Search by category:
Egyéb kategória

Megint nő a Covid-19-betegek száma – KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK

Megint nő a Covid-19-betegek száma – KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK

Kulcsár Péter

2024. 09. 05., cs – 16:23

A szlovákiai szennyvízben rendszeresen előfordul és kimutatható a SARS-CoV-2 vírus, vagyis a koronavírus. A Dr. Max gyógyszertárakban pedig kétszer annyian vásároltak antigéntesztet augusztusban, mint átlagosan az elmúlt fél évben. A Közegészségügyi Hivatal arra számít, hogy az idei influenzaszezonban megnövekszik az akut légúti megbetegedések száma, vagyis több lesz a Covid-19-fertőzés is.

Milyen variáns terjed most?

Európában jelenleg a BA.2.86 dominál, beleértve a KP.3 szubvariánst, tudatta a Közegészségügyi Hivatal járványügyi osztálya.

A jelentések szerint a BA.2.86 kevésbé fertőző, de a tüdő alsórészébe jutva súlyosabb betegséghez vezethet.

A KP.3 a „FLiRT” nevű változatok csoportjához tartozik. Jelenleg nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ez súlyosabb betegséget okozna, mint más törzsek.

Más tüneteket váltanak ki az új változatok, mint a korábbiak?

Nem, a tünetek ugyanazok, mint eddig. A gondot pontosan az okozza, hogy a tünetek nem térnek el nagyban bármilyen más vírusos légúti megbetegedés tüneteitől, az emberek pedig mára kevésbé gyanakodnak láz, torokfájás vagy nátha esetén koronavírusra. Így többnyire csak azok tesztelik magukat, akik korábban átestek a Covid-19-en, és van viszonyítási alapjuk.

Működnék még a fiókba süllyesztett tesztjeink?

Igen, feltéve ha nem jártak le. Ellenőrizzük tehát a lejárati dátumot, ha előbányásszuk a régi készletet. Az antigén- és PCR-tesztek az új variánsok esetében is megbízhatóak. Ha megalapozott a gyanúnk a fertőzésről, a teszt eredménye mégis negatívat mutat, ismételjük meg a tesztet.

Hatásosak a jelenlegi vakcinák az új változatokkal szemben?

Az oltások továbbra is nagymértékű védettséget biztosítanak. Az oltottaknál enyhébb a lefolyás és lényegesen kisebb az elhalálozás esélye. Persze, ez nem jelenti azt, hogy az oltott személy nem is fertőződik meg, az új variánsok ellenállóbbak ilyen szempontból.

Kinek ajánlott (ismételten) oltatnia magát?

Az emlékeztető oltások között javasolt minimális idő négy hónap. A Közegészségügyi Hivatal azt ajánlja, hogy az influenza elleni védőoltással nagyjából egyidőben oltassuk be magunkat koronavírus ellen is. Az emlékeztetődózis elsősorban a krónikus megbetegedésben és az idősebbek esetében fontos. A WHO szerint nekik, és az egészségügyben dolgozóknak érdemes évente oltakozniuk.

Működnek még oltóközpontok?

Specifikusan erre a célra kialakított létesítményeket már nem kell keresnünk. Kórházakban könnyen hozzájuthatunk az oltáshoz. Az Egészségügyi Minisztérium honlapján megtalálhatóak a szükséges információk (https://www.health.gov.sk/?Covid-19). Érdemes regisztrálni az npz.sk honlapon.

Elérhetők lesznek az új variánsokra kialakított vakcinák nálunk?

Jelenleg a Pfizer – BioNTech (Comirnaty) vakcinájával oltanak Szlovákiában, ez még a régebbi változatok ellen volt kialakítva. Az egészségügyi tárca viszont közölte, hogy az új, aktualizált oltóanyagok szeptemberben érkeznek. Azoknak, akik még egyáltalán nem oltatták be magukat, nincs mire várniuk, a jelenlegi változat is nagyobb biztonságot jelent, mint a semmi. Azoknak viszont, akik egy-két éve estek át a betegségen vagy az oltáson, érdemes lehet kivárniuk a továbbfejlesztett változatot.

Mit tegyünk, ha megfertőződtünk?

Maradjunk otthon, és kerüljük a társaságot. Ha elengedhetetlen, hogy elhagyjuk otthonunkat, akkor viseljünk maszkot, és mossunk kezet alaposan. A családtagokat, illetve a lakótársakat is kerüljük, csökkentsük minimálisra az érintkezést velük, különösen, ha veszélyeztetett csoport tagjai.

Kötelező a karantén?

Nem, a kötelező karantént több mint egy éve eltörölték. Legyünk viszont felelősségteljesek, és válasszuk a magányos pihenést, ha betegek vagyunk. Ha hozzátartozónk fertőzött, akkor se lépjünk kapcsolatba emberekkel a szükségesnél többször.

Hogy járjunk el az orvosnál?

Bármilyen légúti megbetegedés esetén igaz, hogy emberek közé csak maszkban megyünk. Ez alól az orvosi váróterem sem képez kivételt. Azoknak, akik nem tartoznak veszélyeztetett csoportba és a tüneteik is gyengék, nem szükséges személyesen felkeresniük orvost. Ezzel a vírusok terjedésének esélyét is csökkentjük, meg a rendelőket is tehermentesítjük.

Read More

Post Comment