a dohányzás évek múlva milyen betegségeket okozhat majd. „Van még időm, s velem ez úgysem történik meg” – érvelnek, s bizonyos fokig érthető, hogy egy pozitív gondolkodású fiatal így hessegeti el magától a nikotin okozta betegségeknek még a gondolatát is. A dohányzásról való lemondásnak azzal csinálhatunk jó reklámot, ha a rövid távú negatív hatásokat emlegetjük neki: azt, hogy ha dohányozni fog, csökken a sportteljesítménye. Elég, ha a barátjával kerékpározik, már ekkor is jócskán elmaradhat mögötte. Aki gyerekkorában asztmás volt, annak gyakran el kell ismételni, hogy a dohányfüst rohamot válthat ki, és kiújulhat a ma még nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel tünetmentessé tehető betegség.

Ön adna gyereknek cigarettát?

A felnőttek többsége sajnos igen. Ezt bizonyítja az a felmérés, amit a Na veku záleží (Számít a kor) felvilágosító kezdeményezés szervezett. A Focus ügynökség legfrissebb felmérése is igazolta, milyen súlyos problémát jelent a gyerekek és a fiatalkorúak dohányzása. A 15–17 éves megkérdezettek 40 százaléka beismerte, hogy van tapasztalata a dohányzással. Egyharmaduk 15 éves kora előtt már cigarettázott. Ezeknek az adatoknak az ismeretében még fontosabb, hogy társadalmi vita bontakozzon ki erről, valamint a felnőttek közömbösségének okairól. Az említett felvilágosító program fő célja, hogy megváltozzon a felnőttek viszonyulása a dohányzó fiatalkorúakhoz, hogy egyre kevesebben legyenek hajlandók dohányipari terméket fiatalnak eladni. „Bár a felvilágosításra és a fiatalkorúak dohányzásának megelőzésére irányuló 22 éves munka, amit az ellenőrző szervekkel, a dohányipari termékek gyártóival és a kereskedőkkel együtt végeztünk, egyre jobb eredményeket hoz, nem lehetünk elégedettek addig, amíg nem csökken nagyobb arányban a kiskorú dohányzó száma” – fejtette ki a fő célt Bohumila Tauchmanová, a kezdeményezés támogatója. Hozzátette: „A felmérés aktuális adatai, a kereskedők, az ellenőrök véleménye egy tény fontosságára hívják fel a figyelmet: a felnőttek szemet hunynak a gyerekek dohányzása felett, lebecsülik azt, és úgy tesznek, hogy ez rájuk nem vonatkozik. Tévedés. A gyerekek és fiatalkorúak dohányzása valamennyiünket érint. Ezt a kérdést csak közösen oldhatjuk meg, mégpedig állandó művelődéssel, megelőzéssel és tettekkel. Nemcsak a gyártók, a kereskedelem, az elárusítók, a vendéglők, a sörözők és a benzintöltő állomások, hanem a felnőttek, főleg a dohányzók és a barátok hozzáállása a fontos, akik cigarettát adnak el, kínálnak vagy ajándékoznak fiatalkorúaknak és gyerekeknek.”

A fiatalok negyede rendszeresen dohányzik

A Focus közvéleménykutató intézet kérdőíves felmérést végzett, amelyben 15–17 éveseket kérdezett. Kiderült, hogy leggyakrabban közeli felnőtt hozzátartozótól kap a gyerek cigarettát. „Csaknem kétharmaduk – 61 százalék – állítja, hogy barátokról, kortársaktól vagy felnőtt barátoktól, kapnak cigit. A korral nő azon fiatalok száma (49 százalék), akiknek nem jelent gondot dohányipari terméket vásárolni trafikban, üzletben, kocsmában vagy benzintöltő állomáson” – mondta Martin Slosiarik, a Focus munkatársa, aki értékelte a felmérés eredményeit. Sajnálatos, hogy a fiataloknak mindössze 36 százaléka mondta, hogy még soha nem próbált rágyújtani.

Ebben az évben a koronavírus-járvány arra kényszerítette a projekt munkatársait, hogy a kommunikáció új formáit keressék. A felvilágosítás online folyt, s az év eleje óta több mint 1 350-en kapcsolódtak be, ebből csaknem 1200 elárusító, akiknek fegyelme a Na veku záleží létezése óta eltelt több mint 2 évtized alatt lényegesen javult. Míg 2004-ben 89 százalékuk hibázott és adott el cigarettát gyereknek vagy fiatalkorúnak, 2017-ben ez az arány már csak 23 százalék volt.
A gyerekek és a fiatalkorúak dohányzása az egész társadalom, valamennyiünk
ügye. Nemcsak a gyártók, mint például a Philip Morris Slovakia, továbbá az eladók, az állam, hanem mindannyian felelősek vagyunk értük: egészségükért.

A tinédzserek hozzáállása

A Számít a Kor kezdeményezés arra figyelmeztet, hogy a tinédzserek jelentős része nem lát problémát a dohányzásban, sőt, menő dolognak tartják. A felmérések alapján az sem érdekli őket, hogy a fiatal szervezet számára komoly károkat okozhat. Éppen ezért a megelőzés nem a tiltásban rejlik, hanem a motiváló és inspiráló történetek elmesélésében, amelyek a leszokással függenek össze. A Számít a Kor is gyakran rendez iskolai rendezvényeket, amelyekre olyan vendégeket hívnak meg, akikre a fiatalok is felnéznek, tisztelik őket.

Ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy a fiatalok dohányzása az egész társadalom felelőssége, a dohányipari cégektől kezdve az eladókon át egészen a szülőkig. A gyerekek ugyanis gyakran stresszoldásra használják a dohányzást, mivel túl nagy nyomás nehezedik rájuk az iskolában és otthon.

(nar, TASR)

Read More

Post Comment