Search by category:
Egyéb kategória

Bödör és Kvietik is bíróság előtt

Besztercebánya |

Pénteken folytatódott a Marhapásztor-ügyben zajló bírósági per, amelyben Nobert Bödört és Martin Kvietiket is kenőpénz elfogadásával vádolják. A két nagyvállalkozó tagadja a bűnösségét, de a földművelésügyi tárca korábbi munkatársa szerint ők is részt vettek a piszkos üzletekben.

A Marhapásztor elnevezésű akciót még 2020-ban kezdte meg a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA), melynek során több, korábbi magas beosztású tisztviselőt, illetve nagyvállalkozót is letartóztattak. A perben szereplő két leghírhedtebb üzletember Norbert Bödör és Martin Kvietik: előbbit a szlovák sajtóban gyakran emlegetik a Smerhez közeli vállalkozóként, utóbbit pedig szoros szálak fűzik az SNS politikusaihoz. Kvietik esetében az ismeretség egészen az SNS vezetéséig terjed. A párt elnökét Andrej Dankót, és a korábbi földművelésügyi minisztert, Gabriela Matečnát is kihallgatták a nyomozók, és be is vallották, hogy találkoztak Kvietikkel, de állításuk szerint egyikük sem fogadott el kenőpénz tőle. Bödörrel kapcsolatban szintén olyan hírek terjednek, hogy találkozgatott a Smer vezetőivel, főként Robert Ficóval és Robert Kaliňákkal, de ezeket az információkat hivatalosan nem erősítették meg.

A Marhapásztor-ügyben nyolc fizikai és öt jogi személy ellen emeltek vádat, főként pénzmosás és kenőpénz elfogadása miatt. A korrupciós ügyek az Agrárkifizető Ügynökségen (PPA) keresztül zajlottak. A vádirat alapján a PPA néhány munkatársa előre megegyezett a mezőgazdasági támogatások igénylőivel, akik a dotációkat jutalékkal „hálálták meg”. A províziók nagysága 14 és 20 százalék között mozgott. A kenőpénzek teljes összege azonban nem maradt az alacsonyabb beosztású tisztviselők zsebében, a vád szerint részesültek belőle a PPA vezetői, sőt, a két említett nagyvállalkozó is. 2012 és 2016 között, amikor a Smer egyedül alakított kormányt, a PPA ügyvezető igazgatója Ľubomír Partika volt. A vád szerint ebben az időszakban mintegy 2,7 millió euró ütötte a markát, és a províziókból állítólag Bödör is részesült. 2016 és 2020 között a PPA élére Juraj Kožuch került, az ő irányítása alatt pedig Kvietik kaphatott a kenőpénzekből. Az említett négy vádlott közül mindenki tagadja a bűnösségét.

Pozsony |

A speciális ügyész pénteken indítványozta Juraj Kožucha, az Agrárkifizető Ügynökség (PPA) volt elnöke és Martin Kvietik ismert pénzember előzetes letartóztatását – tájékoztatott Jana Tökölyová, a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚŠP) szóvivője pénteken. A két gyanúsítottat szerdán (április 22.) vette őrizetbe a rendőrség a „Marhapásztor” fedőnevű akció keretében.

Az előzetes letartóztatásról várhatóan szombaton dönt a besztercebányai Specializált Büntetőbíróság, tájékoztatott Katarína Kudjáková szóvivő.

Tökölyová megerősítette, hogy az előzetes letartóztatást korrupciós bűncselekményekkel összefüggésben indítványozta a megbízott ügyész. „A J. K. és M. K. gyanúsítottak által elfogadott kenőpénzek összege 924 000 euró” – tájékoztatott korábban a rendőrség a közösségi oldalán.

A „Marhapásztor” fedőnevű akció keretében a NAKA az elmúlt hetekben több személyt is őrizetbe vett korrupciós bűncselekmények és pénzmosás gyanújával. Kedden (április 21.) a Szlovák Legfelsőbb Bíróság szenátusa jóváhagyta Ľubomír P. és Marek K. gyanúsítottak előzetes letartóztatását. Márciusban Milan K. és Ľubomír K. ügyvédek, valamint Ľubomír K. állatorvos előzetes letartóztatásáról döntött a bíróság.

„Jaromír Čižnár főügyész korábban többször is figyelmeztetett, hogy az Agrárkifizető Ügynökség ellenőrzési rendszere a legkevésbé sem kielégítő, és ez rendszerszintű hiba” – közölte az eset kapcsán Andrea Predajňová, a Főügyészség szóvivője.

Eddig főként az alacsonyabb beosztású tisztviselők kezdtek együttműködni a rendőrséggel, akik az agrártámogatások szétosztásáért és a kenőpénzek beszedéséért feleltek. Közéjük tartozott például a PPA korábbi munkatársa, Viktor Miklas is, aki a letartóztatása után röviddel vallomást is tett. Abban bízott, hogy sikerülhet vádalkut kötnie az ügyésszel, de nem járt sikerrel. Szintén beismerte a bűnösségét Ľubomír Kropil, aki állítja, Partikának adott át kenőpénzeket. Kulcsfontosságú még Marek Kodada, a földművelésügyi tárca egykori munkatársának vallomása is, ő volt az egyetlen, aki a PPA két vezetőjét és a két nagyvállalkozót is említette a kenőpénzek szétosztásakor.

A Specializált Büntetőbíróság szenátusa előtt pénteken megjelent Kvietik és Partika is, mindketten vallomást tettek. Kvietik frissen szabadult a vizsgálati fogságból, miután a Legfelsőbb Bíróság elutasította a meghosszabbításra vonatkozó kérelmet. A vállalkozó csaknem két évet öltött rácsok mögött – tavaly ugyan kiengedték, de két hónapon belül újra őrizetbe vették. Pénteken már rendőrségi kíséret nélkül érkezett meg a bíróságra. A szenátus előtt tagadta a bűnösségét, azt mondta, semmiféle korrupciós ügyekben nem vett részt. A vallomása felolvasása után azonban már nem volt hajlandó válaszolni a kérdésekre, azt mondta, először megvárja Kodada vallomását. A vállalkozó tiltakozott az ellen is, hogy az SNS-nek bármiféle köze lenne az ügyhöz.

Kvietik után Partika állt a vádlottak padjára. Ő is ártatlannak vallotta magát. Azt ugyan elismerte, hogy személyesen is ismeri az ellene valló Kropilt, de állítólag csak a tanácsadójaként dolgozott, amiért cserébe fizetett neki. Azt azonban tagadja, hogy a bármiféle kenőpénz szétosztásában segédkezett.

A tárgyaláson részt vett Bödör is, bár az ő vallomására nem került sor. A vállalkozó szerette volna, ha elhalasztják a tárgyalást, mivel a védőügyvédje, Marek Para vizsgálati fogságban van, de a szenátus nem tett eleget a kérelmének. Bödört jelenleg Robert Kaliňák képviseli.

(nar, Denník N, aktuality.sk)

Read More

Post Comment