Search by category:
Egyéb kategória

Az SNS a kirakatba rejtette a kényelmetlen embereket

Az SNS a kirakatba rejtette a kényelmetlen embereket

Tokár Géza

2024. 08. 22., cs – 17:20

A tavalyi idő előtti választások éjszakáján Andrej Danko, az SNS elnöke egyszerre lehetett vidám, mert parlamentbe jutott a pártja és gondterhelt, mert a listára felvett pártonkívüli jelöltek lekarikázták a megbízható kádereket. Minisztériumok és tisztségek osztogatásával javított a helyzeten – amivel a pártjának helyzetén könnyített, a kormányén pedig nehezített.

Az utóbbi idők kormányhoz köthető botrányainak feltűnően nagy része köthető az SNS által jelölt tisztviselőkhöz. Martina Šimkovičová kulturális miniszter földindulásszerű változásokat hajt végre az országos intézmények vezetésében, Štefan Kuffa abszurd módon szakított félbe egy vidéki előadást, Tomáš Tarabát a környezetvédelem leépítésével vádolják. A közös bennük, hogy mindannyian az SNS listáján jutottak be közvetlenül a parlamentbe, de egyikük sem a párt tagja – és nincsenek egyedül.

Választási vendégsiker

Andrej Danko sajátos stratégiával indult neki a 2023-as idő előtti választásnak. Mivel az SNS támogatottságát a legtöbb ügynökség az öt százalékos bejutási küszöb alatt mérte, úgy döntött, minél több kispárt képviselőjét és aktivistát bevonz a nemzeti listára. Így született választási megállapodás az egyenként alig mérhető Élet (Život) párttal, a Nemzeti Koalícióval, vagy a Slovan internetes televízió kiemelkedően népszerű arcaival. A taktikai lépés bejött – a párt 5,62 százalékos eredménnyel visszajutott a parlamentbe, a beszervezett húzónevek pedig szállították a pártra leadott listás szavazatokat. Csakhogy a preferencia-szavazatok (azaz a „karikák”) kiértékelése után Danko váratlan problémával találta szembe magát: egyedül maradt párttagként a frakcióban. Az Élet és a Nemzeti Koalíció képviselői három-három szavazatot szereztek, bejutott a Harabin-féle Haza (Vlasť) egy képviselője és két független médiaszemélyiség. Ahhoz, hogy az SNS minél megbízhatóbb és egységesebb koalíciós partner legyen, Dankóval szorosabb viszonyt ápoló, irányíthatóbb parlamenti képviselőkre volt szükség. Így megkezdődött a lista átalakítása – a bejutott képviselők egy része felfelé bukott, állami vezetői pozíciókba, mások tisztségeket kaptak. Néhányan egyelőre képviselők maradtak, de őket sem kerülte el a botrány.

Miniszterek és jelöltek

Az SNS-nek kiosztott környezetvédelmi tárcát a második legtöbb karikát szerző Tomáš Taraba kapta meg – miután az eredetileg kiszemelt Rudolf Huliak (róla még lesz szó) kinevezése fennakadt Zuzana Čaputová államfőn. Taraba az Élet párt volt elnöke, 2023 júliusában mondott le a tisztségéről. Az SNS-be egyelőre nem lépett be, de a híresztelések szerint Danko benne látja az egyik legnagyobb ellenfelét a párt vezetésére. Taraba azóta is a kormány egyik legláthatóbb minisztere, erőteljesen kritizálják több nemzeti park vezetőjének leváltása és a természetvédelmi intézkedések hanyagolása miatt, legújabban az egyébként jól működő szelektív gyűjtőrendszer átalakítását szeretné elérni.

A korábban a Nemzeti Koalíciót vezető Rudolf Huliak, aki a lista végén indulva a harmadik legtöbb preferencia-szavazatot gyűjtötte, máig a parlamentben ül, de ez nem Dankón múlt. Huliak volt Robert Fico első jelöltje a környezetvédelmi miniszteri tisztségre, azonban Čaputová a klímatagadó nézetei miatt nem volt hajlandó kinevezni. Huliak véleménye szerint a klímaváltozást a nemzetközi elit találta ki, hogy eltiltsa az embereket az autóvezetéstől, hírhedtté vált az a parlamentben készített videója is, melyben dohányfüstöt fújt egy lezárt, növényekkel teli üvegbe – így akarta bebizonyítani, hogy a vegetációnak nem is árt a füst.

A lista negyedik helyén Martina Šimkovičová, az alternatív Slovan TV műsorvezetője végzett. Šimkovičovát kulturális miniszterré léptették elő és azóta is a kormány egyik legláthatóbb és legellentmondásosabb tagja. A közmédia átalakítása, a Szlovák Nemzeti Színház és a Szlovák Nemzeti Galéria vezetőinek leváltása, a Művészeti Alap működésének megváltoztatása miatt a művészek és a tiltakozó lakosság egy ideje petícióban szeretné elérni a távozását, de eddig nem jártak sikerrel. Šimkovičová a furcsa kijelentései miatt is a kritika kereszttüzébe került, legutóbb azért, mert nem tudta, hogy a „Ne lopj!” felszólítás a tízparancsolatban szerepel.

