Továbbra is hazudozással vádolja egymást Dolinková és az ellenzék a trencséni kórház kapcsán
2024. 08. 06., k – 16:57
Nem sikerült kedden megnyitni a parlament egészségügyi bizottságának rendkívüli ülését, amelyet az ellenzéki képviselők kezdeményeztek a Trencséni Egyetemi Kórház kardiológiai osztályán kialakult helyzet miatt. Az ülésen ugyan megjelent Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi miniszter, de a bizottsági tagok hiánya miatt a testület nem volt határozatképes.
A napokban lapunk is beszámolt a trencséni kórház kardiológiai osztályával kapcsolatos botrányról. Az ellenzéki képviselők azt állítják, összeomlás fenyegeti az osztály működését, mivel az újonnan kinevezett igazgató, Michal Plesník politikai okok miatt leváltotta a főorvost, ami végül az ott dolgozó szakemberek tömeges felmondásához vezetett. Az egészségügyi miniszter azonban azt állítja, sikerült új orvosokat találni a régiek helyére, illetve továbbra is tárgyalnak a személyi állomány megerősítéséről, így a kardiológiai osztály nincs veszélyben.
Az ellenzéki képviselők továbbra is állítják, nagy bajban van a Trencséni Egyetemi Kórház kardiológiai osztálya az ott dolgozó orvosok felmondása miatt, Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi miniszter szerint azonban az osztály működése nincs veszélyben. Oskar Dvořák, a Progresszív Szlovákia (PS) képviselője ráadásul állítja, az új kórházigazgató több mint egymillió eurót fizetett ki olyan felújítási munkálatokért, amelyeket el sem végeztek.
Múlt héten lapunk is beszámolt a trencséni kórház kardiológiai osztályának helyzetéről: Dolinková új igazgatót nevezett ki a kórház élére Michal Plesník személyében, aki rövidesen le is váltotta az osztály alapítóját és egyben főorvosát, Peter Blaškót. Az ellenzéki képviselők állítják, a főorvos leváltása nem szakmai, hanem politikai alapon történt, Plesník a saját emberét akarta beültetni az osztály élére. Ezzel azonban nem értett egyet az ott dolgozó szakemberek jelentős része, ezért beadták a felmondásukat.
Az ellenzéki képviselők felszólították Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi minisztert, hogy cselekedjen a Trencséni Egyetemi Kórház kardiológiai osztálya kapcsán, ahol nemrégiben több orvos is beadta a felmondását. A tárca sajtóosztálya szerint intenzíven dolgoznak a kialakult helyzet megoldásán.
Pár napja a Sme számolt be arról, hogy a trencséni kórház újonnan kinevezett igazgatója, Michal Plesník leváltotta pozíciójából a kardioközpont addigi vezetőjét és egyben alapítóját, Peter Blaškót. A főorvos elmondása szerint Plesník a személyi cserét azzal indokolta, hogy szeretné a saját emberét az osztály élén látni, egyébiránt nincsen semmilyen problémája Blaškóval. Plesníket nemrégiben maga az egészségügyi miniszter nevezte ki a trencséni kórház élére.
Megbénult osztály?
A hír hallatára az osztályon dolgozó szakorvosok többsége benyújtotta a felmondását. A Sme értesülései szerint a helyzet odáig fajult, hogy a napokban megbénult az osztály működése, mivel nincs, aki teljesítse az orvosi ügyeleteken való szolgálatot. A felmondási idejüket töltő orvosok július végéig kivették a szabadságaikat. A napilap beszámolója alapján a helyiek egészségügyi állapota is veszélyben lehet, hiszen a kardioközpontban látták el az infarktusos betegek jelentős részét, az osztály nélkül azonban a legközelebbi kardiológiai központok másfél-két órára vannak Trencsén környékétől, ami jelentősen csökkenti a páciensek túlélési esélyeit.
A kórház cáfolta a napilap állításait az osztály működése kapcsán, szerintük nem bénult meg az ellátás, a távozó orvosokat pedig augusztusban pótolni fogják.
Az egészségügyi minisztérium a cikk megjelenése után szintén reagált, a tárca sajtóosztálya élesen elhatárolódott attól, hogy a helyiek élete veszélyben lehet. Mint írták, a felmondások benyújtása óta a trencséni kórház vezetése folyamatosan tájékoztatja a minisztériumot a helyzet stabilizálására hozott intézkedésekről. A tárca szerint a Sme napilap féligazságokat terjeszt, elferdíti a tényeket és pánikot kelt. Egyúttal biztosították a lakosokat, a trencséni kórház vezetősége mindent megtesz azért, hogy továbbra is elérhető egyen az ellátás a kardioközpontban.
