Search by category:
Egyéb kategória

Már igényelhetőek Nyitra megye átalakított támogatásai

Már igényelhetőek Nyitra megye átalakított támogatásai

Vataščin Péter

2024. 01. 23., k – 14:25

Nyitra/Komárom |

Összesen több mint 3,59 millió euró áll a települési önkormányzatok, ill. bizonyos jogi és természetes személyek rendelkezésére Nyitra megyében. A támogatásokra március 1-ig lehet pályázni.

Az átalakított megyei támogatási rendszerről a Magyar Szövetség két megyei képviselője, Andruskó Imre és Orosz Örs tartott sajtótájékoztatót Komáromban – ill. a napokban Csenger Tibor (Magyar Szövetség) megyei alelnök is informálta róla a közvéleményt.

Hatékonyabb rendszer

Az egyes összegekre január 17-e óta lehet pályázni egy elektronikus regisztrációt követően a dotaciensk.egrant.sk címen. Egy igénylő csak egy alkalommal pályázhat. A pontos és részletes feltételek megtalálható a megyei önkormányzat oldalán.

Csenger Tibor közleménye szerint az eddigiekhez képest sokkal szélesebb körben, pontosabb kritériumokkal és nagyobb kerettel tudják szolgálni a pályázók körét. Ő és Orosz Örs is aláhúzták: a keretösszeg mértéke, ill. az, hogy ezt a megye saját forrásból biztosítja, egyedülálló az országban. Orosz ezzel kapcsolatban még elmondta, a frakciójuk azon fog dolgozni, hogy „a magyar régiók lakosságarányosan megkapják azt, ami nekik jár”. Ez a Komáromi járás szintjén például 530 ezer eurót jelentene, míg a Vágsellyei járás 273 ezer, az Érsekújvári pedig 732 ezer eurót kaphat.

Hat kategória

A legjelentősebb kategóriát egy 1,77 milliós keret jelenti, amelyen belül a megyei települések 354 önkormányzata fejenként 5000 eurót igényelhetnek közhasznú fejlesztésekre. Noha ez egy város esetében nem számít komoly összegnek, a sokkal kevesebb pénzből gazdálkodó kisebb falvak esetében már más a helyzet – emelte ki Andruskó Imre.

A sportszervezetek a fiatal igazolt tagjaik részére pályázhatnak a 827 ezer eurós keretből sportolóként 50 euróra. Fontos kitétel, hogy a 20% önrész biztosítása mellett egyben utófinanszírozásról van szó.

Kulturális, idegenforgalmi és sportrendezvények rendezésére 490 ezer euró áll rendelkezésre. Az igénylők – ismét 20%-os önrész és utófinanszírozás biztosítása mellett – legalább 300 euróra pályázhatnak, de például nemzetközi szintű eseményeknél akár 10 ezer eurót is kaphatnak.

Ami az épített kulturális örökség megóvását illeti, e területen 110 ezer euróból meríthetnek a pályázók legfeljebb 4500 eurót a Műemlékvédelmi Hivatal által nyilvántartott épületek fejlesztésére. A 20%-os önrész mellett itt viszont előfinanszírozású rendszerről van szó. Noha egy műemlék esetében az összeg nem sok, Orosz Örs emlékeztetett, Százd község önkormányzata például több kisebb támogatás segítségével újította fel az elmúlt 10 évben a falu középkori templomát.

A szállásadók marketing- és reklámcélokra pályázhatnak fejenként 1000 euróra ( 20% önrész, utófinanszírozás) a 80 ezer eurós keretből.

Végül újdonságként az egészségügyi- és szociálisan hátrányos helyzetű személyekkel foglalkozó intézmények is szert tehetnek legfeljebb 3000 euróra. Ők erre önrész nélkül, előfinanszírozású rendszerben jogosultak a 105 ezer eurós keretből.

Read More

Post Comment