Hova utazzunk, hol nyaraljunk idén nyáron?
2024. 02. 23., p – 09:25
Közeledik a nyári szezon, és éppen itt az ideje, hogy elkezdjünk azon gondolkozni, hol nyaraljunk, pancsoljunk. S ha megvan a célállomás, akkor nincs más hátra, mint elkezdeni szervezni az utazást. De hova utazzunk, kinek mi a legideálisabb pihenés, kinek éri meg az utazási iroda, és ki válasszon all inclusive nyaralást?
Mikor utazzunk?
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mikor utazzunk – ez ugyanis jelentősen csökkentheti vagy éppen ellenkezőleg, növelheti a nyaralás, kirándulás árát. Értelemszerűen, ha a nyári főszezonban mennénk, azaz júniusban, de még inkább július-augusztusban, akkor maximális vagy legalábbis nagyon magas árakkal kell számolnunk, legyen szó egyénileg szervezett utazásról (a szálloda, repülőjegy drága, különösen a tengerparti célállomások esetében) vagy irodánál foglalt nyaralásról. Akinek nincs más választása (család, szabadság miatt), az erre az időpontra foglaljon, ám ha spórolni szeretne, vagy csak elkerülni a tömeget, akkor érdemes korábbi, későbbi, azaz főszezonon kívüli időpontot választani.
Mikor foglaljunk?
A kérdésre nincs jó válasz, mivel ez annak függvénye, hogy mikor utazunk: ha főszezonban, akkor mielőbb el kell kezdeni a foglalást, ha nem ragaszkodunk a nyári hónapokhoz, és rugalmasabbak vagyunk, akkor még várhatunk picit, mivel a jegyek ára – főleg az őszi hónapokra – csökkenhet, ilyenkor a szeptemberi, októberi járatokra nincsenek akciók, vagy csak elvétve, a légitársaságok leginkább az indulást megelőző két-három hónapban kezdik csökkenteni az árakat. Ugyanez igaz a szállásokra is.
Utazási irodával
Ha utazási irodás nyaralást választunk, érdemes élni az előfoglalási kedvezményekkel, mivel most még futnak ezek az akciók, kb. márciusig. Előnye, hogy ilyenkor még a teljes kínálatból tudunk választani, az összes szállodában, célállomáson van még hely, jellemzően minden indulási időpont elérhető, így könnyebb a választás. A másik érv, hogy ahogy tavaly, úgy idén sem lesz sok last minute ajánlat, ha lesz is, nem lesz olcsóbb – mivel telt házasak a charterjáratok –, legfeljebb néhány célállomás esetében számíthatunk kedvezményekre. Ám ha mindegy, hogy hol, melyik tengerparton, csak nyaraljunk a mottó, akkor nem gond várni, de két-három héttel indulás előtt már érdemes foglalni.
All inclusive
Ahogy korábban, így most is sokan választanak all inclusive nyaralást. Vannak célállomások, amelyek kifejezetten az ilyen utasokra összpontosítanak (Egyiptom, Törökország, Tunézia, újabban néhány görögországi, spanyolországi hotel is), de sok helyre nem érdemes ezt az ellátást választani – megannyi lehetőség közül választhatunk a helyszínen, akár mindennap más étteremben vacsorázhatunk. Viszont a fent említett három országban kifejezetten ajánlott az all inclusive nyaralás – lehetőleg négy- vagy még inkább ötcsillagos hotelben.
Wellness, fürdők
Az egyik legjobb helyzetben azok vannak, akik valamilyen wellnesskirándulásra vágynak, mivel az ilyen típusú szállodák egyrészt közel vannak, azaz autóval is könnyen megközelíthetők. Nincs tehát olyan kockázat, hogy az utolsó pillanatban felmegy a repülőjegy ára. A másik előnye, hogy az ilyen szállodák ára sokkal kevésbé emelkedik, bár dinamikus árazást alkalmaznak, mégsem kell attól tartani, hogy hirtelen megduplázódik vagy még ennél is magasabbra szökik az egy éjszaka ára. Nyáron nemcsak a wellness-szálloda lehet jó választás, hanem akár egy fürdő is, vagy a kettő kombinációja. Mind a wellness, mind pedig a fürdő ideális választás lehet a baráti társaságoknak, a pároknak és családoknak is. Ez utóbbiaknak érdemes olyan hotelt foglalni, amely kifejezetten családbarát, ahol a gyerekek sokszor a szülők nélkül is megannyi program közül választhatnak. S hogy mikor foglaljuk le az ilyen utazást? Értelemszerűen a fürdőzéshez nincs szükség korai foglalásra, azt elég a helyszínen kifizetni. A wellnesst azonban érdemes akár már most megtervezni, és ha tudjuk az utazás időpontját, akkor legkésőbb májusig lefoglalni, mert a nyári hónapokban biztosan nem lesz olcsóbb egy ilyen testi-lelki felfrissülés.
Hotelek
Ahogy a légitársaságok, a hotelek is törekednek a nagyobb bevételre és ezzel a busásabb haszonra, így a nyári hónapokban, elsősorban Európában, szintén jelentősen megemelik az árakat. Ez minden hotelre igaz lehet, de a tengerpart mentén található szálláshelyekre még inkább. Ami szezon előtt 80–120 euró volt szobánként és éjszakánként, reggelivel, adókkal, az nyáron akár a duplájára is emelkedhet. S ha pedig valamilyen sportesemény vagy nemzetközi rendezvény van az adott városban (pl. valamilyen kupa, világbajnokság, fesztivál vagy Forma 1-es futam), akkor még magasabb lehet az ár – igaz, ha valaki emiatt utazik az adott városba, az számol ezzel, és nem okoz neki gondot a magasabb árszínvonal. Ahogy a fentieknél is, a szállásoknál is igaz – érdemes minél előbb foglalni. Olcsóbb nem lesz, legfeljebb akkor, ha csökkentjük az igényeinket, és a négycsillagos hotel helyett megelégszünk az alacsonyabb kategóriával – és még így sem garantált az olcsóbb ár…