Az oktatási reformról az Új Szó-stúdióban
Macsicza Mark
2021. 10. 30., szo – 15:07
A napokban a parlament által is jóváhagyott oktatási reformba bekerült egy módosító javaslat, amely arról szól, hogy a szlovák nyelv és irodalom tantárgyat a nemzetiségi, így a magyar tanítási nyelvű iskolákban, az idegennyelv-oktatás módszertanával tanítsák. Milyen hatásai lehetnek a módosításnak? Mennyire felkészült az oktatási rendszer, hogy a szlovák nyelvet és irodalmat idegen nyelvként tanítsák? Megváltoznak a jövőben az érettségi követelmények? Mire számíthatnak a praktizáló pedagógusok?
Az Új Szó-stúdió vendége Prékop Mária, a Szövetség oktatási szakpolitikusa.
Az Új Szó-stúdió negyedik epizódja rendhagyó módon két részben valósult meg. Egy online beszélgetés formájában kérdeztük az oktatási refomról Vančo Ildikót, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, Közép-európai Tanulmányok Karának docensét, a kisebbségi oktatásügy, a tannyelvpolitika, a kétnyelvűség pszicholingvisztikai és szociolingvisztikai problémáinak szakértőjét.
Az Új Szó-stúdió házigazdája Czímer Gábor, a lap belpolitikai rovatának munkatársa.
Az Új Szó-stúdió egy 10 részes videósorozat, amelyben a szlovákiai magyar politikai élet szereplői kapnak teret az eszmecserére és a vitára. A stúdióbeszélgetéseken a szlovákiai magyar közélet vezető képviselői ütköztetik véleményüket a szlovákiai magyar érdekképviselet jövőjéről, a szlovákiai többségi és kisebbségi politikai erőviszonyokról, de terítékre kerül a 2021-es népszámlálás eredménye is. Iratkozzon fel Facebook-oldalunkra és YouTube-csatornánkra, hogy mindig képben legyen!
Az Új Szó-stúdió a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával jön létre.
Az Új Szó-stúdió negyedik adásában két szakértő véleményét hallgattuk meg az oktatási reformról, azon belül is arról a tételről, amely lehetővé teszi a szlovák mint idegen nyelv oktatását a magyar tannyelvű iskolákban. Miként látja a változásokat és azok lehetséges hozadékait egy oktatási szakpolitikus és egy egyetemi docens