Search by category:
Egyéb kategória

Az államtitkári pozíciókba is kerültek megosztó személyek

Az államtitkári pozíciókba is kerültek megosztó személyek

Nagy Roland

2023. 10. 26., cs – 14:25

Pozsony |

Az új kormány kinevezésével nemcsak a miniszterek cserélődtek, az államtitkári pozíciókba is új tisztviselők kerültek. Több olyan személy is van köztük, akik ellen jelenleg büntetőeljárás zajlik.

Nemrégiben lapunk részletesen beszámolt arról, hogy Zuzana Čaputová köztársasági elnök nyomására az SNS visszavonta Rudolf Huliak jelölését a környezetvédelmi minisztérium élére. Helyette Tomáš Taraba lesz a zöldtárca vezetője.

Kapcsolódó cikkünk

Rudolf Huliak helyett Tomáš Tarabát jelöli az SNS környezetvédelmi miniszternek – jelentették be keddi sajtótájékoztatójukon az SNS megválasztott parlamenti képviselői.

„Az SNS felkészülten, büszkén és főleg tisztességesen fogja vezetni a környezetvédelmi minisztériumot” – jelentette ki Taraba. Hozzátette, azért hozták meg ezt a döntést, hogy minél gyorsabban ki lehessen nevezni az új, stabil kormányt. Visszautasította azt a feltételezést, hogy a döntés hátterében az áll, hogy az SNS-frakció már nem támogatja Huliakot. Leszögezte, hogy a környezetvédelmi tárcánál tervezett változásoknál, például a természetvédelmi területek besorolásánál tekintettel lesznek az uniós helyreállítási terv támogatásainak felhasználására. „Mindent mérlegelni fogunk annak érdekében, hogy Szlovákiát ne érje veszteség” – jegyezte meg.

„Parlamenti képviselő leszek, és a párt a földművelési és környezetvédelmi bizottság elnöki posztjára jelöl” – mondta Huliak, és bírálta Zuzana Čaputová államfőt, aki visszautasította a kinevezését.

Andrej Danko pártelnök kijelentette, az SNS egységes, és nélküle nem alakulhatna meg ez a kormány. „Számos kérdésben előzékenyek voltunk” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy támogatást várnak a két koalíciós partnertől. Danko még a nap folyamán találkozik Robert Ficóval, a Smer elnökével, hogy tájékoztassa az új jelöltről, és azt is tisztázni akarja, hogy az SNS „támogatást fog kérni a forradalmi változások végrehajtásához” az idegenforgalom és a sport terén. Fontosnak nevezte a kultúra támogatását, valamint a várak, kastélyok felújítását is.

Azt nem árulta el, hogy kit jelöl az SNS az új, januártól létrejövő idegenforgalmi és sportminisztérium élére. Elmondta, a parlamenti frakció hoz erről döntést, és az államtitkári posztokra is elsősorban a frakció tagjai közül akarnak jelölteket állítani.

Zuzana Čaputová államfő múlt héten közölte, hogy nem nevezi ki Rudolf Huliakot környezetvédelmi miniszternek, és új miniszterjelöltet kért Robert Ficótól, a Smer elnökétől. Az államfő szerint komoly alkotmányos és jogi akadályai vannak Huliak kinevezésének, és az ő irányítása alatt nem lenne garantált a minisztérium zavartalan működése.

Fico visszautasította az államfő érveit. Leszögezte, ha az SNS kitart Huliak mellett, akkor kormányfői megbízatásának átvétele után hivatalosan is Huliakot terjeszti elő kinevezésre az államfőnél. Az SNS felszólította az államfőt, hogy tartsa tiszteletben az alkotmányt, és figyelmeztette, hogy a kormányfő javaslatára köteles kinevezni a miniszterjelölteket, anélkül, hogy mérlegelné az alkalmasságukat.

Huliak azonban nem az egyetlen megosztó politikus, akivel kapcsolatban aggályok merültek fel az új kormány kinevezésekor: Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom (korábban OĽaNO) vezetője például élesen bírálta az államfőt, amiért nem fogalmazott meg hasonló fenntartásokat Robert Kaliňák személyét illetően. A Smer jelenlegi alelnöke korábban háromszor is elfoglalhatta a belügyminiszteri széket, de a választás után Čaputová tett egy olyan kijelentést, hogy a belügyi tárca élére kinevezni egy meggyanúsított személyt igencsak megkérdőjelezhető döntés lenne. Kaliňákot bűnszervezet létrehozásával, fenntartásával és támogatásával gyanúsította a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA), de Maroš Žilinka főügyész leállította az eljárást. Ennek ellenére Kaliňákot végül nem a belügyi, hanem a védelmi tárca élére jelölték, amit a köztársasági elnök jóváhagyott.