Nyomás Dolinkován
Oskar Dvořák, a Progresszív Szlovákia (PS) parlamenti képviselője keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, ha Dolinková a hét végéig nem mutatja be a nyilvánosság előtt, hogyan szeretné megoldani a kardiológiai osztály problémáit, akkor a parlament egészségügyi bizottságának összehívását fogják kezdeményezni, amelyre az egészségügyi miniszter mellett a trencséni kórház igazgatója is meghívást kap.
„Trencsénben összeomlik a csúcsminőségű kardioközpont, amiért közvetlenül Dolinková a felelős. Az ő jelöltje menesztette a főorvost, aki Németországból tért vissza Szlovákiába, és magával hozott még hat kardiológust. A betegek élete most veszélyben van, Szlovákia pedig újabb szakembereket veszíthet el, mert már fontolgatják, hogy ismét elhagyják az országot”
– jelentette ki a PS képviselője, aki személyesen is megtekintette a trencséni kórházat. Elmondása szerint a súlyos szívproblémákkal küzdő betegeket így Pozsonyba, Nyitrára, Turócszentmártonba vagy Besztercebányára kell szállítani, ami akár egy órával is meghosszabbíthatja az ellátáshoz való hozzáférést.
A KDH felszólította Dolinkovát, hogy azonnal váltsa le Plesníket a trencséni kórház éléről. A kereszténydemokraták szerint az igazgatónak felelősséget kellene vállalnia, hiszen a főorvos visszahívása mögött politikai döntés áll, ami az orvosok felmondásához és végül az összeomlás széléhez vezetett.
Tomáš Szalay, az SaS parlamenti képviselője szerint pártja már régóta figyelmeztet az egészségügyi tárcavezető vitatható személyi cseréire, amelyek ehhez hasonló kockázatokat rejtenek magukban. Kiemelte: ahelyett, hogy Dolinková igyekezett volna csillapítani a kedélyeket, inkább a médiát és az újságírókat támadta.
„Ezt tényleg nem így kellene csinálni. Éppen ezért kérjük Dolinkovát, hogy haladéktalanul mutasson be lépéseket a trencséni kardioközpont összeomlásának elkerülésére. Miniszterként felelősséget kell vállalnia az általa jelölt kórházigazgató tetteiért”
– üzente Szalay a Facebookon.
A tárca válasza
A minisztérium kedden sajtóközleményben reagált az ellenzéki képviselők felvetéseire. Továbbra is állítja, a kardioközpont működése nincs veszélyben. A tárca a kórház vezetőségére hivatkozva azt írta, összesen négy orvos nyújtotta be a felmondását, de júliusban három új szakembert vettek fel az osztályra, és a kórház vezetősége további orvosokkal tárgyal. Emellett megismételték korábbi álláspontjukat: a tárca folyamatosan egyeztet a kórház vezetőségével a lépésekről, amelyekkel biztosíthatják az osztály működését.
(nar, TASR)
Párhuzamos valóságok
Az ellenzék a múlt héten azt állította, a felmondások miatt gyakorlatilag megbénult a kardiológiai osztály, ami a helyiek számára igencsak aggasztó hír. A központban ugyanis életveszélyes eseteket is elláttak, például ide szállították Trencsén környékéről az infarktusos eseteket. Így azonban nincs kinek ellátnia a betegeket, és a legközelebbi kardioközpontok másfél órára találhatók a trencséni kórháztól, ami komoly életveszélyt jelenthet a páciensek számára.
Dolinková azonban tagadta, hogy bármiféle problémák merültek fel az osztály működésével kapcsolatban. A miniszter hétfőn tett közzé egy videót a trencséni kórházból, melyben elmondta, a saját szemével győződött meg arról, hogy a kardiológiai osztály rendesen működik, és aki mást állít, az szerinte hazudik. Kiemelte, az osztályon egy főállásban és négy másodállásban dolgozó orvos mondott fel, akiknek az összteljesítménye 2,5 orvosét tette ki. Júliusban azonban felvettek három új szakembert, és a kórház vezetése jelenleg is tárgyal a személyzeti kapacitások megerősítéséről.
