Search by category:
Egyéb kategória

Zsúfolásig telt a sikabonyi közösségi ház az épület névadó ünnepségén

Zsúfolásig telt a sikabonyi közösségi ház az épület névadó ünnepségén

Kürthy Judit

2024. 04. 26., p – 11:57

Sikabony |

Hivatalosan is megnyitotta kapuit az immáron Gálffy Ignác nevét viselő sikabonyi közösségi ház. A Sikabony Est programsorozat első rendezvényén, ami a közösségi ház névadó ünnepsége volt, zsúfolásig telt érdeklődőkkel az épület.

A névadó csütörtök este 6 órakor kezdődött. Bíró Eszter és Bíró Emese közös produkciója után Bíró Éva műsorvezető bemutatta a Sikabony Polgári Társulást és a Bíró Márton Polgári Társulást, majd Hájos Zoltánt, Dunaszerdahely polgármesterét szólította a mikrofonhoz. 

„Öröm látni, ahogy gyarapszik a közösség és a város. A gyarapodás erős közösség nélkül nem jöhet létre. Egyik ilyen a Sikabony Polgári Társulás, akik több mint 10 éve működnek már együtt”

 – méltatta a társulás tevékenységét a polgármester. Az eddig csupán sikabonyi közösségi házként működő épületnek eddig nem volt neve. Gálffy Ignác Sikabony híres szülöttje volt, aki 1848-ban szükségét érezte annak, hogy személyesen is részt vegyen a szabadságharcban. 

„Ő a maga korában egy forradalmár volt, aki a közösségért dolgozott. Nem csak honvédtisztként, hanem birtokosként is jeleskedett. Méltó példakép számunkra, egy olyan fáklya, aki mutatja az utat”

 – méltatta Gálffy Ignác életművét a polgármester.

Hájos Zoltán után Puha György Dunaszerdahely alpolgármestere, Sikabony településrész önkormányzati képviselője lépett a nézők elé. 

„Pár hónappal ezelőtt a Sikabony és a Bíró Márton Polgári Társulások vezetői megkerestek azzal, hogy képkiállítást szeretnének szervezni Sikabony múltjáról a Szent György Napok keretében, városunk védőszentjének ünnepén. Ez a hétvége a sikabonyi és dunaszerdahelyi búcsú hétvégéje is. Természetesen igent mondtunk. Ezek a képek tovább vándorolnak majd az iskolákba”

 – mondta el az alpolgármester. Ő is méltatta Gálffy Ignác gazdag életét, hozzátette még, hogy nemesi családból származott és szolgabíró volt, akinek a sírja az egyetlen megmaradt honvéd sír Sikabonyban. A közösségi házat 12 évvel ezelőtt egy nagyobb összefogás keretében újították fel, addig ez az épület teljesen elhagyatott volt. Ekkor páran úgy döntöttek, hogy megalapítják a Sikabony Polgári Társulást, akkoriban még Simon Ferenc vezetésével, mégpedig azzal a céllal, hogy a kulturális és közösségi életet újjáélesszék Sikabonyban. Az alpolgármester beszéde után Gálffy Balázs szólt a közönséghez, a Gálffy család képviseletében, aki röviden ismertette Gálffy Ignác rövid életrajzát. Egy bizonyos Gálffy Pál volt az az 1600-as években, aki Trencséni várkapitány került át a mai Szlovákia területére Erdélyből. Gyermekei és unokái Dióspatonyban telepedtek le. Bizonyos, hogy a most is itt élő Gálffyk mindannyian az ő leszármazottjai.

Az ünnepi beszédek után a közönség kivonult a ház elé, ahol a Szent György Lovagrend tagjai jelenlétében leleplezték a közösségi ház névtábláját, majd Bozay Krisztián esperes és Görözdi Zsolt tiszteletes segédletével egy közös imát követően megszentelték az épületet. A terembe visszaérkezve kultúrműsorral várták a közönséget. A program első perceiben a Szabó Gyula Alapiskola felső tagozatos diákjai elénekelték a Hazám, hazám című dalt, majd őket követte az est két főszervezője, Fodor Mihály, a Sikabony Polgári Társulás elnöke és Nagy Attila, a Bíró Márton Polgári Társulás elnöke. 

„Sikabony Polgári Társulás számos kulturális programot szervez az egész év folyamán és várja az érdeklődőket. Emellett mindenkori célunk, hogy még jobban megismerjük Sikabony múltját és így jobban megértsük településünk mindennapjait is. Megismerni és megismertetni”

 – hangsúlyozta ki Fodor Mihály, majd hozzátette, hogy a Sikabonyi Estéken különféle előadásokkal, beszélgetésekkel várják az érdeklődőket. Negyedévente egyszer szeretnék leültetni a közönség elé idősebb sikabonyi társaikat, hogy meséljenek a régi időkről, hogy milyen volt itt élni régen, milyen volt a közösség vagy például milyen volt az aratás 50-60 évvel ezelőtt.

„Érdemes nevet adni az intézményeknek, mert ezek az emberek, akik egyszer valaha itt éltek és sokat tettek a városért, őket a rend bástyáinak is mondhatnánk. Annak a rendnek a bástyái, amit mi is, közösségként valamennyire képviselünk. A Sikabony Polgári Társulás tagjai nagyon sokat tettek azért, hogy itt menjen az élet. Most ők kicsiben a rend bástyái”

 – méltatta a tagokat Nagy Attila. A képkiállítással szerettek volna ízelítőt adni a település elmúlt évszázadából, valamint arcot adni a múltnak, látni azokat az embereket, akik korábban itt éltek, a képeken a mostani ünnepségen helyet foglaló sikabonyiak születi, illetve nagyszülei is láthatóak. 

„A legkorábbi, 1800-as évek végéről származó képek a Gálffy családnak köszönhetően kerültek elő, melyek Sikabonyt mutatják be. Ez itt nem az összes fotó. Szeretnénk, ha még több a kezünkbe kerülhetne, azért is, mert azzal hogy megjelennek egy kiállításon vagy egy kiadványban, valahogy beleemeljük őket a történelembe. Ez egy folytonosságot jelent számunkta, ami nagyon fontos”

 – tette hozzá a Bíró Márton Polgári Társulás elnöke.

A beszédek után Petőfi Sándor versét szavalta el Nagy Lili, a Szabó Gyula Alapiskola 9. osztályos tanulója. Miután megköszönték a közönség figyelmét, egy gazdag, frissítőkkel és szendvicsekkel teli asztalhoz invitálták a jelenlévőket, miközben borral kínálták őket. A névadó után több helyi lakos hosszasan szemlélte a bannerekre nyomtatott fotókollekciókat, melyek mellé csoportokban hozzáfűzték az adott kor akkori történéseinek leírását.

Read More

Post Comment