Search by category:
Egyéb kategória

Augusztusra ígérték a WHO megállapodásának felülvizsgálatát, de lehet, hogy semmi sem lesz belőle

Augusztusra ígérték a WHO megállapodásának felülvizsgálatát, de lehet, hogy semmi sem lesz belőle

Nagy Roland

2024. 08. 12., h – 15:46

Pozsony |

Az egészségügyi minisztérium nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy augusztusban összeül-e a bizottság, amelynek az Egészségügyi Világszervezet új, nemzetközi egészségügyi előírásait kellene átvizsgálnia, amelyektől a szlovák fél elhatárolódott. A KDH és a PS nem zárja ki, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a parlamentbe Zuzana Dolinková (Hlas) tárcavezető ellen.

Júniusban nagy port kavart a hazai közéletben, amikor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) genfi konferenciáján Szlovákia elhatárolódott az úgynevezett járványügyi megállapodástól. A dokumentum azokat a nemzetközi egészségügyi előírásokat tartalmazza, amelyeket a WHO ajánl a tagországok számára egy újabb világjárvány kitörésére esetén. A megállapodás kidolgozását több ország is kérvényezte, mivel a koronavírus-járvány elleni intézkedések bebizonyították, hogy a meglévő, mintegy 20 éves előírások már elavultnak számítanak.

A genfi konferencián Szlovákiát Peter Kotlár (SNS-jelölt), a koronavírus-járvány kezelésének kivizsgálásáért felelős kormánybiztos képviselte. A történtek azért is váltottak ki nagy felháborodást, mert a 190 képviselt ország közül egyedül Szlovákia határolódott el az előírások elfogadásától. Az ellenzéki képviselők világraszóló szégyenről beszéltek, de a szakmai szervezetek közül is többen jelezték, egy járvány során rendkívül fontosnak számít a nemzetközi kommunikáció, és ha ebből Szlovákia kimarad, akkor az veszélyt jelenthet a lakosság egészségére is. A bírálók között szerepelt például a Szlovák Orvoskamara (SLK), a Szlovák Orvosi Társaság (SLS) és a Páciensek Jogvédő Szervezete (AOPP) is.

Kapcsolódó cikkünk

Genf/Pozsony |

Egyre több szakmai szervezet szólal fel, amiért Szlovákia elhatárolódott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által kidolgozott járványügyi megállapodástól. Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi miniszter az ügy felülvizsgálatát ígérte.

Június elején a WHO konferenciát szervezett Genfben, amelyre a világ mintegy 190 országát meghívták, köztük Szlovákiát is. A konferencia témája a nemzetközi egészségügyi előírások frissítése volt, amit a koronavírus-járvány lecsengése után több ország is kérvényezett. Szlovákiát Peter Kotlár (SNS), a koronavírus-járvány kezelésének kivizsgálásáért felelős kormánybiztos képviselte.

A nem véglegesített megállapodás kapcsán több kétely is felmerült: Oroszország és Argentína például fenntartotta annak jogát, hogy az országhatáraikon belül az egyes frissítések bevezetéséről ők maguk dönthessenek. Abban viszont minden állam egyetértett, hogy a 2000-es évek elején kidolgozott irányelvek – amelyeket a főként Ázsiában terjedő SARS-járvány idején vezettek be – már nem elegendőek egy esetleges új világjárvány megfékezésére. Kivéve Szlovákiát, amely Kotlár révén teljes egészében elhatárolódott a nemzetközi egészségügyi előírásoktól.

Felháborodás

A döntés nagy felháborodást váltott ki a hazai politikai és szakmai közegben. Az ellenzék, amely Kotlárt korábban többször is bírálta az álhírportálokhoz kötődő múltja miatt, a parlament egészségügyi bizottságának összehívását kezdeményezte, amelyen a kormánybiztosnak és az egészségügyi miniszternek egyaránt meg kellene jelenniük, hogy megmagyarázzák a döntés hátterét. Peter Stachura, a KDH képviselője és korábbi egészségügyi államtitkár világraszóló szégyennek nevezte Kotlár lépését, amellyel szerinte veszélybe sodorta a szlovák állampolgárok egészségét. Az ügy egyesítette a parlamenti ellenzéket, mindegyik párt képviselteti magát a rendkívüli bizottsági ülésen.

