Nőnek a kiadások… A lakosok pénzügyi stresszel küzdenek
2024. 09. 11., sze – 15:13
A Szlovákiában élők nagy lemaradásban vannak, ami a pénzügyi ismereteket illeti, ez pedig negatív hatással van pénzügyi magatartásukra és általános pénzügyi jólétükre. A pénzügyi stressz, különösen ha hosszú távú, negatív hatást gyakorol az élet számos területére. Ezt a legfrissebb elemzés is megerősíti. A pénzügyi szakértők olyan lépéseket javasolnak, amelyekkel enyhíthetjük a pénzügyi stresszt.
Hogyan látják tehát jelenlegi pénzügyi helyzetüket, és milyen negatív hatásokat éreznek a pénzügyek terén a lakosok? „A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a szlovákiai lakosok jelenleg stabilabbnak érzékelik életszínvonalukat és háztartásuk pénzügyi helyzetét, mint régebben” – mondta Róbert Varšányi a Partners Alapítványtól. Ennek ellenére a háztartásokat számos negatív pénzügyi hatás éri. A szlovákiában élők csaknem kétharmada, egész pontosan 61%-a nyilatkozott úgy, hogy havi kiadásai összességében megnövekedtek, a leggyakoribb növekedés 51 és 150 euró között mozgott.
A pénzügyi stressz egy új mutató, amely nemcsak a jelenlegi pénzügyi helyzetet veszi figyelembe, hanem a jövőre vonatkozó félelmeket és bizonytalanságokat is. „Úgy döntöttünk, hogy mérni fogjuk a pénzügyi stressz szintjét Szlovákiában, és létrehozzuk a pénzügyi stressz indexét, amely átfogóbb képet ad a szlovákok pénzügyi jólétéről” – tette hozzá Róbert Varšányi.
A pénzügyi stresszindex (IFS) egy összegző index, amely a pénzügyi helyzetünkkel kapcsolatos stressz szintjét tükrözi. „A válaszadókat három kategóriába osztottuk aszerint, hogy mennyire intenzíven élik meg a pénzügyi stresszt: az IFS lehet alacsony, közepes és magas” – magyarázta Varšányi. „Az eredmények riasztóak, és azt mutatták, hogy a lakosság akár egynegyede (25%-a), azaz körülbelül 1,1 millió szlovákiai felnőtt nagyfokú pénzügyi stresszt él át” – mondta. A válaszadók további 38%-a közepes mértékű pénzügyi stresszt él át, 37%-uk pedig azt mondta, hogy alacsony pénzügyi stresszt tapasztal.
Martin Slosiarik szociológus kifejtette, hogy az indexet a pénzügyi stressz különböző aspektusait tükröző 15 kérdésre adott válaszok alapján számították ki. „Teszteltük a kérdéseket, hogy biztosítsuk, hogy az összegzésüknek van értelme, és így az index a lehető legpontosabb legyen” – mondta. „Az így kapott index azt mutatja, hogy a pénzügyi stressz széles körben elterjedt a lakosság körében, és leginkább az alacsonyabb jövedelmű és nem megfelelő pénzügyi tartalékokkal rendelkező embereket érinti” – tette hozzá.
A felmérés részeként a szakértők a pénzügyi stresszindex és az úgynevezett ideális pénzügyi mutatók közötti kapcsolatot is megvizsgálták, amelyek a háztartások egészséges pénzügyi gazdálkodásához javasoltak. Ez a 10 : 20 : 30 : 40 arány, amely a háztartások jövedelmét négy fő területre osztja: pénzügyi tartalék képzése, befektetés a jövőre, hiteltörlesztés és folyó fogyasztás. „A megállapítások azt mutatják, hogy azoknál az embereknél, akik betartják ezeket az arányokat, alacsonyabb a pénzügyi stressz szintje” – mondta Matej Dobiš, a Financial Compass portál elemzője. A szlovákiaiknak például csak egynegyede (24%) rendelkezik a havi jövedelmének hatszorosát kitevő pénzügyi tartalékkal, ami ideálisnak számít. A szlovákok egyharmadának azonban semmilyen pénzügyi tartalékkal nem rendelkezik, ami nagyobb pénzügyi stresszt jelent.
Hasonlóképpen, azok, akik havi jövedelmük legalább 20%-át a jövőbe fektetik, kevesebb pénzügyi stresszt élnek át azokhoz képest, akik egyáltalán nem fektetnek be. „Egyértelmű, hogy azok, akiknek lehetőségük van befektetni, nagyobb pénzügyi jólétben élnek, ami egyrészt a magasabb jövedelmüknek, másrészt annak is köszönhető, hogy anyagilag biztosabbak a jövőre nézve” – magyarázta Matej Dobiš.
Másrészt a szlovákok közel fele törleszt valamilyen kölcsönt vagy hitelt, a háztartások tizede pedig túllépi a jövedelem 30 százalékának ajánlott hitel-visszafizetési arányát. Azok, akik túllépik ezt a határt, jelentősen nagyobb pénzügyi stresszt élnek át. Hasonló a mintázat a háztartások folyó fogyasztási kiadásai esetében is – azok, akik havi jövedelmük több mint 40%-át költik el, nagyobb stresszt élnek át.
A pénzügyi stressz nemcsak a pénzügyi jólétre van hatással, hanem az élet számos területére, például a fizikai és mentális egészségre, a családi kapcsolatokra, a munkateljesítményre és az általános életminőségre is. „A krónikus pénzügyi stressz olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint az alvászavarok, a szorongás és a depresszió. Emellett növeli a családi konfliktusok kockázatát, és társadalmi elszigetelődéshez vezethet” – figyelmeztet Linda Valentín, a Partners személyes pénzügyi szakértője.
A negatív hatások elkerülése érdekében Linda Valentín több olyan lépést ajánl, amelyek segíthetnek a pénzügyi stressz csökkentésében:
1. Hozzon létre és tartsa be a családi költségvetést: optimalizálja a kiadásait és növelje a bevételeit a pénzügyi stabilitás elérése érdekében.
2. Hozzon létre pénzügyi tartalékot: Fontos, hogy kialakítsa annak szokását,hogy félretegye a megtakarítást, és rendelkezzen tartalékkal az előre nem látható eseményekre.
3. Koncentráljon adósságai kifizetésére, és próbálja minimalizálni az új hitelek felvételét.
4. Pénzügyi tervezés: tűzzön ki rövid és hosszú távú pénzügyi célokat, és konzultáljon szakemberekkel.
5. Beszélgetés a pénzügyekről: Rendszeresen beszélgessenek otthon a pénzügyekről, hogy elkerüljék a nézeteltéréseket és a félreértéseket.
6. Pénzügyi oktatás: Ne feledkezzen meg a pénzügyi oktatásról, ez nemcsak saját maga, hanem gyermekei számára is fontos. A pénzügyi oktatás alapjainak már az általános iskolában az oktatás részévé kell válniuk.