A környezetvédelmi tárca rendelete értelmében 2023 januárjától az önkormányzatoknak a vegyes kommunális hulladék szemétlerakatokra szállítása előtt speciális módon kell kezelniük azt.
A Szlovákiai Városok Uniója (ÚMS) régóta tiltakozik a törvény ellen, szerintük ugyanis az önkormányzatok nincsenek felkészülve a változásra. Állításunk szerint azonban a környezetvédelmi tárca nem hajlandó meghallgatni az észérveiket, és egy, a gyakorlatban is megvalósítható intézkedést kidolgozni.
„Az ÚMS az év elejétől kéri a tárcát, hogy még időben találjon megoldást a feltárt problémákra, sajnos, sikertelenül” – mutattak rá az önkormányzatok.
A Szlovákiai Városok Uniója (ÚMS) ezért a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetségével (ZMOS) együtt egy kezdeményezést indít, amely célja, hogy felhívja a figyelmet a problémára, és megoldást találjon rá.
Richard Rybníček, a Szlovákiai Városok Uniója (ÚMS) elnöke szerint az új törvény nem átgondolt, ellentétes az európai jogszabállyal, ezért arról az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusát is tájékoztatják.

