Állítsuk meg a hajhullást!
2023. 03. 21., k – 10:21
Először csak néhány hajszál a párnán, majd hajcsomók a fésűn… aztán azt vesszük észre, hogy van egy kopasz folt a fejünkön. A hajhullás rengeteg embert érint, ráadásul alattomos dolog: sokaknak csak akkor tűnik fel, hogy valami nincs rendben, amikor már a hajszálaik fele kihullott.
Egy egészséges ember naponta átlagosan 50–100 hajszálat veszít, tavasszal és ősszel pedig még több is kihullhat. Ez a hajnövekedés természetes folyamata – a régi haj elhal, a helyébe pedig új haj kerül. Ez normális élettani ciklus, ha azonban a mennyisége meghaladja az egészséges szintet, esetleg hosszabb ideje tart, érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben.
A leggyakoribb okok
Stressz
Az ideiglenes hajhullás egyik legnagyobb befolyásolója a stressz. Feszültség, kevés alvás, szorongás, feszített munkatempó. Ez mind nagyon igénybe veszi a szervezetünket. A stressz hatására a hajunk nem kap elég táplálékot, elvékonyodik, végül kihull.
Diéta
Az egyhangú, nem elég ásványi anyagot tartalmazó étrend, de a rendszeres alkoholfogyasztás is rossz hatással van a testünkre. A szervezet tápanyagot veszít, ezt a hiányt pedig megpróbálja valahogyan pótolni, leggyakrabban a test ásványianyag-készleteiből. Igen, a fejbőrből is merít ilyenkor.
Hormonok és betegségek
A hormonális egyensúly kilengései (pl. fogamzásgátló szedése, terhesség, klimax) gyakran vezetnek hajhulláshoz. A pajzsmirigy megbetegedései és a cukorbetegség is szoros összefüggésben vannak hajkoronánk állapotával. Egy-két gyógyszer mellékhatása is lehet a fokozott hajhullás. De a cink- és vashiány tünetei közt is szerepel, sőt gyulladás, bakteriális fertőzés is megbújhat a háttérben.
Covid
Sok koronavíruson átesett páciens tapasztalta, hogy a nehezebb lefolyású betegség után nagymértékben elkezdett hullani a haja. Ennek oka az, hogy a Covid különböző gyulladásokat okozhat a szervezetben, melyek leküzdése stresszes feladat az emberi test számára. E miatt a stressz miatt a haj akár 50%-a is kihullhat. Jó hír azonban, hogy ez csak átmeneti állapot. A lényeg, hogy ne stresszeljünk, és adjunk időt a hajunknak a regenerálódásra.
Hogyan állítsuk meg?
Mint sok más esetben, a megelőzés nagyon fontos. Ha tudjuk, hogy családunkban genetikailag öröklődhet a kopaszodás, hajhullás, szenteljünk kiemelt figyelmet a hajunknak. Mert az elhalt szőrtüszőt már nem lehet megmenteni, ott már csak a beültetés segít, szóval jobb, ha megpróbáljuk megelőzni ezt az állapotot. Tartós, intenzív hajhullás esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz. Csak a szakember tudja megállapítani, hogy komoly egészségügyi problémák állnak-e a jelenség mögött.
1 Vitamindús táplálkozás
Az egészséges hajhoz nélkülözhetetlenen az egészséges táplálkozás. Friss zöldségek és gyümölcsök, teljes kiőrlésű péksütemény, rizs, tészta. Ne feledkezzünk meg a hüvelyesekről és a krumpliról sem. Friss hús és hal is kapjon helyet az étrendünkben. Mérsékeljük azonban a tej, a tojás, a sajtok, és a felvágottak fogyasztását. Csökkentsük a kávé- és alkoholfogyasztásunkat is. És ne dohányozzunk, de lehetőleg minél kevesebbet.
2 Táplálékkiegészítők
Ne féljünk táplálékkiegészítők, vitaminok után nyúlni, hisz ezek rengeteget segíthetnek, hogy szebb legyen a hajunk. Biotin, cink, ómega-3 zsírsavak. A-, B-, C-, D- és E-vitaminok. Kifejezetten a haj egészségére összeállított készítményeket is találhatunk a gyógyszertárak polcain. Ezeket kizárólag a dobozon előírtak alapján szedjük.
3 Megfelelő hajápolási termékek
Bár a tévhittel ellentétben a túl gyakori hajmosás nem befolyásolja a hajhullást, érdemes természetes anyagokkal készült sampont választani. A kifejezetten hajhullásra kifejlesztett tinktúrák, pakolások, hajápolási termékek is jó szolgálatot tehetnek. Csak ne essünk túlzásba, nem szabad egyszerre háromfélét alkalmaznunk, mert az többet árthat, mint használ.
A jó fésű is fontos!
A fésülködéshez válasszunk hajkímélő kefét! Az a jó, amelynek sörtéi természetes anyagból készültek, nem túl kemények, nem tépik a hajat és könnyen tisztíthatók
4 Figyeljünk a hajformázásra!
Hagyjuk a hajunkat regenerálódni, ne terheljük túlságosan. Nem tesz jót a kémiai festés, és a túl sok hajformázó termék sem. Ha lehet, kerüljük a hőt. Hajszárítózás helyett hagyjuk természetesen megszáradni. Ha szeretnénk begöndöríteni, esetleg kivasalni, a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten tegyük, ne égessük a hajunkat. A túl szoros lófarok sem tesz jót.
A Nový Čas pre Ženy alapján