Search by category:
Egyéb kategória

Rockzene Párkányból gurmánoknak

Rockzene Párkányból gurmánoknak
Juhász Katalin
2021. 07. 06., k – 11:47

2021. július 6., kedd – 12:05
Friss ikon
Off

Törzs

Még a július 12-i hivatalos megjelenés előtt jutott el hozzám a lemez, és egy hete ezt bömböltetem. Jövő csütörtökön pedig már élőben is lehet ismerkedni az album dalaival a Gombaszögi Nyári Táborban. 

Kezdjük az egyáltalán nem szokványos borítóval, amelyen egyetlen betű sincs. Merész döntés, még akkor is, ha az elsődleges célközönség már nem fizikai formátumban szerzi be a lemezeket. A szöveg nélküli borító egyébként eléggé trendi mostanában, a legnagyobb sztároknál is (The Weeknd, Lady Gaga, Dua Lipa), de például a rocktörténet egyik ikonikus lemezborítóján, a Beatles 1969-es Abbey Roadján sem szerepel a zenekar neve és a lemez címe. 

A TooFar zenéjéről az idősebbeknek eszükbe juthat a a Nine Inch Nails, a Korn, a Ministry, esetleg a Fozzy, de akár az Einstürzende Neubauten is, hozzáállásban és kísérletezőkedv tekintetében mindenképp. Újabb zenekarokat szándékosan nem sorolok, mert úgy érzem, a párkányi fiúk a kilencvenes évek elektronikával megbolondított rockzenéjének egyetemes értékeit szeretnék tovább-vinni. A haladó vívmányok átmentése fontos feladat, de sok buktatóval is jár, mert a fiatal zenészek hajlamosak egy lábbal a múlt században ragadni – ami miatt tájainkon a legtöbb bemutatkozó lemez idegesítően hasonlít valamelyik külföldi példakép zenéjéhez. A TooFar esetében viszont inkább úgy fogalmaznék, hogy ha Trent Reznor most lenne fiatal, valószínűleg ilyen zenét kezdene csinálni, mert úgy gondolná, hogy a hangszerek hagyományos használatával már nem sok újat lehet mutatni. Élőben nyilván sokkal rockosabbak lesznek ezek a dalok, mert a színpadon nincs lehetőség húsz szintetizátorsávot hozzákeverni a gitárokhoz. A stúdióban viszont szabadon szárnyalhat a fantázia, élvezhetőek a modern technológia nyújtotta lehetőségek. 

dddd

Leírás

A titokzatos borító

Ehhez persze érteni is kell. A keverés alapjait ma már a YouTube-ról is el lehet sajátítani, sőt online egyetemre is be lehet iratkozni, ahol a végén rendes hangmérnöki diplomát kap az ember. Bajnok Áron, a csapat gitárosa ezt szeretné csinálni „ha nagy lesz”. Saját stúdiót rendezett be odahaza, ott keverte készre a lemezt. Ez a hozzáállás szintén trendi, világszerte egyre több zenész dönt úgy, hogy sem producerre, sem hangmérnökre nincs szüksége, mert nem akarja, hogy mások beleszóljanak a dolgaiba. 

Olyan ez, mint amikor a séfek különböző ízekkel, állagokkal eljátszva újraformálnak egy-egy hagyományos ételt, és a tálalást is külön művészetnek tekintik. Az „elszállós” elektronika használható egzotikus fűszerként egy hagyományos alapanyaghoz, illetve fantáziadús díszítésként, és persze egyik esetben sem szabad túlzásokba esni. A felturbózott hangzás önmagában még nem elég, elsősorban jó dalokra van szükség egy jó lemezhez. 

Ezek a számok egytől egyig színesek és dallamdúsak. Érezhető, hogy sokat dolgoztak rajtuk, nem az első ötleteket használták fel. Aki ismeri TooFar első, 2019-es EP-jét, talán egyetért majd velem: ez az album hatalmas minőségi ugrás. Pedig már az első rögzített dalaikkal is komoly sikert arattak a fiúk szakmai körökben. 
Nyers, zajos, szinte punkos megoldások váltakoznak sűrűbb szövésű hangszőnyegekkel ezen az albumon. És valamiféle bizarr sötétség, dark-wave lüktetés is jellemzi. A kimunkáltság ellenére nem tűnik sterilnek, úgy látszik, a fiúk tudják, hogy az őszinteségnél nem létezik fontosabb a zenében, illetve általában a művészetekben. A kísérletezés itt a hallgatóval való együtt gondolkodást serkenti, nem pedig magamutogatás. Talán az Idő című, csupán 43 másodperces instrumentális szerzemény a legjobb példa erre. Szépen épülnek egymásra a rétegek, aztán pont akkor ér véget, amikor kivirulhatna. Ez akár azt is szimbolizálhatja, hogy kevés idő adatott nekünk a földön megvalósítani mindazt, amit elterveztünk. 

A hangzás tekintetében a legszínesebb dal a Tiszta, amelyben az evidensen kínálkozó gitárzúzás helyett kütyüzúzás hallható, és torzított ének. Viszont ezt sem nyújtják túl hosszúra, alig több mint kétperces, optimista kicsengésű szöveggel. Az X című szám kifejezetten poposan kezdődik, játékos csettintgetés adja az alapritmust, hogy aztán a refrén annyiszor más hangszerelésű legyen, ahányszor elhangzik. 

A legbeszédesebb cím pedig így hangzik: Hogyha ma véget érne, hol folytatnád? A várakozásokkal ellentétben nem populáris filozofálás ez, hanem egy másfél perces instrumentális szám. És véget is ér elég hamar, gondolatban akár folytatható is, doom-metálos hangulatban. Itt is megfigyelhető a réteges építkezés, alácsúsztatott, illetve lebegő szintisávokkal. A dob és a gitárok egyszerre lépnek be, pár másodpercen át tart a hangorgia, aztán a kezdő akkordra visszacsupaszítva ér véget a szám. Az Ami itt maradt reznoros megoldásokkal, vagy inkább feladványokkal teli, ez is nagy kedvencem lett. Ahogy a címadó Lótusz is, a lemez záródala. Szép lassú, együtt dúdolós dallam, kvázi egy szál gitáros indítás, kvázi ott felejtett torokköszörüléssel. Ez a leginkább rádióbarát szám, és a legszebb szöveg a lemezen, szépen elringat. Illetve elringatna, ha ez lenne a csapat célja. Ők viszont mondat közben, illetve szó közben szakítják meg az élvezetet, és csak valami halk madárcsicsergést hallani a legvégén, mintha a szabadban kikapcsolnánk a rádiót. 

Meglepő józanság, roppant érettség, a kézenfekvő megoldások tudatos kerülése, és ízléses tálalás jellemzi az albumot Ezek az attribútumok teszik egyedivé és figyelemre méltóvá. Jegyezzék meg a következő neveket: Novák Benedek – ének, ritmusgitár, Balla Dávid – basszusgitár, vokál, Bajnok Áron- szólógitár és Marsal Levente – dobok. Mert biztosan hallani fognak még róluk.

Bevezető

Rég volt rám ilyen pozitív hatással hazai magyar zenekar bemutatkozó albuma. A párkányi TooFar nevű kvartett Lótusz című anyagába nem tudok belekötni, pedig ez a rossz szokásom. Pimaszul fiatalok, és irigylésre méltóan sokat tudnak az alternatív beütésű hard rockról. 

Címkék

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Juhász Katalin

Read More

Post Comment