A gazdagoktól a szegényekig mindenki megérzi a konszolidációt
2024. 09. 18., sze – 16:17
A koalíciós partnerek megállapodtak a 2025-ös költségvetésben, amely 2,7 milliárd euró értékű megszorításokkal számol. Bár a kormányfő, Robert Fico (Smer) továbbra is azt bizonygatja, hogy a konszolidáció szociálisan fenntartható lesz, az intézkedések bemutatása után nyilvánvalóvá vált, hogy a gazdagoktól a legszegényebbekig, minden társadalmi réteg megérzi a spórolást.
A Ladislav Kamenický (Smer) pénzügyminiszter által összeállított 17 intézkedést tartalmazó konszolidációs csomag 2,7 milliárd euró értékű megszorításokkal számol. Egy ekkora konszolidáció még európai mércével mérve is lenyűgöző lenne. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a tényleges megtakarítás nagysága jövőre legfeljebb 1,7 milliárd euró lesz. A bejelentett összeg további részét a kormány az általuk korábban megnevezett, új prioritások fedezésére fordítja.
Az intézkedésekről a miniszterelnök, Robert Fico szerint a vártnál könnyebben sikerült megegyeznie a koalíciós partnereknek. A pénzügyminiszter azonban néhány nappal ezelőtt beismerte, hogy „időhiányban szenvednek”. Mindez annak tudható be, hogy a kormány csaknem lekéste a konszolidációs terv bemutatásának első határidejét, emiatt halasztást kértek. Az Európai Biztosság így legkésőbb október 15-ig várja a kormány által jóváhagyott 2025-ös költségvetést, valamint az ország középtávú költségvetési kilátásait bemutató jelentést. Bár ezt a céldátumot már képesek lesznek tartani, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy túl későn tárták a nyilvánosság elé a csomag tartalmát, így ellehetetlenítették, hogy érdemi szakmai párbeszéd induljon.
Eltűntek a vörös vonalak
Laco, felejtsd el!
– jelentette ki korábban Robert Fico, amikor pénzügyminisztere, Ladislav Kamenický felvetette az alap áfakulcs emelését. A kormányfő vörös vonalai azonban végül elmosódtak. Kénytelen volt engedni pénzügyminiszterének, aki kijelentette, „áfa nélkül nem megy”.
Az általános forgalmi adó alapkulcsa így 20 százalékról 23 százalékra emelkedik. Néhány kivétel azonban akad. Az alapvető élelmiszerek adóterheit a jelenleg érvényben lévő 10 százalékról 5 százalékra csökkentik. A pénzügyminisztérium egyelőre nem hozta nyilvánosságra, hogy mit sorolnak az alapélelmiszerek közé. Jó hír azonban, ha a kereskedők nem „nyelik le” ezt a különbözetet, akkor a döntés 5 százalékos árcsökkenést eredményezhet. Hasonlóan alacsony adókulcs vonatkozik majd a gyógyszerekre, a tankönyvekre – és az SNS követelésének eleget téve – a szállásadásra is. A többi élelmiszerre, valamint az energiaárak egy részére 19 százalékos áfakulcsot szab ki a kormány. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a legtöbb termék ára az áfa növekedése miatt legalább 3 százalékkal emelkedik. A kormányfő által korábban használt példához nyúlva, aki televíziót, esetleg hűtőgépet venne, még idén ejtse meg a bevásárlást.
Könyvet csak a gazdagoknak?
Bár a tankönyvek áfakulcsa 5 százalékra csökken, minden más könyv esetében a jelenlegi 10 százalékról 23 százalékra emelkedik az áfa.
Könyveket a jobb anyagi helyzetben lévők vásárolnak, akik megengedhetik, hogy többet fizessenek
– érvelt az intézkedés létjogosultsága mellett a pénzügyminiszter. Ladislav Kamenický szavai a polgárokból és a könyvszakma képviselőiből egyaránt ellenérzéseket váltottak ki.
Ilyet értelmes ember nem mond!
– értékelte a tárcavezető szavait lapunk érdeklődésére Győry Attila, a Családi Könyvklub tulajdonosa, majd hozzátette, szerinte „politikai érdek, hogy a társadalom elbutuljon és naivvá váljon”. A kereskedők egyelőre próbálnak felocsúdni az őket ért sokkból, abban azonban már most biztosak, hogy nehéz évek várnak rájuk. Győry szerint nem kizárt, hogy az áfaemelés után „gyakorlatilag az orrunk előtt megy majd tönkre a könyvszakma”.
