Megfontoltabb gazdikeresés a koronavírus idején
Száz Ildikó
2021. 01. 27., sze – 07:13
Különös, kedvezőbb fordulatot vett a jobb sorsra érdemes kutyák élete a koronavírus idején. Több figyelmet és támogatást kapnak a lakosoktól, mint korábban, amikor a hétköznapok során nem jutott idő arra, hogy az állatmenhelyek védenceire figyeljenek.
Több az örökbefogadó
A vágsellyei és az érsekújvári önkormányzati menhelyen, valamint a tótmegyeri ideiglenes befogadó magánközpontban is hangsúlyozták az állatvédők, hogy már a koronavírus első hulláma idején több kutyát fogadtak örökbe, mint bármikor korábban. A helyzet azóta sem változott, bár a megszorító intézkedések miatt elmaradnak a kutyasétáltatások, simogatások, ismerkedések. Az állatvédők a sok megkeresésnek köszönhetően azonban jobban megfontolhatják, megválogathatják, kire bízzák a védenceiket. A Covid-19 idején is szállítanak kutyákat Csehországba, Németországba és Ausztriába csaknem minden menhelyről, bár kissé hosszabb ideig tart az ezzel kapcsolatos ügyintézés és az utazás biztonságos lebonyolítása.
Az idős állatok maradnak
Vágsellyén, a Hetmény városrészben lévő menhelyen a koronavírus- fertőzés előtt mintegy nyolcvan, időnként száz kutyáról gondoskodtak. 2020 tavaszán egy hónap alatt kétszázötven százalékkal nőtt a kutyabefogadások száma. Gitka Eliášová Hanová, az Elkószált Kutyák Polgári Társulás vezetője elmondta, a sorsukra hagyott kölyökkutyák iránt továbbra is hatalmas az érdeklődés, őket röviddel az érkezésük után örökbe fogadják. Nehezebb gazdit találni az idősebb, beteg kutyusok számára, holott a társulás támogatja az új gazdikat, fedezi az állatok egészségügyi ellátásával járó kiadásokat. Az otthonaikba szoruló lakosok ezekben a napokban is együttműködnek a vágsellyei menhellyel, több ideiglenes befogadójuk is van.
„A menhelyet bezártuk a szigorító intézkedések miatt, ám azok, akik kutyát szeretnének örökbe fogadni, vagy ideiglenes befogadással segíteni a munkánkat, az Elkószált Kutyák Polgári Társulás közösségi oldalán (Facebook: Zatúlané Psíky Šaľa) lévő fényképek alapján választhatnak a gazdira váró állatok közül. Telefonos egyeztetést követően át tudjuk nekik adni a kutyát”
– mondta Gitka Eliášová Hanová.
A mackós kinézetű Minsk, a szeretetre éhes idős Lumpi, vagy Rita, a fájós végtagú német juhászkutya reménykedve várja, hogy valaki pont őket válassza. A menhelyen lévő mintegy harminc eb nyolcvanöt százaléka kankutya, folyton rivalizálnak egymással. Az idős Csepi, aki ideiglenes befogadótól került vissza a gyeptelepre, nem jól viseli a harciasságot, már csak egy békés, meleg otthonra vágyik.
Ronyt, a tótmegyeri menhely régi lakóját egy elhagyatott udvaron találták, ma már az Új Szó régiós szerkesztőjének nélkülözhetetlen asszisztense.
Nincs hazai örökbefogadás
Nem látogatható a jelenlegi helyzetben az érsekújvári önkormányzati menhely sem, és Bogdán Angelika vezető elmondja, egyelőre szünetel a hazai örökbefogadás is. Érsekújvárban néhány évvel ezelőtt még hetven-nyolcvan kutyáról gondoskodtak az üvegházakból kialakított városszéli gyeptelepen. Jelenleg negyvenhat kutya vár náluk gazdára, tizenöt állat ideiglenes befogadónál él. Január második felében Németországba és Ausztriába utazik néhány négylábú, ahol már nagyon várják őket az örökbe fogadó családok. Évente mintegy háromszáz állatot adoptálnak külföldre, olyan országokba, ahol kötelező a kutyák ivartalanítása, nincs túlszaporulat. A vemhes állatokat nem dobják ki az utcára a kölykeikkel együtt, és nem felejtik az erdőben zsákba kötve, mint ahogy az sajnos még az érsekújvári járásbeli térségben is megesik időnként.
Csak két kutya maradt
Mirka Bokrošová a tótmegyeri ideiglenes magán befogadó központ megálmodója és fenntartója. Párjával, Ivan Hozlárral együtt két kicsi gyermek szüleiként több mint húsz macskáról és ennél is több kutyáról gondoskodnak.
„Ez úton szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki segíti a munkánkat támogatóként, befogadóként, adományozóként, vagy úgy, hogy megosztja a közösségi oldalon közzétett, gazdira váró kutyákról készült felvételeket. A koronavírus első hulláma idején tizenkét kutyából csak kettő maradt nálunk, a többi gazdára talált. Állandó és ideiglenes befogadók is jelentkeztek, ám az utóbbiak közül is többen úgy döntöttek, hogy megtartják a magukhoz vett kutyust. Saját portánkon további tizenöt állatunk van, többen közülük sérültek, betegek és folyamatos egészségügyi ellátást igényelnek. A gazdára váró két kutyus mellé újabb nehéz sorsú állatokat tudtunk befogadni, mert ilyenek mindig akadnak a várólistánkon. Rossz körülmények közül mentettük ki a végtelenül aranyos, játékos Honey és Body kutyákat. Dolly, a jámbor kutyalány úgy látszik, örökös lakónk marad” – nyugtázta Mirka Bokrošová.
A kutyamenhelyeken a koronavírus idején is hálásak minden örökbefogadó és ideiglenes befogadó jelentkezéséért, valamint a pokrócokat, kutyatápokat, tálakat, játékokat ajándékozóknak is nagy köszönet jár – tudtuk meg az állatvédőktől.