Search by category:
Egyéb kategória

Miként emeli a dohányzás a rák kialakulásának kockázatát?

Miként emeli a dohányzás a rák kialakulásának kockázatát?

Mészáros Richárd

2024. 04. 10., sze – 12:32

Próbált már leszokni a dohányzásról? Sikerrel járt, vagy feladta? 

Megéri leszokni a dohányzásról – derül ki egy friss kutatásból, amely a JAMA Network Open szakfolyóiratban jelent meg. A vizsgálat során a tudósok több mint 3 millió, 30 év feletti személyt figyeltek meg átlagosan 13 éven át, és meggyőző eredményre jutottak.

Azok esetében, akik teljesen abbahagyták a dohányzást, 17%-kal kisebb eséllyel alakult ki rákos megbetegedés, mint akik nem hagytak fel a rossz szokással. Ráadásul ez a csökkenés nem csak a tüdőrák esetében volt észrevehető. A májrák esélye 27%-kal, a gyomorráké 14%-kal, míg a vastagbélráké 20%-kal volt alacsonyabb.

A dohányzás abbahagyása után a tüdőrák kialakulásának esélye csökken le a leggyorsabban, már három évvel hamarabb, mint más ráktípusok esetében. Azoknál, akik 50 éves koruk előtt hagyták abba a dohányzást, a tüdőrák kockázata 57%-kal csökkent. De még azok is jelentősen, 39%-kal csökkentik a tüdőrák esélyét, akik 50 évesen döntenek a leszokás mellett, összehasonlítva azokkal, akik továbbra is dohányoznak.

Dr. Anton Bilchik, a Providence Saint John’s Cancer Institute sebészeti onkológusa úttörőnek nevezte a tanulmány eredményeit. Hangsúlyozta a dohányzásról való korai leszokás és a kitartás fontosságát, hogy hosszú távon csökkentsük a rák kockázatát. A Medical News Today magazinnak nyilatkozva azonban figyelmeztetett, hogy a tanulmánynak vannak bizonyos korlátai, különösen a retrospektív jellege és a nem rákos halálozásokra vonatkozó adatok hiánya.

A kutatás egy érdekes megfigyelése, hogy a rák kockázata a leszokást követő első évtizedben kissé megnőtt, majd 15 év elteltével a felére csökkent a kockázat a dohányzást folytatókhoz képest. Dr. Michael Siegel, a Tufts University School of Medicine munkatársa ezt az anomáliát azzal magyarázta, hogy a vizsgálatban már „beteg dohányosok” is részt vettek – olyanok, akik rákos tünetek miatt hagyták abba a dohányzást.

Az átmeneti növekedés ellenére az általános tendencia egyértelmű: a dohányzásról való leszokás körülbelül öt éven belül drámaian csökkenti a rák kockázatát, és a kockázat tíz éven belül megközelíti a nemdohányzókét. Ez egybecseng azokkal a korábbi kutatásokkal, amelyek szerint a tíz éve nem dohányzóknál a májrák kockázata majdnem ugyanakkora, mint azoknál, akik soha nem dohányoztak.

(Zdravie)

Read More

Post Comment