A családon belüli erőszak leggyakoribb formái
Mészáros Richárd
2022. 02. 04., p – 10:38
A büntető törvénykönyv szó szerint nem említi a családon belüli erőszakot, helyette a 208. cikkely a közeli és a ránk bízott személy kínzásáról szól, de ez pontosan felsorolja a családon belüli erőszakkal összefüggő bűncselekményeket, beleértve a fenyegetőzést is. A kiszabható büntetés enyhébb esetekben 3-tól 8 évig terjedő szabadságvesztés, súlyosabb esetekben 15-től 25 évig terjedő börtönbüntetés, ha pedig a dolog halállal végződik, az elkövető az élete végéig rács mögé kerülhet. Az erőszakoskodó személyt vizsgálati fogságba is helyezhetik.
Az erőszak formái
Fizikai kínzás – fojtogatás, ütlegelés ököllel, pofozás, rugdosás, falhoz verés, fegyverrel való fenyegetőzés, égési sebek okozása, hajhúzás stb.
Szóbeli támadások, lelki gyötrés – folytonos becsmérlés, megalázás, nevetségessé tétel, váratlan ellenőrző látogatások és telefonhívások, üldözés, követés, félelemkeltés, értelmetlen parancsok, pszichojátékok stb.
Szociális kínzás – az áldozatot elszakítja a környezetétől, mindenkitől izolálja.
Szexuális visszaélések – az áldozatot megerőszakolják, olyan szexuális praktikákra kényszerítik, amelyeket elutasít.
Gazdasági ellenőrzés – az áldozat anyagilag függ az erőszakoskodótól, nincs vagy csak korlátozott a hozzáférése a pénzhez, nem engedi munkába járni stb.
Nyomásgyakorlás – fizikai támadással való fenyegetőzés, parancsolgatás, a gyerekek manipulálása, az erőszakoskodó az áldozatot nem engedi aludni, nem ad neki enni, öngyilkossággal fenyegetőzik stb.
A támadó tulajdonságai
A pszichológusok a következő lelki sajátosságokat állapították meg azoknál a személyeknél, akik gyakran bántalmazzák partnerüket: mások problémáira közömbösek, korlátolt gondolkodásúak, túlzott elvárásaik vannak, beszédük durva, bagatellizálják az erőszakot, zsarolnak és gyűlöletet keltenek, hirtelen haragúak, fenyegetőznek, kegyetlenek, hiperérzékenyek, féltékenyek, erőszakosak a szexben, bűnelkövetésre hajlamosak, áldozatként tüntetik fel magukat önigazolásként.
Mivel az erőszakra otthon kerül sor, akár évekig is sikerülhet titkolni – ezzel magyarázható, hogy az emberek miért olyan közömbösek a jelenség iránt, és miért tartják magánügynek. Sokszor maguk az áldozatok is azt hiszik, csak veszekedésről van szó, amit saját maguk idéztek elő.