Search by category:
Egyéb kategória

Máshol is azonnal karanténba küldik az osztályokat?

Máshol is azonnal karanténba küldik az osztályokat?
Sudár Éva
2021. 12. 04., szo – 12:50

2021. december 4., szombat – 12:55
Friss ikon
Off

Törzs

Egy tipikus történtet, amely Győrben íródott, de Magyarország bármely pontjáról érkezhetett volna: „Harmadikas fiammal a héten voltunk otthon karanténban, az osztályában egy kisgyerek ugyanis covidos lett, s az egész osztályt hazaküldték. A hatóságtól hivatalos levelet kaptunk, hogy karanténba került, mert szoros kontaktnak minősül. És az összes osztálytársa is. Most hétfőn jár ez le, már terveztük, hogy visszamegyünk dolgozni, amikor megtudtuk, hogy az elsős kislányunknál csütörtöktől szintén elkezdődött a karantén – ugyanilyen okból kifolyólag. Még nem tudjuk, meddig tart, a jövő hét közepéig biztosan. Már nem is tervezgetünk, ugyanis van egy ötödik kislányunk is, ahol szintén csupa oltatlan gyerek jár egy osztályba, így ha ott is beteg lesz valaki…” 

Sok szülő aggódik erről korábban írtunk.

Ez van tehát Magyarországon, az iskolák, ahol a gyerekek még oltatlanok (5. osztályig) nem nagyon tudnak mit tenni, mint a drasztikus megoldást választani. Egyre több a koronavírusos beteg, s egyre több a beteg tanár – akinek iskoláskorú a gyereke, meg tudja ezt erősíteni. A legtöbb iskolában elrendelték a maszkhasználatot, de erre sem volt konkrét szabályozás.

A kérdés az, hogy csinálják ezt más országokban?  

A szlovákiai helyzetről az Új Szó már beszámolt. Az iskolák bezárása mellett érvel a szakértői konzílium. Van olyan ország, ahol az iskolákban még a távolságtartás sem kötelező, máshol már azt is tudják, hogyan fognak folytatódik majd az oktatás a téli szünet után. Az Eduline szakportál nézett körül Európában:  

Franciaországban november közepe óta minden iskolában kötelező a maszkviselés, november 29-én pedig újabb szigorításokat jelentett be a kormány: ha egy diák megfertőződik, az összes osztálytársát tesztelik – a negatív teszttel rendelkező diákoknak tovább folytatódik a jelenléti oktatás, akinek azonban pozitív lesz a tesztje, arra 10 nap karantén és online oktatás vár. Előbbit hét nap után egy negatív teszttel le lehet rövidíteni. A középiskolákban szigorúbbak a rendelkezések: ha aegyosztályban felüti fejét a vírus, valamennyi oltatlan diáknak hétnapos karanténba kell vonulnia.  

Portugália – ahol a lakosság 86 százaléka már megkapta az oltást, ezzel a legjobb eredményű ország az Európai Unióban – már a téli szünet utáni visszatérésre is kidolgozta a vírus terjedését megelőző intézkedéseket. A karácsonyi időszak utáni első héten távmunkában dolgoznak majd, az iskolák pedig zárva tartanak. A jelenléti oktatás egy héttel később kezdődik majd, ezzel biztosítanák, hogy az ünnepekről visszatérve ne ugorjon meg a fertőzöttek száma. 

Olaszországban a múlt héten tették kötelezővé a vakcinát valamennyi iskolai dolgozónak, a napokban pedig a karanténszabályok szigorítása mellett döntöttek. Az új rendelkezés szerint elég egyetlen fertőzött az osztályban, és máris karanténba kerül valamennyi tanuló. 

A spanyol iskolákban tavaly szeptember óta kötelező a maszkviselés. Egy szakértő szerint a gyerekeknek már teljesen természetes a maszkhasználat, megértik és betartják a szabályokat, sokszor könnyebben el is fogadják azokat, mint a felnőttek. Persze sokan, várják már a lazítást, a esetszámok növekedése alapján azonban kérdéses, hogy ez mikor jöhet el: novemberben több iskola is gócponttá vált, egy katalán iskolában 347 diák és dolgozó került karanténba, egy madridi intézményben pedig 178 embernek kellett karanténba vonulnia. 

Hollandiában jelenléti oktatással működnek az iskolák: kötelező másfél méter távolságot tartani egymástól, a diákokra azonban nem vonatkozik ez az előírás. Az általános iskolák folyosóin kötelező a maszkviselés a tanárok számára, az osztályterembe belépve azonban levehetik azt. A középiskolákban szigorúbbak a szabályok, a folyosói maszkviselés már a diákoknak is kötelező, és a heti kétszeri tesztelést is javasolják. Az egyetemek is jelenléti oktatással működnek: az oltatlan hallgatóknak heti két ingyenes koronavírus-tesztet biztosítanak. A folyosókon kötelező a maszkviselés, egy helyiségben pedig maximum 75-en tartózkodhatnak – a vizsgatermek ez alól kivételt képeznek. 

Bevezető

Győrben (is) egyre több iskola küldi  karanténba az alsós osztályokat, ha valamelyik tanulónál pozitív eredményt mutat a Covid-teszt. Szlovákiában a szakértői konzílium „teljes mértékben egyetért a regionális közegészségügyi hivatalok intézkedésével”, ami a szigorú eljárásrendet szorgalmazza. De mi a helyzet Európa más országaiban, ők ezt hogy csinálják?

Címkék

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Sudár Ágnes

Read More

Post Comment