A Duna tetőzése után stabilizálódik a helyzet Pozsonyban
2024. 09. 17., k – 17:03
Az elmúlt napok megpróbáltatásai után a helyzet stabilizálódni kezdett Pozsonyban. A Duna vízszintje hétfőről keddre virradó éjszaka 970 centiméter környékén tetőzött. Az előrejelzések szerint további emelkedés nem várható, így a városvezetés abban bízik, hogy a károk nagysága se nő tovább.
A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) kedd reggel megerősítette, hogy a Duna Pozsonynál 970 centiméteres maximumot ért el. A fővárosban a helyzet a nap hátralévő részében stabil maradt, az intézet azonban arra figyelmeztetett, hogy a bősi vízerőmű alatti középső és alsó szakaszon a vízszint tovább emelkedik.
Javulásról még korai beszélni
A hét elején a szélsőséges időjárás a fővárosban is számos problémát okozott: az árvíz több rakpartot is elöntött, utak váltak járhatatlanná, néhány szakaszon pedig a tömegközlekedés is szünetelt. A legsúlyosabb helyzet Pozsony Dévényújfalu városrészében alakult ki, ahol az árvízvédelmi intézkedések ellenére utcákat és házakat öntött el a víz.
A helyzet jelenleg stabil, javulásról azonban még korai lenne beszélni
– tájékoztatott a fejleményekről kedd délelőtt Dévényújfalu polgármestere, Dárius Krajčír. Mivel a Morva és a Duna vízszintje lassan csökken, így még mindig azért dolgoznak, hogy a víz ne árasszon el további területeket. „A kerületben minden olyan helyet kiszivattyúzunk, ahol a víz kárt okozhat és eláraszthat más pincéket és házakat” – magyarázta a polgármester. A Dévényújfalu és Dévény között továbbra is útlezárásokkal kell számolni, a közlekedést az egyes szakaszokon a katonaság biztosítja.
Pozsony főpolgármestere, Matúš Vallo (PS) Krajčírhoz hasonlóan arról tájékoztatott, hogy „öt nap feszültség után a helyzet lassan nyugvópontra jut”. A tömegközlekedés „a lehetőségekhez mérten az érvényes menetrend szerint működik”, a főváros utcáinak megtisztítása pedig folyamatosan halad.
Az előrejelzések szerint a vízszint nem emelkedik tovább, így remélhetőleg a károk nagysága se nő
– jelentette ki a főpolgármester. Vallo egyúttal arról is tájékoztatott, hogy a főváros továbbra is figyelemmel kíséri a helyzet alakulását a Duna és Morva folyók környékén. A közbiztonságért felelős szervek azonban a helyzet stabilizálódása után elsősorban a kármentésre koncentrálnak.
Tetemes károk, rekord bevétel
Tomáš Taraba (SNS-jelölt) környezetvédelmi miniszter kedd délelőtt közösségi oldalán összegezte az elmúlt napok legfontosabb számait.
A becslések szerint az áradások okozta károk 20 millió euró körül mozognak
– írta közösségi oldalán Taraba, aki egyúttal arról is tájékoztatott, hogy „Bősön és Dunacsúnon másodpercenként hihetetlen mennyiségű, 10 293 köbméternyi víz folyik át”. A víztömegnek köszönhetően az ország naponta átlagban 1,3 millió eurós bevételre tesz szert.
„Összehasonlításképpen: a tavaszi áradással kb. 36 millió eurót kerestünk” – olvasható a környezetvédelmi miniszter bejegyzésében.
Állami segítség az önkormányzatoknak
A környezetvédelmi tárca vezetőjének becslései szerint a károk tetemesek. Néhány napon belül a pontos összeg is ismert lesz, az önkormányzatok ugyanis megkezdték a kárfelmérést. A kormányfő, Robert Fico (Smer) már a hétfői rendkívüli kormányülést követően ígéretet tett, hogy a kabinet nem hagyja magára az önkormányzatokat.
„Abban állapodtunk meg, hogy az önkormányzatok a kormánnyal együttműködve a lehető leghamarabb elkészítik azon objektumok, ingatlanok listáját, amelyekben kár keletkezett. (…) Rendelkezésünkre állnak az uniós alapok forrásai, és a kormánynak is mindig van egy kis tartaléka, amihez ilyenkor hozzányúlhat” – közölte a miniszterelnök.
A legtöbb érintett település vezetőjéhez hasonlóan Pozsony főpolgármestere, Matúš Vallo is reagált Fico szavaira.
Nagyra értékelem a miniszterelnök tegnapi nyilvános ígéretét. (…) A lakosok kedvenc pihenőhelyeit minden bizonnyal a prioritások közé soroljuk
– üzente a polgároknak Vallo.