„A bor élmény, a bor barátság, a bor hagyomány”
2024. 04. 19., p – 20:16
Április 26–28-án tartják a MUN-DUS Nemzetközi Borversenyt, melyre összesen 608 borminta érkezett. Több mint a felét külföldről küldték, de jócskán akadnak a hazai borok közül is, melyeket megkóstolhatnak az borkedvelők.
„Ez nemcsak egy borverseny, hanem borkiállítás, a borversenyen részt vevő mintákat 10 borházban állítjuk ki. Bárki által kóstolható lesz, a katalógus szerint, melyben besorolták a borokat az értékelésük sorrendjében, azt is elolvashatják, hogy melyik bor milyen minősítést kapott”
– mondta Bartalos Gyula borlovag, a MUN-DUS borverseny főszervezője. A mintákat egy korábban leegyeztetett gyűjtőhelyen adhatták le a készítők, 2024. április 2-től 6-ig, melyeket április 8–9. között szállítottak el. Egy minta 6×0,75 liter mennyiséget jelent, melyet 6 kategóriában nevezhettek a versenyzők: fehér száraz borok; fehér félszáraz és félédes borok; rozé borok; vörösborok (száraz); természetes édes borok, beleértve a tokaji borokat is (színre való tekintet nélkül); valamint a pezsgők.
A borok kóstolása a háromnapos fesztivál alatt úgynevezett kóstolójegyekkel történik majd, melyeket a kasszánál válthatnak ki a borkedvelők. „Összesen 608 borminta érkezett a nemzetközi borversenyre, amelyből 366 külföldről és 242 Szlovákiából, pontosan 11 országból. A borokat április 13-án értékeltük, és a 82 fős zsűri tagjai 8 országból érkeztek, Romániából, Szerbiából, Horvátországból, Csehországból, Ausztriából, Magyarországról, Szlovéniából és Szlovákiából. Ezekben az országokban, az adott borászatokban ők azok, akik tudják, hogy mit és miért csinálnak a készítők és milyen a közép-európai bortendencia, merre tart az aktuális trend. A borkészítés divatja az, amit a fiatalok szeretnek és amit szeretnek, azt kell készíteni” – tette hozzá a főszervező.
Az idei verseny elnöke Bartalos Gyula, fővédnöke Fedor Malík nemzetközi borbíráló, a rendszervény társszervezői pedig az Európiai Borlovagrend Dél-szlovákiai Legátusa, valamint Dunaszerdahely város önkormányzata. Az utóbbi években magasan megugrott a borok minősége az egyes borversenyeken, amit Bartalos Gyula sem gondolt volna még húsz évvel ezelőtt, amikor zsűrizett. Ezt a további zsűritagok is megerősítik, legalább 20-30 százalékkal megnövekedett a leadott borok „színvonala”.
„Míg egy 20 évvel ezelőtti borversenyen 80 minta körül kaptunk aranyérmet, most ez több mint 100. Nagyon örülök neki, hogy a minőség felé vette az irányt a borkészítés”
– szögezte le a borszakértő.
A borok kedves mumusa, a rozé, amit talán sokan komolytalan, hullócsillagnak tartottak és tartanak ma is, a virágkorát éli. Ennek oka a benne rejlő fiatalosság és üdeség, nyári napokon lehűtve, vagy fröccs-nek elkészítve, étkezések után fogyasztva remek zárszava lehet egy fülledt estének. Hatalmas mennyiségek kelnek el belőle, a mostani, áprilisi eladási számok szerint az egyik legnépszerűbb bornak számít.
„Fel kell hívnunk a fiatalok figyelmét arra a lehetőségre, hogy egy helyen, viszonylag olcsón megkóstolhassanak olyan borokat, amikből egy-egy palack 15-30 euróba kerül. Ezen a borkiállításon bátran letesztelhetjük Közép-Európa borvilágát”
– mondta Bartalos Gyula.
A MUN-DUS borfesztivál három napig tart, illetve addig, amíg a minták el nem fogynak a helyszínen, érdemes lesz tehát időben elmenni és megkóstolni őket. A programot az április 26-ai, pénteki nyilvános borlovagavatás vezeti fel, ami a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színháztermében lesz.
A borfesztiválon minden nap koncertekkel várják a látogatókat, a borházaknál pedig késő estéig kóstolhatnak.