Már egy ilyen Porsche sem számít ritkaságnak!
2024. 09. 01., v – 11:46
Nem mintha ódzkodtam volna az utóbbi években a Porschék tesztelésétől, egyszerűen csak nehéz volt hozzájutni ezekhez a járgányokhoz. Idén viszont a hazai importőr feléledt, és sokunk nagy örömére elkezdett együttműködni az újságírókkal. Az első menetpróbára sajnos nem azt a járgányt kaptam, amit elképzeltem volna, de mint mondani szoktam, valahol el kell kezdeni. Másrészt, legalább rögtön a legelején letudom az elektromos meghajtást, s később talán hozzájutok egy 911-hez is. Addig is itt van a Taycan 4 Cross Turismo tesztje.
Ha Pozsonyba kiülnék az út szélére és szigorúan csak a Porsche járgányai kezdeném figyelni, akkor körülbelül ilyen képet kapnák: Cayenne, Cayenne, Cayenne, Macan, Cayenne, Panamera, Cayenne, Taycan. Legalább is az én szerény benyomásom szerint. A nagy SUV járgányok még a Porsche esetében is viszik a prímet. Kétség nem fér hozzá, hogy a Taycan a márka jeles képviselője. Akinek nincs, és sose lesz Porscheja, az megfordul utána. Aki már a tulajdonában tudhat egy Porschet, az felteszi a kérdést: Miért vegyek árammeghajtásút? A válasz pedig egyszerű: például azért, mert több mint 500 kilométert megtesz egyetlen feltöltésre és 18 perc alatt feltöltheti 10-ról 80 százalékra. Ez a két dolog már azokat is meggyőzheti, akik a töltőállomásokon való hosszadalmas ácsorgásra szoktak panaszkodni. Sajnos a töltési időket nem volt lehetőségem letesztelni, a márka képviselői ugyanis nem adtak töltőkártyát a rövid, háromnapos tesztelésre. Ezért csak részleges benyomásokról tudok beszámolni, az összképhez egyszerűen hiányzott a töltőkártya. Sajnálom.
A Taycan
Tesztelésre a Taycan 4 Cross Turismo változatot kaptam. A Taycan 2019-ben mutatkozott be először és azóta már több mint 150 ezer kelt el belőle. Jelenleg átesett egy ráncfelvarráson, amely ugyan radikálisnak nevezhető, de laikus szemmel mondhatni alig látható. Csak a margóra jegyzem meg, hogy a Taycan akár 938 lóerős teljesítménnyel is elérhető.
A formáin túlzottan nem változatattak, hiszen nem is volt miért. Módosultak a fényszórók, amelyek új technológiát kaptak. A HD matrix fényszórók már 32 ezer pixellel világítanak, ami már egész komoly fény-show-t jelent. Az egyik legérdekesebb újítás az utastárs előtti érintőképernyő, amely úgy lett kialakítva, hogy a sofőr helyéről ne lehessen látni. Utazás közben így nyugodtan filmet is nézhetnek, mindezt úgy, hogy a sofőrt nem fogják zavarni a vezetésben. Valóban érdekes megoldásról van szó.
A csomagtér meglepően nagy, hátul 446, elöl pedig 84 literes tér áll rendelkezésre. Ha a hátsó üléstámlákat lehajtják, akkor már 1212 literes térbe pakolhatnak. Ezek pedig olyan értékek, amelyeknek köszönhetően a Taycan egészen kényelmesen családi autóként is funkcionálhat.
A motor a tesztelt változatban 320 kW-tal (435 LE) rendelkezett, a forgatónyomaték pedig elérte a 610 Nm-t. Ezekből az adatokból evidens, hogy valóban energikus járgányról van szó. Ha a padlóig tapossák a „gázpedált”, néhány másodpercre az ülésbe préselődnek, aki nincs felkészülve a gyorsulás energiájára, az könnyen beveri a fejét fejtámlába. A 0–100-as sprint csak nem egész 5 másodpercet vesz igénybe. A Taycan 0-ról 10,6 másodperc alatt éri el a 160 km/órát, és 16,8 másodperc alatt a 200 km/órás sebességet – e két utóbbi adat gyári, tekintettel a biztonságra ezeket a határértékeket nem próbáltam ki. S ha már a gyorsulásról van szó, érdekes adat, hogy 80 km/óráról 2,9 másodper alatt éri el a 120 km/órás sebességet. A végsebességet 220 km/órában korlátozták.
A töltés
Az elemek felhasználható kapacitása 97 kWh. A gyári adatok szerint a 9,6 kW teljesítménnyel való töltés (AC) 12 óráig tart, 11 kW-tal 11 óráig. DC-töltés esetében az autót viszont akár 320 kW teljesítménnyel is tölthetik, minek köszönhetően a 10-ről 80 százalékra való töltés csupán 18 percig tart. Valljuk be őszintén, ennyi időt mondjuk egy dízelautó teletankolásával is eltölthetnek a benzinkúton. Igen, itt van még a töltőállomás kapacitásának és lefoglalásának kérdése, de ha minden jól megy, akkor ezzel az autóval nem fognak több időt tölteni egy állomáson csak azért, mert villanyautójuk van. Jelen esetben pedig ez a lényeg. A 120 és a 150 kW teljesítménnyel való töltés (mindkét esetben 10-ről 80 százalékra) 46 és 33 percet vesz igénybe.
S milyen hatótávolságot kapunk ilyen rövid idő alatt? A WLTP-szabvány szerint a kombinált hatótávolság 599 kilométer, viszont a Taycan esetében kiszámolták a nemzetközileg elismert szabvány szerint a városban várható átlagfogyasztást, s ebben az esetben 674 kilométer jött ki. S mit mutatott a gyakorlat? A Taycannal városban és városon kívül – az autópályákat most az egyszer elkerültem – 395 kilométert vezettem le. Az átlagfogyasztásom 17,9 kWh volt, az akkumulátorban pedig még további 125 kilométer megtételére elegendő áram maradt ami annyit jelent, hogy az 500 kilométer feletti értékek reálisak. Ha nem fogják olyan gyakran próbálgatni a gyorsulást, akkor még a 600 kilométert is elérhetik. Le a kalappal.
Összegzés
A Porsche az a modell, amiről sokan álmodoznak. Hogy épp az elektromos változatáról-e, abban nem vagyok teljesen biztos, de garantálom, hogy ennek is van mit felkínálnia. Gyakorlatilag egy luxuskategóriába tartozó villanyautó, amely esetében semmilyen kompromisszumra nem lesz szükségük. Gyorsan töltődik, a hatótávolság megfelelő. Nekem személy szerint a tesztelt változat dizájnja annyira nem tetszett, de el kell ismernem, hogy teljesen specifikus érzés úgy vezetni, hogy az ember a Porsche jelét látja a volánon. Sejthetik, hogy mindez nem lesz olcsó mulatság, a felvételeken látható Taycan ára 154 340 eurónál kezdődik. Aki pedig ilyen autót vesz, az már joggal elvárja, hogy vagány autója legyen. Még akkor is, ha elektromos.