Kiállították Pozsonyban a magyar korona másolatát
2024. 08. 17., szo – 08:27
A Pozsonyi Városi Múzeum (MMB) kiállította a Koronázási Napok alkalmából a régi városháza tárgyalótermében a magyar királyi korona másolatát, melyet vasárnapig nézhetnek meg az érdeklődők. A másolatot egy trencséni családi ékszerészet szakértői készítették.
„Több mint ezer munkaórát vett igénybe a másolat elkészítése. 362 gyöngy és 98 drágakő díszíti, például almandin, ametiszt, rózsakvarc, malachit a krizopráz” – mondta Katarína Selecká, a múzeum munkatársa.
A korona másolatát ezüstből készítették, majd befuttatták arannyal, súlya megegyezik az eredeti szent koronáéval, amely viszont színaranyból van, és a magyar Országgyűlésben látható Budapesten.
A magyar királyi korona, más nevén Szent István koronája az egyik legrégebbi fennmaradt európai korona. Több mint 50 király viselte, az utolsó király, IV. Károly koronázása 1916-ban volt. Ezt a koronát viselte Mária Terézia is, akit 1741-ben a pozsonyi Szent Márton-dómban koronáztak meg.
A királyi korona a stabilitást is garantálta Magyarországon, azonban a török fenyegetések és a rendi felkelések miatt rendkívül kalandos utat járt be – idézi fel a múzeum. Sokáig Pozsonyban is őrizték, ahol most a másolata található. 1945-ben a szovjet hadsereg elől kimenekítették az országból, majd az amerikai hadsereg elszállította és a Fort Knox katonai támaszponton helyezték el. 1978-ban adták vissza Magyarországnak.