Search by category:
Egyéb kategória

Méregtelenítés – mire is mondjuk tulajdonképpen?

Méregtelenítés – mire is mondjuk tulajdonképpen?
Mészáros Richárd
2022. 01. 10., h – 22:09

2022. január 17., hétfő – 08:00
Friss ikon
Off

Törzs

A tavasz közeledtével sokan gondolnak a testi és lelki megtisztulásra. Sokan különböző tisztítókúrákat, divatdiétákat tartanak. Céljuk az, hogy eltávolítsák a szervezetükből a felhalmozódott salakanyagokat és méreganyagokat, hogy fittebbek, energikusabbak legyenek, vagy leadjanak néhány kilót. De szükséges-e egyáltalán méregteleníteni a szervezetünket?

A méregtelenítés szó kapcsán a hétköznapi ember a károsnak vélt salakanyagok eltávolítását segítő kúrákra gondol, ezekre azonban téves a méregtelenítés szót használni. Orvosi berkekben a méregtelenítés fogalma a szervezetbe került életveszélyes vagy toxikus anyagok eltávolítását jelenti, amelyhez kórházi körülmények és orvosi felügyelet szükséges. Leggyakrabban a gyógyszerek, a kábítószerek, az alkohol és a háztartási vegyszerek okoznak mérgezéseket. Ezeket a vegyületeket semmilyen „méregtelenítő” kúrával nem lehet eltávolítani testünkből, súlyos, életveszélyes állapotot is előidézhetnek, ezért mihamarabb orvoshoz kell fordulni.

Az alternatív gyógyászatban végzett tisztítókúráknak, „méregtelenítő” kezeléseknek nem bizonyított a hatása, tehát tudományosan igazolt, reprodukálható eredményekkel alátámasztott hatásuk nincs. Ez egy mesterségesen kitalált és létrehozott fogalom, amely a 21. század emberének fokozott egészségtudatosságát és a betegségektől mentes életre való törekvését használja ki. Hitelesen kimutatható eredménye nincs, egy kezelés vagy kúra alatt nem tudják mérni, mennyi „méreganyag” távozott a szervezetből. Népszerűsége azért nem lankad, mert egy ilyen kúra után az emberek rendszerint felüdülnek, jobb a közérzetük, elhiszik, hogy tettek az egészségükért valamit, esetleg leadtak pár kilót a folyadékvesztéssel. Ez a jó közérzet inkább lelki eredetű, pszichésen kiszakadnak a stresszes mindennapokból, önmagukra, befelé fordulnak. Az étkezés szempontjából már nem ilyen kellemes a dolog, hiszen ha hirtelen kezdik el a szigorú diétás étrendet, komoly éhségérzet, szédülés, émelygés is kialakulhat, lelassul a keringés, fokozódik a pulzusszám. A különböző vizelet- és hashajtóknak „köszönhetően” az emésztőrendszer kiürül. A béltisztítással átlagosan 2-4 kilogrammal mutat kevesebbet a mérleg, de ez az esetek döntő többségében mindössze pár napig/hétig marad így. Ezután, ha átállnak a korábbi étrendre, akkor minden visszatér a „régi kerékvágásba”. Ha esetleg bizonyos szövetekbe (például zsírszövet, nyirokrendszer) bekerülnek toxinok, akkor ezek kiválasztására nem lesz hatásos egyik tisztítókúra vagy „méregtelenítő szer” (por, tapasz, folyadék, masszázs és gyógynövény) sem. A méregtelenítő kúrák általában csak az emésztőrendszerre hatnak, ezért ahelyett, hogy ilyen drasztikus diéta mellett döntünk, célravezetőbb az egész étrend átgondolása. Az egészséges, rostban gazdag, mértékletes táplálkozással, megfelelő folyadékfogyasztással és rendszeres testmozgással elkerülhetjük a kúraszerű méregtelenítéseket.

(webbeteg)

Bevezető

Mesterségesen kitalált és létrehozott fogalom.

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
ÚJ SZÓ ONLINE

Read More

Post Comment