Tavaly nem regisztrálták az országban a nyugat-nílusi láz megjelenését
2024. 02. 29., cs – 18:15
Tavaly nem regisztrálták az országban a nyugat-nílusi láz megjelenését. 69 olyan biológiai mintát vizsgáltak meg 2023-ban, amelyeknél felmerült a betegség gyanúja – tájékoztatott a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) a tigrisszúnyog szlovákiai megjelenésével kapcsolatban. Ez a szúnyogfajta terjesztheti a nyugat-nílusi lázat, és más betegségeket is.
„2019 óta ellenőrizzük a nyugat-nílusi vírus jelenlétét. Eddig két esetben – 2022-ben és 2019-ben – regisztráltuk a betegséget” – mondta Daša Račková, az ÚVZ szóvivője, és rámutatott, hogy a vírust más szúnyogfajok is terjeszthetik, a mi éghajlatunkon leggyakrabban a Culex nemzetségbe tartozó szúnyogok.
A tigrisszúnyog a nyugat-nílusi víruson kívül a dengue-, a chikungunya-, a zika- vagy a sárgalázvírust is átviheti. „A tigrisszúnyog 22 féle vírus hordozója. Ha elszaporodik, nagy a valószínűsége, hogy ezekkel az egzotikus vírusokkal fertőzhet” – mondta Viktória Čabanová, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) biomedikai központja virológiai intézetének kutatója.
Az ÚVZ javaslata szerint ajánlott védekezni a szúnyogcsípés ellen. „Reggel, és késő délutántól alkonyatig, vagyis azokban a napszakokban, amikor a szúnyogok a legaktívabbak, ajánlott rovarriasztó szert használni, megfelelő ruházatot, azaz hosszú ujjú felsőt, hosszú nadrágot, zoknit viselni” – mondta. Tanácsos szúnyoghálót felszerelni az ablakokra és az ajtókra. Azokon a területeken, ahol sok a szúnyog, úgynevezett szúnyogcsapdákat, vagy –riasztókat érdemes használni.
A Szlovák Tudományos Akadémia biomedikai központja megerősítette a veszélyes ázsiai tigrisszúnyog jelenlétét Szlovákiában. A lakossági adatgyűjtés után fedezték fel tavaly, Pozsony környékén. A tudósok feltételezik, hogy a szúnyog itt telepedett meg, mivel Főrév (Ružinov) városrészben több helyen is megtalálták.