Legyél te is egy győztes csapat tagja, és felvételizz a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemre!
2024. 01. 10., sze – 14:54
A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem folyamatosan fejlődő kampusszal, megújuló, népszerű és remek elhelyezkedési mutatókkal rendelkező képzésekkel várja az érdeklődőket. A közel százéves intézmény továbbra is Európa egyik meghatározó sporttudományos képzési központja kíván maradni. Erről és a még mindig TF-nek nevezett egyetem fontosabb témáiról a rektorral, a korábbi válogatott kosárlabdázó és szövetségi kapitány, prof. dr. Sterbenz Tamással beszélgettünk.
Sterebenz Tamás: A magyar sportban szinte nincs olyan eredmény, amely mögött ne lenne valamilyen TF-es tudás
Miért lehet hasznos egy határon túli magyar fiatal számára a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen tanulni?
Legfőképpen azért, mert olyan sporttudományos képzésben részesülhet, amely a határon túl is igen elismert. A TF hírneve szerintem sok helyre eljutott, nem véletlenül. A magyar sportban szinte nincs olyan eredmény, amely mögött ne lenne valamilyen TF-es tudás. Hagyományos szakjaink, így a testnevelőtanár-képzés is, most újulnak meg, tehát egy olyan tanárgeneráció kerül ki tőlünk, amelynek tagjai bármelyik iskolába kerülve meghatározó szerepet tölthetnek be a fiatalok fejlődése szempontjából.
Nemcsak az oktatás, az infrastruktúra is megújul az egyetemen. Tavaly nyáron az atlétikai világbajnokság hivatalos edzőhelyszíne volt az új Dr. Koltai Jenő Sportközpont. A modern létesítmény milyen változásokat hozott az oktatásban?
Az új létesítménynek köszönhetően gyakorlatilag minden szárazföldi sportágat tudunk világszinten és remek körülmények között oktatni. Atlétikai pályánk a vb-résztvevőinek tetszését is elnyerte, sokan jelezték, visszajönnének hozzánk. A sportcsarnokban két kézilabdapálya nagyságú pálya fér el egymás mellett, amelyeken nemzetközi és hazai kiemelt meccseket is rendezhetünk minden labdás teremsportágban, de napközben ott is inkább az oktatásé a főszerep. A műfüves és füves focipályákon labdarúgóink folyamatosan tudnak edzeni, a két teniszpálya szintén remek adottságú, ahogy a több mint 700 m² -es konditermünk is minden igényt kielégítően, a legmodernebb TechnoGym gépekkel felszerelve várja a sportolókat, hallgatólat.
Milyen az oktatói gárda? Mire készülhetnek azok a fiatalok, akik a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemet választják?
Az egyetem gyakorlati képzése továbbra is nagyon erős. Súlyt fektetünk arra, hogy oktatóink saját szakterületükön részt vegyenek az élklubok, a kiemelt egyéni sportolók és a válogatottak munkájában. Sokuk a sporton, a médián keresztül ismert is: Sós Csaba professzor az úszók szövetségi kapitánya. Szalma Lászlót – egyetemünk adjunktus oktatóját, a paralimpiai bajnok Ekler Luca edzőjét – is sokan ismerik szerintem az atlétika világából, de a gyakorló sportszakemberek mellett azok a sporttudosók is nálunk vannak, akik a magyar sportolók eredményeit inkább kutatásaikkal, sporttudományos ismereteikkel támogatják.
Ha már itt tartunk, miért volt fontos, hogy immár nem Testnevelési Egyetemnek, hanem Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemnek nevezik az intézményt?
Mind a két plusz szónak jelentősége van. Egyrész fontos hangsúlyoznunk, hogy mi a magyar sportot szolgáljuk és amit teszünk, ennek keretein belül tesszük. A sporttudomány pedig azért jelent meg, mert amellett, hogy megőriztük fő képzési profilunkat, a tanárképzést, ma már minden fontos sporttudományos képzés megtalálható nálunk, melyek – ahogy említettem – a sportolók sikereit szolgálják. Itt érdemes megjegyeznem, hogy a TF elnevezés, még a logónkban is utalva rá, azért maradt meg, mert az 1925-ös alapítást követően 90 esztendeig így hívtuk az intézményt. A Testnevelési Főiskola, ismertebb nevén a TF a magyar sport része volt, rengetegen a mai napig így hívják.
Aki sportol és érdeklődik a sport iránt, miként tud sportolni az egyetemen?
Azt a hátteret, ami ebben a korban szükséges az élsporthoz, tudjuk és szeretnénk is biztosítani. Nem biztos, hogy mindenki élsportolóként képzeli el a jövőjét, de egyesületünkön, a TFSE-n és az oktatáson keresztül magas színvonalú képzéshez és tudáshoz juthat, amelyet aztán egész pályafutásán keresztül sportszakemberként hasznosíthat. A TFSE egy tradicionális, szervezett egyesület: női kosarasaink az élvonalban szerepelnek, a röplabdázók közel állnak hozzá és az egyéni sportolók terén is több kiemelkedő tehetség sportol nálunk. Azt gondolom, itt mindenki megtalálja magának a sport megfelelő szegmensét.
Nemrég volt egy vicces közösségimédia-kampányelem a TF felvételi kapcsán, amelyben elmondta, hogy ki ne jöjjön a TF-re tanulni.
Az ne jelentkezzen a TF-re, aki nem szeretne egy fiatalos, lendületes, a sportot a mindennapok szerves részének tekintő remek közösségben fejlődni, tanulni. Persze ez csak vicc volt, mert alapvetően, ha egy ilyen beállítottságú fiatal jelentkezik és felvesszük, hamar képesek vagyunk őt is teljes lendülettel a sport felé fordítani és mai, érvényes tudással felvértezni.