Nem mindegy, hova kerülnek a lejárt szavatosságú gyógyszerek
Nagy Roland
2021. 07. 19., h – 17:31
Felvilágosító kampányt indított a gyógyszerészkamara arról, mi a teendő a háztartásokban felhalmozott, lejárt szavatosságú gyógyszerekkel, mert Szlovákiában az emberek jelentős része még mindig nem veszi komolyan a nem megfelelő likvidálás következményeit. Az utóbbi évek statisztikái azt mutatják, hogy a hazai háztartásokban évről évre nő a nem felhasznált gyógyszerek mennyisége, a koronavírus-járvány pedig csak tetézte a helyzetet.
„A járvány idején jelentősen megnőtt az érdeklődés bizonyos készítmények iránt. A háztartásokban felhalmozódhattak a gyógyszerek, amelyek nem biztos, hogy fel lesznek használva. Éppen ezért arra kérjük az embereket, hogy az eltávolításuknál körültekintően járjanak el, és ha valamivel nincsenek tisztában, inkább érdeklődjenek a gyógyszertárakban”
– hangsúlyozta Ondrej Sukeľ, a kamara elnöke.
Óvatosan a halmozással
Miroslava Snopková, a szervezet alelnöke elmondta, a készítmények felhalmozásának a járványon kívül egyéb okai is lehetnek: például megváltozhat a gyógykezelés, de előfordul az is, hogy a betegek nem szedik megfelelően a gyógyszereiket, a reklámok hatására öngyógyításba kezdenek, de végül nem használják fel a megvásárolt tablettákat és így lejár a szavatosságuk.
A lejárt készítményeket azért nem szabad a kukába dobni, mert a szemétdombra kerülve a felszabaduló káros anyagok szennyezik a környezetet. A kamara arra figyelmeztet, hogy a gyógyszerek összetevőit már a tengervízben is megtalálták, így az sem meglepő, ha a káros anyagok visszajutnak az élelmiszerekbe is.
„Egyetlen gyulladáscsökkentő tabletta akár 500 ezer liter víz szennyezését is előidézheti”
– olvasható a gyógyszerészkamara közleményében.
- A készítményeket ne dobjuk a szemétkukába, a mosdóba vagy a lefolyóba, hanem vigyük vissza őket a gyógyszertárba.
- A gyógyszereket akármelyik gyógyszertárban leadhatjuk, nem csak ott, ahol vásároltuk őket.
- A gyógyszertárba már külső csomagolás nélkül vigyük a készítményeket (tehát a kis dobozokat nem kell leadni). A különféle folyékony készítményeknek őrizzük meg az üvegcséjét, de a külső csomagolásra itt sem lesz szükség.
- Ne feledkezzünk meg a külső csomagolás szelektív gyűjtéséről sem.
Apró figyelmesség
Erre a problémára mutat rá a felvilágosító kampány, amelybe országszerte becsatlakoztak a gyógyszertárak is. Snopková elmondta, a gyógyszertárak megkapják azokat a tanulmányokat, amelyek a gyógyszerek és a környezetszennyezés összefüggéseire világítanak rá.
Emellett a vásárlók figyelmét úgy próbálják meg felkelteni, hogy környezetbarát anyagból készült táskákat osztanak majd, amelyeken szerepel a készítmények megfelelő eltávolításának módja.
„Ezekben a táskákban akár vissza is hozhatják a lejárt pirulákat, gyógyszereket”
– jegyezte meg a gyógyszerészkamara alelnöke.
A lejárt szavatosságú gyógyszerek továbbra sem kerülhetnek a szemétbe, mert komoly károkat okozhatnak a környezetnek – figyelmeztetett a Szlovák Gyógyszerészkamara (SLeK).