Search by category:
Egyéb kategória

Hódít a saját márkás élelmiszer a szlovákiai üzletláncokban

Hódít a saját márkás élelmiszer a szlovákiai üzletláncokban

Molnár Iván

2022. 12. 20., k – 16:19

Pozsony |

Tízéves rekordon a saját márkás élelmiszerek aránya Szlovákiában – derül ki a Szlovák Élelmiszeripari Kamara (PKS) felméréséből. Mely üzletekben találhatjuk a legtöbb ilyen terméket, és mely élelmiszerekre jellemző az értékesítésnek ez a formája?

„A saját márkás termékek aránya a szlovákiai élelmiszerüzletekben idén elérte a 25,6%-ot, ami 2021-hez képest 0,5 százalékpontos növekedést jelent. Ez a legmagasabb arány a méréseink kezdete, vagyis 2013 óta” – mondta el Jana Venhartová, a PKS igazgatója. A saját márkás termék fogalma alatt a marketingben olyan terméket értenek, amelyen a kiskereskedő saját védjegyét tüntetik fel. A beszállító nem tüntetheti fel saját emblémáját, szóvédjegyét a csomagoláson, csupán saját cégnevét, de azt is meghatározott módon, olyan kicsi betűmérettel, hogy a vásárló által csak célzott figyelemmel legyen olvasható. Ennek következtében a vásárló a terméket a kereskedő termékének véli, és a tényleges előállítóról nem is tud vagy az közömbös számára.

Üzletláncok toplistája

Venhartová szerint a kiskereskedelmi láncok különböző stratégiákat alkalmaznak, amikor saját márkás termékeket kínálnak. Míg a Lidl-ben a kiállított termékek több mint fele (54%) saját márkás, addig a Terno-csoport üzleteiben ez az arány tizenháromszor alacsonyabb (4%). Nagyobb arányban kínál saját márkás termékeket a Kaufland (25 %) és a Coop Jednota (21%) is. A többi kiskereskedelmi lánc kínálatában a saját márkás termékek aránya 11–18% között mozog. Az üzlettípusokat tekintve a saját márka leginkább a diszkontáruházakban van jelen, ahol éves szinten akár 3 százalékponttal nőtt az aránya, elérve az 54%-ot, míg a hipermarketekben ez 22%. A sajátmárkás termékek aránya a kisboltokban és a szupermarketekben a legalacsonyabb.

Látványos különbségek vannak az egyes élelmiszerek között is. „A saját márkás termékek legnagyobb arányban a tej (59%), a húskészítmények (43%), az étolajok (42%), a natúr sajt (41%) és a konzervek (39%) kategóriákban vannak jelen az üzletekben. A saját márkás termékek aránya a sör (8%), a bor (11%), a szeszes italok (11%) és az édességek (13%) esetében a legkisebb” – nyilatkozta Róbert Kičina, a PKS első alelnöke.

Külföldi túlsúly

A saját márkák 25%-os részesedéséből 16 százalékpont jut a külföldi és 9 százalékpont a szlovákiai termékekre. A Lidl üzleteiben a saját márkás termékek túlnyomó többsége külföldi, és hasonló a helyzet a Kauflandban is. A többi üzletláncláncnál a külföldi és a hazai saját márkás termékek aránya kiegyensúlyozott, egyedül a Coop Jednota üzleteiben dominál a hazai kínálat.

Veszélyben a hazai?

„A jelenlegi magas inflációs időszakban arra számítunk, hogy a saját márkás termékek aránya tovább nő, talán még erősebb ütemben, mint eddig. A fogyasztóknak azonban tisztában kell lenniük azzal, hogy a saját márkás termékek megfosztják őket a választéktól, és lelassítják az élelmiszeripari innovációt. Egy üzletlánc anélkül változtathatja meg a saját márkás termék gyártóját hazairól külföldire, hogy azt a vásárlók észrevennék. Egy kisebb termelő számára egy ilyen szerződés elvesztése egzisztenciális problémát jelenthet. Ezért a szlovákiai élelmiszertermelés fenntartása szempontjából a márkás termékeket kell támogatni” – mondta el Daniel Poturnay, a PKS elnöke. Poturnay úgy gondolja, hogy ha a szlovákiai gyártók nem lesznek kellően versenyképesek és nem erősítik meg a márkáikat, akkor a fent jelzett tendencia tovább fog erősödni, ami azonban nem jó hír Szlovákia élelmezésbiztonsága szempontjából.

Read More

Post Comment