Mikor fizeti az eső okozta kárt a biztosító? Erre figyeljünk!
2024. 09. 12., cs – 14:44
A járművezetők számos olyan helyzetbe kerülhetnek heves esőzések esetén, amikor jó tudni, hogyan lehet minimalizálni a kockázatokat.
A térségünket a hét végén várhatóan elérő özönvízszerű esőzések gondot okozhatnak a járművezetőknek. Ha a járműben kár keletkezik, és a járművezető tudatosan vállalt kockázatot a szélsőséges időjárással kapcsolatban, vagy nem igazította vezetését az útviszonyokhoz, a biztosító megtagadhatja a díjfizetést.
Autó és eső
„Heves özönvízszerű eső esetén, ha a helyzet megengedi, ideális, ha a járművet valamilyen magasabban fekvő helyen parkoljuk le, ahol a legkisebb az esélye annak, hogy a járművet elönti a víz. Amennyiben az út elöntött szakaszán, például egy aluljáróban állunk, feltétlenül ellenőrizni kell a víz mélységét, mielőtt megpróbálnánk átkelni rajta. Ha a víz mélysége eléri a jármű belépési magasságát, veszélyes az átkelés” – közölte a Business Lease Slovakia lízingcég.
Ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy a víz befolyik a motorba.
A teljes sebességgel való közlekedés vízes úton az „aquaplaning” miatt is veszélyes lehet, ami már 80 kilométer/órás sebességnél is kockázatot jelenthet. Ha a sofőr teljes sebességgel hajt bele a vízbe vagy egy nagy pocsolyába, a jármű irányíthatatlanná válhat – figyelmeztetett a vállalat. A nagyobb mennyiségű, az úton lévő víz elkerülése a kitaposott útról való letéréssel és olyan helyeken, ahol állóvíz van, megelőzheti az ilyen helyzet kialakulását. Fontos továbbá, hogy a sebességet az útviszonyokhoz igazítsuk.
Vigyázzanak a vízátfolyásokra
„Ha egy álló járművet víz borít el úgy, hogy a jármű motorja is víz alá kerül, a víz visszahúzódása után nem tanácsos beindítani a motort, mert a motor megsérülhet. A járművet el kell vontatni egy szervizközpontba, ahol alaposan átvizsgálják és szakszerűen kiszárítják” – tanácsolta Vladimír Guštafik, a vállalat üzemeltetési szolgálatainak vezetője.
Ha az eső zivatarrá vagy jégesővé változik, a sofőröknek nem szabad növelniük a sebességet, hogy minél hamarabb elérjék céljukat. A heves eső ronthatja az útviszonyokat, a jármű kezelhetőségét és a látási viszonyokat, a járművön lévő nyári gumiabroncsok pedig tovább súlyosbíthatják a problémát.
„Ha a felhőszakadás és a jégeső intenzitása valóban nagy, csökkentsék a sebességet a minimumra, kapcsolják be a vészvillogót, és ha lehetséges, parkoljanak le járművükkel az útról a legközelebbi biztonságos helyen” – zárta Guštafik.