Az ellenzék mellett a szakmai szervezetek is felháborodásukat fejezték ki. A Szlovák Orvoskamara (SLK) nyugtalanítónak nevezte Kotlár döntését. Mint írták, a világjárványok idején az állampolgárok védelme szempontjából kiemelten fontos a nemzetközi együttműködés. A Szlovák Orvosi Társaság (SLS) érthetetlennek és károsnak nevezte a kormánybiztos hozzáállását, hiszen a megállapodás azokat a szabályokat tartalmazza, amelyeket a világnak követnie kellene a járványok kirobbanásakor. A Páciensek Jogvédő Szervezete (AOPP) pedig felszólította az egészségügyi minisztériumot és a kormányt, hogy Szlovákia is csatlakozzon a többi országhoz.

Érvek és ellenérvek

Kotlár elhatárolódása egyébként nem volt váratlan, a kormánybiztos az utóbbi hetekben többször is nyíltan bírálta a WHO tevékenységét és magát a megállapodást is. A konferencia után hosszú közleményben indokolta, miért döntött úgy, hogy Szlovákia nem csatlakozik a többi 190 ország álláspontjához. Úgy véli, az új nemzetközi egészségügyi előírások sértik az egyes országok szuverenitását, és homályos megfogalmazásmódjuk miatt ellehetetlenítik az objektív értelmezés lehetőségét. Kotlár szerint a megállapodás túl sok hatalmat adna a WHO főigazgatójának kezébe, például ő döntene a járványügyi veszélyhelyzet kihirdetéséről és megszüntetéséről, a tagállamok beleegyezése nélkül.

Peter Sabaka infektológus viszont úgy látja, Szlovákia ezzel a lépéssel csak veszített, hiszen a megállapodás valójában az információcsere megkönnyítéséről és a kutatási eredmények megosztásáról szól, de megkönnyíti a gyógyszerek és a vakcinák beszerzését is, valamint kijavítja azokat a hibákat, amelyeket a koronavírus-járvány kezelése során elkövettek. 

Dolinková reakciója

Dolinková saját bevallása szerint nyugtalanul szemléli a járványügyi megállapodás körüli fejleményeket. A miniszter úgy gondolja, ebben a szigorúan szakmai kérdésben elsősorban azoknak kellene döntenie, akik valóban otthonosan mozognak a témában, tehát a szakértőknek. Éppen ezért javasolni fogja az egészségügyi előírásokat ellenőrző bizottság kibővítését, amelynek a közeljövőben az lesz a feladata, hogy a WHO dokumentumát részletesen, szakmai szempontok mentén értékelje. Az eredményeket Dolinková a kormány előtt is ismertetni szeretné. A tárcavezető hangsúlyozta, racionálisan kellene viszonyulni a nemzetközi előírásokhoz.

„Óvatosan és körültekintően kell megközelítenünk az új kihívásokat, hogy a jövőben szembe tudjunk nézni a lehetséges egészségügyi kockázatokkal”

– fogalmazott.

(nar, TASR, aktuality.sk, Denník N)

Bizottsági ülés

Az ellenzék elfogadhatatlannak tartotta, hogy egy világjárvánnyal kapcsolatos konferencián az országot az a Kotlár képviselte, akitől nem állnak messze az összeesküvés-elméletek. A kormánybiztos azzal védekezett, hogy az új egészségügyi előírások sértik a tagországok szuverenitását, és a homályos megfogalmazásmódjuk ellehetetleníti az objektív értelmezés lehetőségét. Továbbá kifogásolta, hogy a megállapodás szerinte túl nagy hatalmat adna a WHO főigazgatójának kezébe.