Az egészségügyi miniszter továbbá elmondta, félrevezetőek az ellenzéki képviselők kardioközponttal kapcsolatos állításai. Szerinte ahhoz, hogy az osztály teljesítse a kardioközponttá válás feltétetelit, legalább 80 ágyra, 2–3 műtőteremre és állandó működésre lenne szükség. Mivel azonban a trencséni kórházban 8 ilyen ágy van, helyesebb kardiológiai osztályról beszélni, ahol a statisztikák alapján heti 1–3 beteget látnak el.
Valaki hazudik
Peter Stachura, a KDH parlamenti képviselője keddi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, Dolinková állításai közül több nem felel meg a valóságnak. Szerinte már az sem állja meg a helyét, hogy az osztály rendesen működik, hiszen az igazgatóváltás előtt az osztályon heti 20 beteget láttak el, most pedig ennek csak a tizedét.
„A miniszter asszony szerint ez rendes működés?”
– tette fel a kérdést Stachura.
Továbbá leszögezte, a nevük elhallgatását kérő kórházi alkalmazottak és egyéb közeli források elmondása alapján a felmondásokkal nem 2,5 orvosnyi teljesítmény veszik el az osztályról, ahogy azt a tárcavezető állítja, hanem 4,4. Az említett három új orvos közül az egyik a főorvos, aki 0,6-os szerződéssel rendelkezik.
„Képzeljenek el egy olyan süllyedő hajót, amelyen a kapitány csak félmunkaidőben dolgozik”
– jelentette ki a képviselő.
A másik új orvos, akitől Dolinkováék elvárják az osztály bebiztosításának működését, 0,2-es szerződést írt alá, a harmadik orvos pedig megbízási szerződésen van, tehát bármikor elhagyhatja a kórházat.
„Ez egy újabb példája annak, hogy a miniszter asszony nem mond igazat. Egyszerűen félrevezeti a közvéleményt”
– jegyezte meg Stachura.
Felújítás?
Oskar Dvořák szerint a kardiológiai osztály működése augusztusban sincs biztosítva, és a miniszter továbbra sem mutatott be semmilyen tervet vagy vészmegoldást. Ehelyett a személyi cserékkel van elfoglalva, amelyek több szempontból is kérdésesnek bizonyultak. Dvořák a Sme napilap információira hivatkozva hangsúlyozta, a kórházban 2019-ben szükség volt a csővezetékek cseréjére, amelyet egy Camase nevű cégre bíztak. A szerződés alapján a cég a munkálatokért cserébe nem kért semmilyen pénzt, viszont a kórház elkötelezte magát, hogy 10 éven keresztül havonta 40 ezer eurót fizet majd a kazánház üzemeltetéséért és karbantartásáért. Felmerült azonban a gyanú, hogy a Camase nem is végezte el a felújítást, amit Dvořák a sajtótájékoztatón fotókkal is igyekezett alátámasztani. Az ügy korábban rendőrség elé is került, így a Matovič– és Heger-kormányok idején a kórház vezetősége nem fizetett semmit a Camase számlájára. Miután azonban Dolinková kinevezte Plesníket a kórház élére, az új vezető szinte azonnal kifizette az évek alatt összegyűlt, több mint egymillió eurós tartozást. És ez még nem minden: Dolinková nemrégiben kinevezte Tomáš Lorencet, a Camase felügyelőbizottságának tagját a minisztérium szolgálati irodájának főtitkárává.
Tomáš Szalay, az SaS képviselője szerint ez is bizonyítja, hogy a minisztérium Dolinková irányítása alatt egy személyi ügynökséggé vált, amelynek az a feladata, hogy a hozzá közel álló embereket magas állami pozíciókba juttassa. Éppen ezért összehívják a parlament egészségügyi bizottságát, hogy a miniszter személyesen is válaszoljon a képviselők kényes kérdéseire.
Kérdéses azonban, hogy a koalíciós többséggel rendelkező bizottság ülését egyáltalán sikerül-e megnyitni.
Az ellenzéki pártok viszont úgy vélik, Dolinková hazudik, ezért keddre összehívták a parlament egészségügyi bizottságát. A rendkívüli ülésen megjelent Dolinková és Plesník is, de a testület így sem volt határozatképes, mivel Vladimír Balážon (Smer), a bizottság elnökén kívül egyetlen koalíciós képviselő sem jelent meg, illetve az ellenzékből Marek Krajčí, a Szlovákia mozgalom tagja is hiányzott. Baláž szerint a bizottság következő ülése legjobb esetben is csak szeptemberben esedékes.