Kuffa, a vándor-államtitkár

Roman Michelko 2020-ban Štefan Harabin volt igazságügyi miniszter Haza (Vlasť) pártjának listáján indult, majd három évvel később a tizenötödik helyről karikázta magát a parlamentbe. Michelko igazodva az SNS főáramához a parlament kulturális és médiabizottságának vezetője lett, vezető szerepet játszott a közmédia átalakításában. Tudományos munkássága is van és jól feltalálja magát a kamerák előtt, gyakori vendége a vitaműsoroknak.

Ivan Ševčík korábban a fegyveres erők tábornokaként ténykedett, nyugdíjazása után Huliak hívására a Nemzeti Koalíció jelöltjeként indult el az SNS-lista 148. helyén, hogy felkarikázza magát a hatodik pozícióba. Ševčík a kollégáihoz képest viszonylag csendes, láthatatlan és megbízható tagja az SNS-frakciónak, holott az indulásakor célként határozta meg a politikai civil szervezetek elsorvasztását, valamint teljesen fölöslegesnek jellemezte a civil támogatásokat, illetve az orosz támadás kiváltó okaként hivatkozott az Ukrajnában létesített amerikai biolaborokra.

Filip Kuffa az Élet párt jelöltjeként került az SNS lista huszadik helyére – majd a karikák összesítését követően a hetedik helyről a parlamentbe. Mindkét esetben egy hellyel előzte meg az apját, Štefan Kuffát. Filip Kuffát már előléptették, az SNS környezetvédelmi minisztériumának egyik államtitkára, Taraba miniszter bizalmasaként. A ténykedése alatt megvádolták azzal, hogy bábként irányítja a Tátrai Nemzeti Parkot a testvérével, és egy bizarr botrány is fűződik a nevéhez: áprilisban helikopterrel repült át a Kis-Fátra Nemzeti Park védett területei felett, állítólag veszélyeztetve a környék élővilágát.

Apja, Štefan Kuffa már két groteszk hírrel is felkeltette a közvélemény figyelmét az elmúlt egy évben. Az idősebb Kuffát eredetileg a kulturális tárca államtitkárává nevezték ki, hogy felszabadítsák a parlamenti helyét megbízhatóbb képviselők számára. Ebből a pozícióból azonban hetekkel később távoznia kellett, miután novemberben egy nagyszombati szentmisén a püspököket arra szólította fel, hogy iktassák be Jézus Krisztust Szlovákia királyának. A parlamentbe való visszatérés helyett a környezetvédelmi tárca államtitkári székébe vezényelték át, ahol a vízgazdálkodással foglalkozik. Ebben a minőségében próbált leállítani egy erkölcstelennek titulált színházi előadást egy kelet-szlovákiai faluban, amíg a gyerekek nem távoznak a közönség soraiból.

Vírus és verekedés

A választáson a százharmincadikról a kilencedik helyre előreugró Peter Kotlár továbbra is parlamenti képviselő, de emellett a a koronavírus-járvány kezelésének kivizsgálásáért felelős kormánybiztosnak is kinevezték. Kotlár vizsgálata mindössze annyi eredményt hozott, hogy bioterrorizmusnak minősítette a járványt, valamint Szlovákia nevében váratlanul, az uniós országok közül egyetlenként elhatárolódott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által kidolgozott járványügyi megállapodástól – így konfliktusba került az egészségügyi tárcát vezető Zuzana Dolinková (Hlas) miniszterrel is.

Az SNS-lista utolsó eredeti bejutója még mindig parlamenti képviselő, a 140. helyről magát felkarikázó Pavel Ľupták. A neve ugyanakkor szintén egy bizarr botránnyal kapcsolatban került elő: júliusban egy férfi a saját házában megverte. Ľupták szerint az esetnek nincs köze a politikához: a támadó megrendelésre cselekedett, mert korábban kirakott az ingatlanból egy helytelenül viselkedő, elmondása szerint részeges négygyermekes családanyát. Az elkövető ellen eljárás indult. Ľupták egyébként napokkal korábban a parlamentben vonta kétségbe, hogy orosz rakéták bombáztak volna le egy kijevi gyermekkórházat.

Az összesítésből látjuk, hogy az SNS eredetileg bejutott tíz képviselőjéből hatan ülnek még mindig a képviselői padokban, két független képviselő került a párt két minisztériumának az élére, a Kuffa-család tagjai pedig a környezetvédelmi tárcához kerültek. Kérdéses, hogy Danko milyen módon tudja integrálni az SNS-be a parlamentben maradó, de ott is ellentmondásos tevékenységet végző politikusokat. Ahogy az is, mire lesz ez elég: a legtöbb közvélemény-kutatás szerint az SNS támogatottsága stabilan az öt százalékos választási küszöb alatt van.

Read More

Post Comment