A fiatalabbik Gašpar

Az államtitkári pozíciókba szintén kerültek olyan személyek, akiknek korábban már meggyűlt a bajuk az igazságszolgáltatással. Köztük van például Pavol Gašpar ügyvéd, Tibor Gašpar korábbi országos rendőrfőkapitány fia, aki 2021-ben vált ismertté a szélesebb nyilvánosság előtt. Ekkor szivárgott ki a sajtóban csak „vadászházként” emlegetett botrány, melynek lényege, hogy a NAKA egy csiffári hétvégi házban kamerafelvételeket készített, ahogy Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para, Pavol Gašpar és Miroslav Bödör arról beszélgetnek, kinek hogyan kellene tanúskodnia több korrupciós botrányban, köztük a Tisztítóz-ügyben is. Ez az a botrány, amelyben Tibor Gašpar ellen büntetőeljárás zajlik. Az egykori rendőrfőkapitány fiának szavai tisztán kivehetők a felvételen, ahogy azt mondja, ha elítélik az apját, „kinyírja Lipšicet”. Robert Fico a választás megnyerése után arról beszélt, hogy Daniel Lipšic speciális ügyészt az elsők között fogják leváltani.

Pavol Gašpar ellen végül büntetőeljárást indítottak a nyomozók, mivel a felvétel tanulságai szerint hamis tanúzásra próbálták rávenni Kaliňákot. A felvételen hallható, ahogy Gašpar és Para utasításokkal látja el az egykori belügyminisztert arról, hogyan beszéljen Ľudovít Makóról, a pénz-ügyőrség bűnügyi osztályának korábbi vezetőjéről, aki elkezdett együttműködni a hatóságokkal a Tisztítótűz-ügyben.

Gašpart most az igazságügyi minisztérium államtitkárának nevezték ki. Apja, Tibor Gašpar a törvényhozásban kapott pozíciót, a parlamenti védelmi bizottságának élére került.

Szélsőségesek

Az SNS által jelölt államtitkárok ellen szintén büntetőeljárás zajlik. Štefan Kuffát, aki a kulturális tárcánál kapott pozíciót, illetve Filip Kuffát (Štefan fia), aki a zöldtárca irányításában vehet részt, azzal vádolják, hogy 2021-ben Késmárk környékén földügyi csalásokat követtek el, illetve fizikailag bántalmazták a helyi gazdákat. Az ügy már bírósági szakaszban van. Mindketten ártatlannak vallották magukat, és politikai indíttatású eljárásról beszéltek.

Kuffáék egyébként 2020-ban a fasiszta ĽSNS listáján kerültek a parlamentbe, de rövidesen kiléptek a frakcióból, és csatlakoztak a Taraba-féle Život nevű párthoz. Az idei választáson viszont az SNS listáján indultak.

● közlekedésügyi minisztérium: Igor Choma és Denisa Žiláková (hivatalvezető: Juraj Lovásik)

● pénzügyminisztérium: Radovan Majerský

● munkaügyi minisztérium: Branislav Ondruš (hivatalvezető: Peter Kostolný)

● beruházásokért felelős minisztérium: Michal Kaliňák (hivatalvezető: Ján Hrubý)

● gazdasági minisztérium: Kamil Šaško és Vladimír Šimoňák (hivatalvezető: Ondrej Varačka)

● belügyminisztérium: Lucia Kurilovská és Patrik Krauspe (hivatalvezető: Igor Tkačivský)

● védelmi minisztérium: Igor Melicher (hivatalvezető: Peter Krajčírovič)

● igazságügyi minisztérium: Pavol Gašpar és Milan Hodás (hivatalvezető: Andrej Holák)

● külügyminisztérium: Marek Eštok

● oktatásügyi minisztérium: Róbert Zsembera és Ján Krišanda (hivatalvezető: Miroslav Kočan)

● kulturális minisztérium: Štefan Kuffa (hivatalvezető: Tibor Bernaťák)

● környezetvédelmi minisztérium: Filip Kuffa és Jozef Smatana (hivatalvezető: Marek Chovan)

● földművelésügyi minisztérium: Vladimír Vnuk (hivatalvezető: Kristína Vavríková)

Az új államtitkárok listája

Read More

Post Comment