Search by category:
Egyéb kategória

Séta a rák megelőzéséért Szilason (FOTÓK)

Séta a rák megelőzéséért Szilason (FOTÓK)

Kürthy Judit

2024. 04. 22., h – 13:08

Szilas |

Közösen gyalogoltak a rák megelőzéséért a helyiek által szervezett rendezvényen, a Lakszakállas és Ekecs közti kisközségben, Szilason. A jelenleg 481 lakost számláló falu több mint egyharmada nyugdíjas korú. A falu vezetése és a helyi aktivisták is fontosnak tartják a felvilágosítást és az egészségmegőrzést. A eseményre szombat délután több mint 50-en voltak kíváncsiak.

A csaknem 30 perces közös séta előtt Tóth Mónika köszöntötte a jelenlévőket a szilasi kultúrház előtt. 

„Országszerte és Európában is több kezdeményezés van, legutóbb a Nárciszok napja, ahol lehet támogatni ezt a kezdeményezést”

 – mondta el, majd a szervezők megkértek minden résztvevőt, hogy írják alá az emlékkönyvüket. Műzliszeletet és saját logóval ellátott kitűzőt, valamint legyezőt osztottak ki nekik, és kaptak egy-egy sárga színű lufit is, amivel a falun keresztül kisétáltak a helyi tóhoz. Itt részvétük jeléül felengedték őket az égbe, emlékezve mindazokra, akik a rák miatt már nem lehetnek köztük.

A megemlékezés után visszatértek a kultúrházba, ahol Mego Michal onkológus orvos, a Nemzeti Onkológiai Intézet elöljárója adott elő, melybe a jelenlévők is bekapcsolódhattak. Tóth Mónikát kérték meg, Szilas polgármesterének, Tóth Péternek feleségét, hogy vezesse a beszélgetést, ugyanis ő maga is átesett a betegségen. A résztvevők legtöbbjének konkrét kérdései voltak, a rokonait érintette, illetve érinti most is a rák, vagy saját maguk is átestek rajta és igyekeznek informálódni a gyógyulás esélyeiről. 

„Nagyon fontosnak tartom, hogy beszéljünk a rákbetegségről, ahogy a prevencióról is. Szlovákiában 2018-tól elkezdődött egy preventív program a méhnyakrák, a vastagbél rák és a mellrák szűrésére, ezt idén folytatják a prosztata és a tüdőrák szűrési programmal”

 – tájékoztatott az orvos és hangsúlyozta a rendszeres ellenőrzések fontosságát. Elmondta, hogy ha az étvágyban változás történik, vagy hirtelen fogyás állna be, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. 

„Az egy normális reakció, hogy a félünk a betegségtől, a ráktól még inkább, de meg kell tenni az első lépést és el kell menni orvoshoz. Volt egy páciensem, aki 3 évig hagyta nőni a mellrákot és már áttétekkel jött hozzám. Ez a rák nem volt olyan agresszív fajta, ha korábban jön, akkor kigyógyíthattuk volna, most már csak kezelni tudjuk”

 – osztotta meg tapasztalatát.

A beszélgetés elején Tóth Mónika kérdezett, majd néhány perc után mások is vették a bátorságot és megosztották történeteiket, problémáikat és felvetéseiket. Mego Michal szívesen állt a közönség rendelkezésére, beszélt még a vérvételek lehetséges eredményeiről, a gyógyultság kérdéséről, a cisztákról és tisztázta a mammográfia káros hatásairól kialakult képzeteket, kihangsúlyozva, hogy a mellrák diagnosztizálásánál az ultrahang mellett ez a fajta szűrés kiemelt fontosságú. Szó volt még a hasnyálmirigy rákról is, aminek tünetei sokáig nem jelentkeznek. 

„Nem mondhatjuk biztosra, hogy a rákra való hajlam az emberi génekben jobban benne lenne, vagy inkább az életmód okozza. Azt mondják, hogy körülbelül 10-30 százalékban alakulhat ki a rák genetikailag, de ugyanúgy azt is mondják, hogy 30-40 százalékban az életmód okozza. A dohányzás egyértelmű kiváltó lehet, vagy a bélrák kialakulásánál az, hogy mit eszünk. A maradék százalékban nem tudjuk, hogy hogy lehet rákos az, aki egészségesen él, nincsenek káros szenvedélyei és mégis megbetegszik”

 – tette hozzá. Szó esett még a csontrákról, a hit erejéről, az alternatív gyógymódokról, a kiegészítő kezelésekről, a fiatalok prevenciójáról, a rák öröklődéséről és az immunterápiáról is. A beszélgetés végén a szervezők képviseletében Tóth Mónika egy házi termékekből álló ajándékcsomaggal mondott köszöntetet a segítőkész onkológusnak.

Az esemény ötletadója Fügedi Edit volt, akinek menye rákbetegségben hunyt el és egy 3,5 éves kislányt hagyott hátra. 

„Hihetetlen volt az eset számomra, azt éreztem, hogy mindenki meggyógyul a mellrákból csak éppen ő nem. Menyemet 2,5 év alatt vitte el a betegség. Azóta, ahol volt ilyen séta, mindegyiken részt vettem az unokámmal, Gútán és Tallóson is. Tallósi például ősszel van és a malomnál végződik. Legutóbb közel 80-an vettek részt ezen. Innen jött az ötlet, hogy itt a környéken, a Komáromi járásban is legyen ilyesmi, mert eddig nem volt”

 – osztotta meg lapunkkal Fügedi Edit. Hozzátette, hogy a rendezvény maga nem igényelt komoly szervezői munkát, mert többen becsatlakoztak és segítettek, többek között Ferenczi Márta és Kovács Melinda, sőt, voltak olyanok, akik felajánlásokkal is támogatták a rendezvényt.

A jelenlevők visszajelzései pozitívak voltak, nagy érdeklődés övezte az előadást. A sétán és az azt követő beszélgetésen több mint 50-en vettek részt. Az esemény során frissítőkkel, műzliszelettel és péksüteményekkel kínálták a érkezőket.

Read More

Post Comment