A tanévkezdés idén is valamivel drágább lesz
2023. 08. 24., cs – 15:51
A tanévkezdés nemcsak a kiselsősök számára jelenthet kihívást, a szülőknek gyakran komoly fejtörést okoz kigazdálkodni a taneszközök beszerzésére szükséges összeget. Az iskolakezdéshez javasolt alapcsomag évről évre drágul, s ez most sincs másképp.
Bő egy héttel a nyári szünidő vége előtt azok is szembesülnek az iskolakezdés közelgő időpontjával, akiknek épp nincs iskolaköteles gyermekük vagy hozzátartozójuk. A bevásárlóközpontok átrendezett polcai, az internetes felületeken felugró reklámok egyaránt az ember arcába tolják: eljött a füzetek és vonalzók ideje. Ez az üzenet elsősorban azokat a szülőket nyugtalanítja, akik csemetéi szeptember 4-én visszatérnek az iskolapadba. Az iskolaév kezdete ugyanis nemcsak izgalmas új fejezetet nyithat a diák életében, hanem anyagi szempontból húzós időszakot is jelenthet egyes családok számára. Leginkább a kisgyermekes szülőknek kell mélyen a zsebükbe nyúlniuk, az elsős tanulóknak ugyanis rengeteg segédeszközre van szükségük ahhoz, hogy helyt tudjanak állni az iskolában.
A szakemberek rendszeresen összeszámolják, mennyibe kerül a tanulók kezdő iskolai felszerelése – a Partners Group pénzügyi csoport elemzői szerint idén 234 euróval kell számolniuk az elsősök szüleinek. A tavalyi évhez képest ez nagyjából 30 eurós emelkedést jelent, ha a 2021-es adatokhoz viszonyítjuk, akkor közel 50 eurós emelkedés figyelhető meg. „Ami az egyik család számára csekély összeg, az egy másik családnál jelentősen felboríthatja a családi költségvetést” – figyelmeztetett Lukáš Nemergut, a Partners Group személyes pénzügyekért felelős szakértője. Megjegyezte, a családi költségvetésben az iskolai felszerelés vásárlására fordított kiadások növekedése nem okozhat meglepetést. „Bár rendkívüli kiadásról van szó, a szülők tudják, hogy gyermekük egy nap belép az első osztályba. Ez időt ad a felkészülésre. Ha a szülők mégsem gondoltak előre az iskolával kapcsolatos megemelkedett költségekre, akkor több mint kétszáz eurós egyszeri kifizetéssel kell számolniuk, ami megzavarhatja a háztartás normális működését. Ezért azt tanácsolom, készítsenek pontos listát arról, mire van szüksége a gyermeknek az iskolában, határozzanak meg egy irányadó költségvetést, és tartsák magukat hozzá” – javasolta azzal, az iskolák általában közzéteszik a szükséges segédeszközök listáját.
Higgadt tervezés
Rámutatott, az elsősök szülei számíthatnak a legnagyobb számlára, a pluszköltségeket azonban az idősebb diákok szülei sem ússzák meg. „A táska, a tolltartó, a tornaruha vagy a rajzeszközök akár több évig is kitarthatnak. Az idősebb gyerekek esetében a felkészülés az öltözetre, a mobilra és a számítógépre fordított magasabb kiadások által drágul” – emlékeztetett Nemergut hozzátéve, a tanévkezdéssel nem zárul le az iskolával kapcsolatos költségek sora – az iskolaév során a közlekedésre, a szakkörökre, a tanulmányi kirándulásokra és a zsebpénzre is gondolniuk kell a szülőknek. Az elemző szerint épp emiatt kell minden nagyobb kiadást előre betervezni, és beépíteni a háztartás tervezett kiadásai közé.
A szakértő tanácsa alapján nem kell elkapkodni a tanszerek beszerzését. „Ahogy egyéb áru és szolgáltatás esetében, úgy itt is érdemes összehasonlítani az árakat több kereskedőnél” – folytatta. Az előre összeállított listát elsősorban azért tartja fontosnak, hogy elkerüljük a felesleges termékek vásárlását, melyeket úgysem használunk ki.
Az elemzői csoport egy általános listát is összeállított, s bár az árak hozzávetőlegesek, az előző évekkel összehasonlítva egyértelműen látszik az árvágta. Míg az egy diák számára szükséges füzetekért 2021-ben 6,60 eurót kellett fizetni, idén 9 eurót, a temperafestéket két évvel ezelőtt még 3,40 euróért meg lehetett vásárolni, idén viszont már két euróval többet kell rászánni. A végösszeg 2021-ben 183 euró volt, 2022-re elérte a 206 eurót, idén pedig már 234 euró. A tavalyi évhez képest tehát 13,5%-os emelkedésről van szó.
Iskolatáska
A legnagyobb tétel minden évben az iskolatáska – 2021-ben sem volt olcsó (60 euró), idén viszont már 80 eurót számolnak rá a szakértők. A megfelelő táska kiválasztásánál ráadásul nemcsak az anyagi szempontokat kell szem előtt tartani, legalább ennyire fontos az is, hogy az iskolatáska ne legyen negatív hatással a gyermek egészségére. Blažena Brozmanová, a pozsonyi gyermekkórház (NÚDCH) gyermek-ortopéd szakorvosa figyelmeztetett, a megpakolt táska nem haladhatja meg a gyermek tömegének 10 százalékát. „Ezért kell a fiatalabb és néha az idősebb tanulóknál is ellenőrizni, nem hordanak-e felesleges dolgokat az iskolatáskájukban, például előző napi tankönyveket” – hangsúlyozta az orvos. Hozzátette, a szülőnek célszerű tájékozódnia afelől, milyen lehetőségek vannak az iskolában a szomjúság oltására, hogy a gyermek feleslegesen ne cipeljen magával nehéz italos palackot. „A könnyű anyagból készült, de jól merevített iskolatáska, amely szilárdan illeszkedik a háthoz, optimális, mert nem jó, ha a táska eláll és a gyermek görnyedt hátán van. A kisebb gyermektáskákat érdemes a derék körül vízszintes pántokkal a testhez rögzíteni” – tette hozzá emlékeztetve, egy vállon hordani a hátizsákot nem egészséges.