Search by category:
Egyéb kategória

A cukorbetegség kezelése és a Covid-19 – rendszertelenné vált a vércukorszintmérés

A cukorbetegség kezelése és a Covid-19 – rendszertelenné vált a vércukorszintmérés
Mészáros Richárd
2020. 11. 29., v – 19:17

2020. november 30., hétfő – 07:00
cukorbetegség
Friss ikon
Off

Törzs

Nem csak arról van szó, hogy a cukorbetegnek nagyobb az esélye, hogy fertőzést kap és szövődmények alakulnak ki. A járványügyi rendelkezések miatt a betegek ritkábban mentek orvoshoz, és az életmódbeli változások tekintetében is lazítottak.

Romlott a táplálkozás minősége

Dr. Emil Martinka, a Szlovák Diabetológiai Szövetség elnöke is ezt tapasztalta. „Több betegem beismerte, hogy kevesebbet mozgott és táplálkozásának minősége is romlott. Gyakrabban fogyasztott zsírban sült, tartósított és tartós élelmiszert.” Sokan félnek a válság anyagi következményeitől és a szociális kapcsolatok elvesztésétől. Mindez negatívan hat az anyagcserére, megnő a heveny és krónikus szövődmények kialakulásának veszélye, s ezzel párhuzamosan romlanak az esetleges koronavírus-fertőzés kilátásai is. „A diabetológus feladata, hogy következmények nélkül átsegítse a beteget a járványon” – tette hozzá Martinka. A szakorvosok felhívják a betegek figyelmét, hogy a nehéz időszak ellenére is rendszeresen konzultáljanak a diabetológussal, és tartsák be a kezelés szabályait. Nagyon fontos, hogy rendszeresen járjanak friss levegőre, mozogjanak, egészségesen táplálkozzanak, erősítsék immunrendszerüket és sokat pihenjenek.

Naponta legalább 30 percet, ideális esetben 1 órát kellene a cukorbetegnek mozognia. Nem ajánlott neki az adrenalinsport, amikor az alsó végtagok sérülhetnek. Óvatosnak kell lenni a hosszú ideig tartó mozgással és a futással, mert ezek a sportok hipoglikémiát (a vércukorszint lezuhanását) válthatnak ki.

A megfelelő kezelés fontossága

A legfrissebb adatok szerint Szlovákiában tavaly több mint 370 000 cukorbeteget kezeltek, és több mint 24 000 új esetet diagnosztizáltak. Túlnyomó többségük 2. típusú cukorbetegségben szenvedett. Ráadásul a szakemberek szerint 100 000 ember még nem tudja, hogy cukorbeteg. Erre leggyakrabban műtét előtti kivizsgáláson vagy szűrővizsgálaton derül fény.

A cukorbetegséggel párhuzamosan más, úgynevezett társult betegségek is kialakulnak, mint például magas vérnyomás, magas koleszterinszint, szív-, szem- és vesebetegség, lisztérzékenység és mások. „A 2. típusú cukorbetegségben szenvedők 75 százaléka kardiovaszkuláris betegségben hal meg, ami riasztó” – mondta dr. Zbynek Schroner, a Szlovák Diabetológiai Társaság alelnöke.

Öt évvel ezelőtt fordulat következett be a cukorbetegség kezelésében. Ekkor hozták nyilvánosságra annak a tanulmánynak az eredményeit, amely azt mérte fel, hogy a cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek új csoportjával hogyan lehet hatni a szív- és érrendszeri betegségekre. Ezek a gyógyszerek lényegesen javítják a beteg kilátásait, mégpedig azzal, hogy gátolják az olyan súlyos társult betegségek kialakulását, mint a szív- és érrendszeri betegségek, agyi érbetegségek és vesebetegségek. Az új gyógyszerek hatására 38 százalékkal csökkent a szív- és érrendszeri okokból bekövetkezett halálesetek száma, 32 százalékkal a bármilyen okból bekövetkezett halálesetek száma, 35 százalékkal kevesebben kerültek szívelégtelenség miatt kórházba, és 39 százalékkal lefékezte a vesebetegség előrehaladását. Szlovákiában ezeket a gyógyszereket a betegeknek mindössze 5-7 százaléka használja, ami a szakemberek szerint nagyon kicsi arány. Oka az, hogy a betegnek hozzá kell a gyógyszerhez fizetnie. A diabetológusok és a betegszervezetek változást sürgetnek, és szorgalmazzák e helyzet újraértékelését. Ezenkívül más problémára is felhívják a figyelmet: sok cukorbeteg, főleg a szeniorok nem engedhetik meg maguknak, hogy sokat fizessenek a gyógyszerekért. Emiatt gyakran megszakítják a kezelést, így romlik az egészségi állapotuk, és olyan súlyos szövődmények alakulnak ki, mint a diabetikus láb, a veseelégtelenség, a látásromlás, az infarktus, az agyi érkatasztrófa. Előny az is, hogy ha a jól kezelt cukorbeteg Covid-19- fertőzést kap, kisebb a szövődmények kialakulásának kockázata.

  • gyaloglás (4-6 km/óra sebességgel), ha az egészségi állapot megengedi
  • nordic walking (skandináv gyaloglás, sportos gyaloglás)
  • cross trainer (ízületkímélő elliptikus mozgás)
  •  izomerősítés
  • úszás, vízi aerobik (nem ajánlott annak, akinek cukorbetegségből eredő lábszárfekélye van)
  • kerékpározás
  • torna fitneszlabdával.
Cím
Ajánlott mozgásformák

Így erősítse az immunrendszert!

A cukorbeteg a veszélyeztetettek csoportjába tartozik, hajlamos a légúti fertőzésre. Immunrendszere gyenge, s ezért nagyobb az esély arra, hogy felső vagy alsó légúti betegséget kap. Akinek magasabb a cukorszintje, a Covid-19-fertőzésre is nagyobb az esélye. Fontos, hogy betartsa az alábbiakat:

  • pontosan és rendszeresen ellenőrizze a cukorszintjét
  • mozogjon a friss levegőn és a napon
  • mozogjon rendszeresen, végezzen aerób és izomerősítő gyakorlatokat
  • fogyasszon egészséges ételeket, amelyekben megfelelő mennyiségű fehérje, ásványi anyag, nyomelem, A-, B-, C-, D- és E-vitamin van, továbbá zöldséget, gyümölcsöt, halat, hüvelyeseket, diót, gombát, diétás ételeket
  • kerüljenek az asztalra immunerősítő ételek (gyömbér, bodza, áfonya, gomba, búzacsíra, joghurt, dinnye, spenót, zöld tea, brokkoli, fokhagyma, hagyma, gránátalma) 
  • segítse az egészséges bélflórát (bél mikrobióta) elegendő zöldség, gyümölcs, savanyított tejtermékek, esetleg probiotikumok fogyasztásával
  • ügyeljen a megfelelő hidratálásra (naponta 2-2,5 l folyadék)
  • pihenjen és aludjon eleget (8 óra)
  • kerülje a stresszt
  • gondolkodjon pozitívan, előzze meg a depressziót és a szorongást.

(kovács)

Bevezető

Amikor a koronavírus-járvány halálos áldozatainak adatait halljuk, gyakran elhangzik, hogy hány volt közülük cukorbeteg. Igaz, hogy a Covid-19-et illetően sokkal nagyobb veszélyben van a diabetes mellitusban szenvedő. A kezelés ebben az évben különösen nehéz lett.

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
ÚJ SZÓ ONLINE

Read More

Post Comment