Domborművet avattak az idei falunapon
2024. 08. 27., k – 17:39
Domborműavatással egybekötött falunapot tartottak szombaton az Alistál melletti, csaknem 350 lelket számláló településen. A program 9 órakor a műfüves focipályán kezdődött, délután pedig avatási ünnepségre gyűltek össze a helyi iskola épületél, majd utcabállal zártak.
A nagy hőség sem akadályozta meg a résztvevőket abban, hogy csatlakozzanak a már reggel megkezdődött focibajnoksághoz a műfüves pályán, ahol a kilátogató családok minden tagja megtalálhatta a maga mozgáslehetőségét. A foci mellett tollaslabdázhattak, teniszezhettek, illetve pétanque-ozhattak is, a gyerekeknek pedig különféle ügyeségi vetélkedőkkel és ajándékcsomagokkal is kedveskedtek. A három helyszínen zajlott falunap szervezői igyekeztek a program minden pontjában helyieket bemutatni és foglalkoztatni.
A sportos délelőttöt követően a turulmadarat ábrázoló dombormű avatása délután 4 órakor kezdődött az alapiskola épületénél. A alkotást a helyi Csemadok Petőfi Sándor Alapszervezete állíttatta. Az avató ünnepségen Bögellő polgármestere, Bögi Ferenc szólt az egybegyűltekhez, köszöntötte a jelenlévőket, majd Ollári Józseffel közösen leleplezték az aprólékosan megmunkált fa domborművet. Az ötletadó maga a polgármester volt, aki még 2023 decemberében szólította meg Kosár Csabát, aki az itt, az iskolaudvarban néhány méterrel odébb álló kopjafát is felújította. Kosár Csaba, bögellői lakos már gyermekkora óta a fa megmunkálásának szerelmese és egy nagy álma vált valóra azzal, hogy községéért valami maradandót alkothatott. Több hónapon keresztül faragta a gondosan megtervezett, 130 centiméter magas és 130 centiméter széles művet. Jelenleg főállása mellett hobbi szinten, csupán szabadidejében foglalkozik fafaragással. A madár alatti szöveget párja, Bencsik Viktória készítette. A juhar fa anyagot Kosár Árpád ajánlotta fel, a nyersanyagot pedig Takács György készítette elő a faragáshoz.
„Már korábban megfogalmazódott egy magyarságot szimbolizáló emlékmű ötlete, később döntöttünk a turulmadár, majd a dombormű forma mellett. Naponta egy-egy órát tudtam szánni a faragására, ilyen domborművet még nem készítettem. A felvésett szavakat sokáig egyeztettük, míg végül »A magyarság megmaradásáért« felirat mellett döntöttünk”
– osztotta meg lapunkkal Kosár Csaba, az alkotó.
Bögi Ferenc ünnepi beszédében kihangsúlyozta az anyanyelvi oktatás és a hagyományőrzés fontosságát. Kiemelte a helyi összetartás erejét, mely elengedhetetlen az előrehaladáshoz. Langstad István helyi lelkipásztor szólt az egybegyűltekhez Szent István király hagyatékáról és a keresztény hitről elmélkedve, majd Szakál László János esperes vette át a szót, aki ünnepélyesen megáldotta a az iskola falát díszítő új alkotást. Horony Ákos, kisebbségi jogokkal foglalkozó jogász és nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztos külön ezen alkalomra írt üzenetét a polgármester olvasta fel.
„Csak azok a kisebbségek tudnak megmaradni, amelyek mind egyénileg, mind közösségként ki tudnak állni a saját jogaikért”
– hangsúlyozta a beszédében, végül még sok közös ünneplést kívánt a felavatott emlékmű mellett, hogy a magyarságnak ne csak évezredes múltja, hanem jövője is legyen. Az avatóünnepséget kultúrműsorral tették színesebbé, Bugár Sátor Veronika énekelt a közönség előtt, majd a Tiszta Forrás és a Bögellőiek énekkar lépett fel, Csicsay Mária és Santúr Adrienn pedig szavalatukkal tették még hangulatosabbá az eseményt.
Az ünnepséget utcabál követte, ahol később a helyi szervezetek, magánvállalkozók és magánszemélyek által felajánlott tomboladíjakat is kisorsoltak. A zenét Dévényi Dávid biztosította, az ételről és italról pedig az Orchidea Presszó gondoskodott.