30 éve halt meg Mensáros László
2023. 02. 07., k – 14:40
Az intellektuális színjátszás jellegzetes hangú, bölcs humorú alakja 1993-ban, ezen a napon halt meg.
1946-ban felvették a Színiakadémiára, társai piszkálódásai miatt azonban fél év múltán átment a Színészegyesület Színiiskolájába. A főiskolára Várkonyi Zoltán hozta vissza. A főiskolán származása miatt – földbirtokos ősökkel rendelkező polgárcsaládba született – osztályidegennek minősült, végül azzal az indokkal távolították el, hogy nem látogatta rendesen az órákat. Az elkeseredett fiatalember megpróbált disszidálni, és bár az utolsó pillanatban meggondolta magát, tizenhárom hónap elzárást kapott illegális határátlépés szándéka miatt.
Számos emlékezetes alakítást nyújtott: Hamlet és Rómeó mellett megformálta több Moliére- és Csehov-darab címszerepét. Játszott a Koldusoperában, az Ármány és szerelemben, a Ványa bácsiban és a Kései találkozásban, Illyés Gyula és Gyurkovics Tibor darabjaiban. Intellektuális színész volt, játékát átgondolt elemzés, igen gazdag színészi eszköztár roppant tudatos és fegyelmezett használata jellemezte, mégsem volt száraz vagy elvont, sokkal inkább elegáns. Előadóművészként 1963-ban, az Egyetemi Színpadon bemutatott A XX. század című előadóestjével kavicsot dobott az állóvízbe: a maga által szerkesztett műsort először betiltották, végül mégis engedélyezték, és 1500 előadást élt meg.
Számos játék- és tv-filmben nyújtott maradandó élményt. Többször alakított orvost (Nyár a hegyen; Lássátok feleim; Szerelem), katona- vagy rendőrtisztet (Változó felhőzet; Szerelmi álmok; Várakozók; Redl ezredes), igazgatót (Szevasz, Vera; Az utolsó kör; Magyar ugaron). Emlékezetes rezonőrszerepe Ruttkai Éva mellett a Butaságom történetében, illetve tragikus tanáralakja az Aranysárkány című filmben.
Szinte haláláig játszott, 1993 januárjában a Madách színpa-dán Shakespeare Téli regéjének monológjával búcsúzott a közönségtől.