A szlovák gazdaság 1,5%-kal nőtt
2023. 09. 05., k – 15:23
A vártnál gyorsabb szlovák gazdasági növekedés az idei második negyedévben elsősorban a kivitelnek és a beruházásoknak köszönhető, míg a továbbra is magas infláció miatt a háztartások fogyasztása csökkent. Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban?
„A szlovák gazdaság teljesítménye az idei második negyedévben 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami az elmúlt öt negyedév legjobb eredménye. Tavaly a második negyedévben a növekedés üteme 1,3 százalék körül mozgott” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője a kedden kiadott legfrissebb jelentésükre hivatkozva.
„A gazdasági növekedést szinte kizárólag a külkereskedelem hajtotta, annak ellenére, hogy számos jel utalt Németországnak, Szlovákia legfontosabb kereskedelmi partnerének a lassulására”
– tette hozzá Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője.
Élen az autóipar
A bruttó hozzáadott érték éves szinten az összes gazdasági ágazatban nőtt. A legnagyobb hatást az ipar 3%-os növekedése gyakorolta, amely súlyát tekintve a legfontosabb ágazat, mivel a teljes hozzáadott érték 22%-át adja.
„A régiónk és Európa többi részéhez képest meglepően erős szlovákiai növekedési ütem elsősorban a szlovák autógyáraknak köszönhető”
– figyelmeztet Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője. A teljes ipari termelés pozitív teljesítménye ugyanis két ágazatnak, nevezetesen a 36%-kal növekvő járműgyártásnak és a 28%-kal növekvő gyógyszergyártásnak köszönhető. A kereskedelemben ugyanakkor rendkívül mérsékelt, 0,5%-os növekedést mértek. Ez utóbbi Horňák szerint azzal magyarázható, hogy a háztartások a magas infláció miatt még mindig visszafogják a kiadásaikat, amelyek csaknem 4 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbiakhoz képest.
Uniós pénzek
A gazdasági növekedés másik hajtóereje a beruházási tevékenység volt, amely azonban Horňák szerint enyhe csalódást okozott. „Az éves szintű 5%-os növekedés jóval elmaradt a várakozásainktól, ami elsősorban az uniós források gyenge merítésével magyarázható. Mivel azonban a kormány hozott néhány intézkedést az uniós támogatások lehívásának a felgyorsítására, az elkövetkező negyedévek eredményei már lényegesen jobbak lehetnek. Az uniós pénzekkel kapcsolatos mulasztások ugyanis nemcsak a gazdasági növekedésünket hátráltatják, hanem a szlovák gazdaság hosszú távú fejlődése szempontjából is elszalasztott lehetőséget jelentenek” – állítja a Szlovák Takarékpénztár elemzője.
Mire számíthatunk?
Az elemzők szerint még az idei év második felében sem nő a lakossági fogyasztás, mivel az infláció még mindig magas.
„A beruházások már pozitívabban járulhatnak majd hozzá a gazdasági növekedéshez, de ez attól függ, hogy a régi programozási időszakból fennmaradt uniós forrásokat képesek leszünk-e felhasználni. Így az egész éves gazdasági növekedés elérheti az 1,5%-ot”
– véli Horňák. Szerinte jövőre – a gazdaságélénkítési tervnek és az új uniós forrásoknak köszönhetően – már a gazdaság fellendülésére, a háztartási fogyasztás és a külkereskedelem élénkülésére, a beruházási tevékenység folytatására számíthatunk. Horňák szerint az új kormány konszolidációs erőfeszítéseinek köszönhetően a gazdasági növekedés jövőre éves szinten elérheti a 2,5%-ot.
Koršňák már valamivel borúlátóbb. „A külső környezet kilátásai az év második felére egyre aggasztóbbak. Az aggodalomra elsősorban a német gazdaság gyenge mutatói adnak okot, miközben a német gazdaság már régóta a szlovák ipar egyik legfontosabb kereskedelmi partnere. Figyelmeztető jel lehet a szlovák és az európai gazdaság romló hangulata is, a szkepticizmus ráadásul egyre inkább átterjed a szolgáltatási szektorra is” – állítja az UniCredit Bank elemzője. Koršňák szerint a szlovák gazdaságot az idei második fél évben még mindig erősen támogatják az állami beruházások. „Bár feltételezzük, hogy Szlovákia több forrástól esik el a 2014–2020-as uniós költségvetésből, amelyet az idei év végéig kell elkölteni, mint az előző költségvetési időszakban, a gazdaságélénkítési terv beruházásaival együtt azonban az európai források jelentős lökést adhatnak az állami beruházásoknak és a gazdaságnak” – tette hozzá Koršňák. Szerinte a magasabb állami beruházások teljes mértékben ellensúlyozhatják a gyengülő magánberuházásokat is.