Jön a tranzakciós adó
Az áfa után a legtöbb bevételt a magyarországi mintára készült intézkedés, a tranzakciós adó bevezetése biztosítja.
A tranzakciós adó alapkulcsa 0,35 százalék lesz, készpénzfelvétel esetén 0,7 százalékot, ami alacsonyabb, mint Magyarországon
– hangsúlyozta a pénzügyminiszter, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a korábbi hírekkel ellentétben az átutalások, a készpénzfelvétel, a betétek és a részvényvásárlások esetén fizetendő adó csak a vállalatokat és vállalkozókat terheli majd, a magánszemélyeket nem. Bár a tranzakciós adó a magánszemélyeket nem érinti, a jogosítvánnyal rendelkező polgárok egy része is többet fizet majd. Az éves autópálya-matrica ára 50 százalékkal, a jelenlegi 60 euróról 90 euróra emelkedik jövőre, de nő a teherautók útdíjköltsége is.
Az egyéni vállalkozók egy része fellélegezhet
Az előzetes hírekkel ellentétben az egyéni vállalkozók terhelése inkább csökken, de a legtöbb esetben nem változik. Marad az átalányköltség elszámolásának lehetősége, és nem emelkednek sem a járulék-, sem pedig az adókulcsok. A 15 százalékos kedvezményes jövedelemadó-kulcsot azonban a jelenlegi 60 ezer eurós bevétel helyett 100 ezer euróig lehet igénybe venni.
A cégek már nem jártak ilyen jól. Az 5 millió eurónál nagyobb adózás előtti nyereséget elérő vállalatok jövedelemadója a jelenlegi 21 százalékról 22-re emelkedik.
Érdemes még megemlíteni a kormány tervezett különadóit, amelyek értelmében az energetikai cégektől 156 milliót, a Slovnafttól 36 milliót, a mobilszolgáltatóktól pedig 25 millió eurót vonnának el.
Önreflexív spórolás
A kormány az államkassza bevételeinek növelése mellett a saját kiadásait is igyekezett visszavágni. Az állami hivataloknak 10 százalékot kell megspórolniuk a bérköltségeken, várhatóan ennek megfelelően kell majd csökkenteniük az alkalmazottaik számát. A kormány emellett lassítaná az orvosbérek növekedésének ütemét is. A jövő évben így legfeljebb 3 százalékos emelésre számíthatnak a kórházi és a rendelői orvosok.
Marad a 13. nyugdíj
Robert Fico korábban úgy nyilatkozott, hogy a 13. nyugdíj a Smer egyik zászlóshajója. Nem véletlen tehát, hogy a kifizetése nem esett áldozatul a spórolásnak. A szülői nyugdíjbónusztól azonban a jelenleg ismert formájában búcsúzunk. A dolgozó gyerekek a jövőben legfeljebb az adójuk két százalékával támogathatják a szüleiket.
A kabinet hozzányúlt továbbá a családtámogatásokhoz is. Az adóbónusz mértéke a szülők fizetésének nagyságához mérten csökken, 18 évnél idősebb gyermek esetén pedig nem folyósítják majd az adóbónuszt. Így nem csak az egyetemisták, de az érettségiző középiskolások szülei is búcsút mondhatnak a juttatásnak.
Már csak a parlament áldása hiányzik
Hiába a kormánypártiak egysége, az ellenzék arra figyelmeztet, hogy a kormány a lakosokra rótta a spórolás minden terhét.
Ha megadóztatják a telekommunikációs cégeket, az emberek többet fizetnek a telefonálásért, a Slovnaftra kiszabott különadónak köszönhetően pedig drágábban tankolunk majd
– mutatott rá Marián Viskupič (SaS) a Kamenický-csomag néhány rejtett következményére.
Miután a koalíciós trió megegyezett, Robert Fico kabinetje a szerdai ülésén már jóvá is hagyta a konszolidációs csomagot. A miniszterek azt javasolják a parlamenti képviselőknek, hogy gyorsított eljárásban tárgyaljanak az általuk már elfogadott intézkedésekről.