Search by category:
Egyéb kategória

November végén lehúzza a rolót Kassa egyik legöregebb kávéháza

November végén lehúzza a rolót Kassa egyik legöregebb kávéháza
Németi Róbert
2020. 11. 14., szo – 14:37

2020. november 14., szombat – 15:12
carpano
Friss ikon
Off

Törzs

A kassai Carpano egy izgalmas kirándulás Kassa történelmében. Az étterem a régi idők elegáns hangulatát idézi, bár a jelenlegi pincérek és a felszolgálás módja – az idősebb kassai korosztály szerint – már korántsem olyan, mint annak idején. A híres-neves kávéház azonban tulajdonosváltás miatt november végén bezárja „kapuitˮ a látogatók előtt. Az 1835-ben épült, építtetője, idősebb gróf Csáky Tivadar nevét viselő Csáky-házat értesüléseink szerint egy magyarországi befektető vásárolta meg.

Tulajdonosváltás

„Mivel az ingatlan jelenlegi tulajdonosánál lejárt a bérleti szerződésünk, az új tulajdonossal pedig nem kötöttünk újat, az 1970-es évek elejétől Carpano néven működő helyiséget bezárjuk. Azt, hogy mi lesz az étterem és a kávézó sorsa, nem tudjukˮ – nyilatkozta lapunknak Ján Kuko, a Carpano társtulajdonosa. Arra a kérdésünkre, hogy átköltöztetik-e vagy újranyitják-e az éttermet és kávézót valahol máshol a városban, Kuko nem volt hajlandó válaszolni. Az ingatlan eddigi tulajdonosával nem sikerült kapcsolatba lépnünk. Egy másik Fő utcai ingatlantulajdonos lapunknak elmondta, hogy a Csáky-házat már legalább két éve kínálták eladásra, de csak most talált vevőre. Számos forrásunk úgy tudja, köztük a Carpano egyik munkatársa is, hogy az ingatlanba jövő év elejétől a Kassai Magyar Főkonzulátus költözik be. Az ügyben több alkalommal megkerestük a konzulátus munkatársait, azonban máig nem erősítették meg ezt az értesülést.

Az ingatlanba a Kassai Magyar Főkonzulátus költözhet be

Márai szerelme

Balassa Zoltán kassai helytörténész az utolsó napjait számláló kávéház teraszán mesélt az Új Szónak a nevezetes helyiség múltjáról. Elmondása szerint rengeteg érdekes történet fűződik az épülethez, van köztük olyan is, mely a méltán világhírű kassai író, Márai Sándor szerelmi életével kapcsolatos. „Az épület egykori tulajdonosa, gróf Csáky Tivadar, a Kassai Magyar Színtársulat igazgatója volt. A tizenkilencedik század első felétől létező ingatlan szabadságharc korabeli története ad tükröt a mindenkori harci helyzet alakulásáról, hiszen Kassáért valóban heves küzdelmek folytak. 1848–49-ben osztrák törzstisztek, majd Görgey tisztje lakott benne, később Ramberg császári tábornok, utána Dembinszki honvéd tábornok, majd Paskievics orosz herceg. A ház alsó részében működött a híres Megay-cukrászda is, ahol a legendák szerint Márai Sándor egy rögtönzött fagylaltevő versenyen ismerkedett meg későbbi feleségével, Matzner Lolával. A Megay családnak a szomszédos Vitéz-házban egy gyógyszertára is volt. Miután 1968-ban új tulajdonoshoz került az épület, a vendéglőt Carpano néven nyitották meg, eredetileg ugyanis azt tervezték, hogy olasz ételkülönlegességeket kínálnak majd a vendégeknek. Ez a terv állítólag azon bukott meg, hogy az olasz specialitások nem érkeztek meg Kassára. A vagonokban szállított olasz árut az elvtársak szétosztották egymás között, és mire Kassára ért a szerelvény, csak üres vagonokat találtakˮ – mesélte Balassa.

Újságírók törzshelye

Azt, hogy a kávéház egykor a helyi magyar értelmiség, köztük a színészek és az újságírók törzshelyeként is szolgált, nemcsak Balassa Zoltán, hanem Szaszák György kassai újságíró, publicista is megerősítette. „Nagyon sokat jártunk ide, emlékezetes évek voltak. A kávézóban kiváló borokat és italokat árultak, az étteremben pedig igazi ételkülönlegességeket szolgáltak fel. Jól emlékszem, hogy a szakács és a pincérek némelyike is magyar volt, minden visszatérő vendéget jól ismertek. Aztán persze ez is elmúlt, a régi pincéreket újak váltották fel, és lassan a helyiség eredeti hangulata is megváltozott, feledésbe merült. Annak ellenére, hogy az utóbbi években már nagyon keveset jártam ide, sajnálattal hallom, hogy ez a korszak is a végéhez értˮ – zárta Szaszák György.

Bevezető
Kassa |

Tulajdonosváltás miatt zár be november végével a kassai sétány egyik legrégebbi étterme és kávéháza. A gazdag múltú Carpanóhoz egy régi magyar cukrászda és rengeteg ismert személyiség, köztük Márai Sándor és megannyi helyi újságíró neve fűződik. Információink szerint az ingatlant a Kassai Magyar Főkonzulátus vásárolhatja meg.

Település / hely
Kassa

Rovatoldalon kiemelt
Nem kiemelt

Komment kikapcsolva
Bekapcsolva

Bevezető mint galéria
Ki

Szerző
Németi Róbert

Read More

Post Comment