Search by category:
Egyéb kategória

Tombol a dinnyeszezon! A görögdinnye jótékony hatásai

Tombol a dinnyeszezon! A görögdinnye jótékony hatásai

szaszifanni

2024. 07. 16., k – 17:10

Ha nyár, akkor dinnye, ez nem vitás. Ez a lédús finomság majd minden család nyári hűtőjében ott lapul. Kilószámra fogy, hiszen a hőségben mindennél jobban kívánjuk. És milyen jól tesszük! A dinnye ugyanis nemcsak finom, hanem egészséges is.

Hidratál és kitisztít

Nagyon magas a víztartalma (körülbelül 90 százalék). Hatékonyan átmossa és méregteleníti a szervezetet, tisztítja a vért és a beleket is. Fogyasztása különösen hasznos betegség utáni lábadozás során, mivel pótolja a folyadékot, és elősegíti a gyógyulást a szervezet megtisztításával. Rosttartalma pedig támogatja az emésztést, segíti a bélrendszer egészséges működését.

Van benne minden jó

A dinnye jó forrása a C-vitaminnak, amely támogatja az immunrendszert, valamint az A-vitaminnak, amely fontos a látás és a bőr egészsége szempontjából. Tartalmaz továbbá B-vitaminokat, mint például a B6-vitamint, amely szerepet játszik az anyagcserében. De tele van antioxidánsokkal is ‒például likopinnal és béta-karotinnal ‒, amelyek csökkenthetik a krónikus betegségek kockázatát. Kalória viszont kevés van benne, így bátran ehetünk belőle sokat!

Gyógyerő

Mivel sok káliumot és a magnéziumot tartalmaz, hatékonyan csökkentheti a vérnyomást, az erekre és az érfalakra nehezedő terhelést, amitől az egész keringésünk egészségesebb lesz. A benne található karotinoidok pedig erősítik az érfalakat, és akadályozzák a vérrögök kialakulását.

Honnan vagy, édes?

Hiába hallgat görögdinnye névre, nem Görögországból származik. Pontos származási helye máig ismeretlen, de az biztos, hogy már négyezer évvel ezelőtt is létezett. Tutanhamon fáraó kriptájában ugyanis dinnyemagokat is találtak. A feltételezések alapján túlvilági táplálékként csomagolták mellé hívei. De hogy kerül a képbe Görögország, ha az még a legnagyobb termelői országok top tizenötös listájára sem tudott bejutni? A válasz a magyar nyelv titkaiban rejlik. A görög ugyanis a gurul szó szinonimája. És hát mit csinál a dinnye, ha elgurul? Gurul, gördül, görög…

A görögdinnye édességét az ún. Brix-skálán mérjük. A legtöbb dinnyefajta kilences és tízes értékű, de a nagyon édesek a tizenkettes cukorfokot is elérhetik akár. Ez azt jelenti, hogy száz gramm dinnye nagyjából tíz gramm cukrot tartalmaz.

Változatos felhasználás!

Bár a dinnyét a legtöbben csak jó hidegen befalják (abba most ne menjünk bele, hogy késsel, villával vagy épp tökéletes kockákra vágva), számos nyári ínyencség készülhet belőle! Ráadásul a görögdinnyének nemcsak a húsa, hanem a magja és a héja is ehető.

· Lekvár: bizony, lehetséges! Ha a dinnyéhez adunk egy kis almát, a hagyományos módon készíthetünk belőle üde, friss lekvárt.

· Sorbet: a kockákra vágott dinnyét helyezzük fagyasztóba. Ha megfagytak, tegyük aprítógépbe némi vízzel, mézzel és lime-lével együtt. Addig aprítsuk, míg egynemű nem lesz. Kanalazzuk egy tálba, fedjük le, majd tegyük még körülbelül egy órára a fagyasztóba.

· Leves: a frissítő és hideg fűszeres paradicsomlevest, a gazpachót izgalmasabbá tehetjük, ha görögdinnyét is turmixolunk hozzá, de hideg gyümölcsleves is készülhet ebből a lédús gyümölcsből.

· Limonádé: Ha a dinnyét leturmixoljuk, majd leszűrjük, csodás limonádét kaphatunk. Kombinálhatjuk lime-mal, mentával, de akár némi alkohollal is megbolondíthatjuk a dinnyelét.

Ha nehezen emészthető ételt ettünk, fogyasszunk utána egy kis görögdinnyét. A víz gyorsan áthalad a gyomrunkon, segít megszabadulni a felesleges sótól, így jobban érezzük majd magunkat.

Read More

Post Comment