A konferencia után egyre nagyobb nyomás nehezedett Zuzana Dolinkovára, az ellenzék és a szakmai szervezetek azt követelték, vonja vissza Kotlár lépéseit. A tárcavezető azzal nyugtatta a kedélyeket, hogy létrehoznak egy szakértőkből álló bizottságot, amelynek az lesz a feladata, hogy a WHO megállapodását szigorúan szakmai alapon értékelje. A miniszter úgy fogalmazott, a bizottság következtetéseit szeretné bemutatni a kabinet előtt is. A július 10-én tartott kormányülés után Dolinková azt mondta, a bizottság augusztusban ül össze.

Nincs egyértelmű válasz

A hétvégén azonban a minisztérium a TASR-nek eljuttatott egy közleményt, amely alapján korántsem biztos, hogy az ülésre sor kerül. A tárca beszámolója alapján a WHO augusztus 12. után juttatja el a szükséges dokumentációt a szlovák félnek, amelyet aztán a bizottsági tagok is kézhez kapnak, és az esetleges tárgyalás csak akkor valósulhat meg, ha már mindenki áttanulmányozta az előírásokat. Már ha egyáltalán lesz tárgyalás, mert a minisztérium ennek kapcsán sem volt egyértelmű.

„A munkacsoport szükség esetén ülésezik – lehet, hogy augusztusban összeül, de az is lehet, hogy nem”

– üzente a tárca.

Leváltási kísérlet?

Dolinková az elmúlt hetekben az ellenzék célkeresztjébe került a Trencséni Egyetemi Kórház kardiológiai osztálya miatt is, mivel több orvos beadta a felmondását az új igazgató kinevezése és az osztály főorvosának leváltása miatt. Az SaS a múlt héten azt követelte Robert Fico (Smer) miniszterelnöktől, menessze az egészségügyi minisztert. A bírálatokhoz csatlakozott a többi ellenzéki párt is. Megpróbálták összehívni a parlament egészségügyi bizottságát, ahol Dolinkovának válaszolnia kellett volna a képviselők kérdéseire, de a testület nem volt határozatképes, mivel jelent meg elegendő képviselő az ülés megnyitásához.

Felkerestük az ellenzéki pártokat, és rákérdeztünk, mi az álláspontjuk a járványügyi megállapodás és a bizottsági ülés kapcsán, illetve megpróbálják-e leváltani az egészségügyi minisztert a parlamentben. A KDH nem zárta ki a rendkívül ülés összehívásának lehetőségét.

„Dolinková nem képes vezetni a rá bízott tárcát, kerüli a felelősséget. A nemzetközi egészségügyi előírásokkal kapcsolatos szégyennek meg sem kellett volna történnie, ha a miniszter asszony határozottan közbelépett volna, és nem hagyta volna, hogy Kotlár kormánybiztos döntsön egy olyan kérdésben, amely miniszteri hatáskörbe tartozik. A KDH nem zárja ki a bizalmatlansági indítványt a miniszterrel szemben”

– üzente lapunknak Lenka Kovár, a párt szóvivője.

A Progresszív Szlovákia (PS) emlékeztetett, májusban az ellenzék már próbálkozott a tárcavezető leváltásával, de a koalíció akkor megőrizte Dolinková pozícióját. Ennek ellenére úgy vélik, egyre csak gyűlnek az okok egy újabb leváltási kísérletre, például a trencséni kórházban kirobbant botrány is ezek közé tartozik. A WHO megállapodása kapcsán úgy fogalmaztak, elvárják, hogy miniszter helyrehozza a károkat, amelyeket az SNS jelöltje elkövetett.

„Ha Dolinková nem néz szembe a problémával, fontolgatni fogjuk az újabb leváltási kísérletet”

– üzente a PS sajtóosztálya.

Read More

Post Comment