Nyomás alatt
Az ellenzék ennek ellenére továbbra is igyekszik nyomást gyakorolni Dolinkovára, az SaS a keddi sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter távozását követelte. Branislav Gröhling pártelnök felszólította Robert Fico (Smer) miniszterelnököt, váltsa le Dolinkovát, mivel szerinte alkalmatlan az egészségügyi tárca vezetésére.
Tomáš Szalay, a párt parlamenti képviselője és egyben egészségügyi szakembere öt okot is megnevezett, amiért Dolinkovának azonnal távoznia kellene pozíciójából. Az egyik legfontosabb indok a már említett trencséni kórház helyzete. Szalay hangsúlyozta, a kardiológiai osztály főorvosának leváltása már önmagában is problémás volt, de még nagyobb botrányt jelent, hogy az új kórházigazgató 1,1 millió eurót fizetett ki egy cégnek a csővezetékek cseréért úgy, hogy a munkálatokat állítólag el sem végezték, pusztán átfestették a régi vezetékeket. Emiatt baktériumok szaporodtak el a csövekben, ami veszélyt jelenthet a betegek egészségére is, állítja Szalay.
Gröhling ennek kapcsán felszólította Peter Pellegrini köztársasági elnököt, aki a Hlas korábbi vezetőjeként Dolinkovát jelölte az egészségügyi tárca élére, hogy látogasson el Trencsénbe, és magyarázza el a helyi pácienseknek, hogy minden rendben van, és továbbra is kiáll a miniszter mellett.
Indokok egész sora
Szalay továbbá Dolinkovát hibáztatja az Általános Egészségbiztosító (VšZP) nehéz anyagi helyzetéért. Mi is beszámoltunk arról, hogy az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) felszólította a biztosítót, álljon elő egy, a pénzügyi helyzetének konszolidációjára vonatkozó tervvel, mivel év végére akár 170 millió eurós veszteségbe is kerülhet. Szalay szerint ha a VšZP nem rendezi a problémát, akkor a betegeknek még többet kell várniuk majd az ellátásra, illetve még többet kell majd fizetniük, ami szintén Dolinková lelkén száradhat.
Eljárást indított az Általános Egészségbiztosító (VšZP) ellen az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS), mivel szerintük a biztosító nem tartja magát a tervezett gazdálkodási célokhoz.
Az ÚDZS azt szeretné, ha a VšZP előállna a pénzügyi helyzetének konszolidációjára vonatkozó tervvel. Ezt a tervet azonban a hivatalnak is jóvá kell hagynia, ellenkező esetben a biztosító ún. vagyoni zárlat alá kerülhet. Az ÚDZS azt szeretné, ha a VšZP a kiadási oldalon spórolna, az év végére ugyanis a biztosító várható vesztesége eléri a 169 millió eurót. Az egészségügyi minisztérium, amely a VšZP százszázalékos tulajdonosa is azt közölte, szükséges a konszolidációs tervre.
(Denník E)
A következő bírálat az Európai Unió helyreállítási alapjával kapcsolatos. Szalay szerint az egészségügyi tárca képtelen időre teljesíteni azokat a mérföldköveket, amelyek feltételül szolgálnak az uniós források lehívásához, így mintegy kétmilliárd eurót bukhat az állam. Példaként a turócszentmártoni kórházat említette, ahol a miniszter leváltotta az új kórház felépítéséért felelős csoport vezetőjét és tagjait, és az új csoport azonban szintén széthullott. Az SaS képviselője állítja, a cserék eredményeként a projekt már 4 hónapos csúszásban van, ami veszélybe sodorja az új kórház felépítését.
Szalay emellett kiemelte, a tárcavezető korábban maga is a járóbeteg-ellátásban dolgozott, így bízott abban, hogy miniszterként külön figyelmet fordít majd a rendelők helyzetére, de ez egyelőre nem történt meg, a hálózat pedig az összeomlás szélén áll.
Végül pedig a vízió hiányát rótta fel a miniszternek, aki Szalay szerint gyakran enged a koalíción belüli nyomásnak, és egészségügyi kérdésekben is teret enged az SNS által jelölt összeesküvéselmélet-hívőknek, utalva például Peter Kotlárra, a koronavírus-járvány kezelésének kivizsgálásáért felelős kormánybiztosra.
Öt hazugság?
Dolinková az elnapolt bizottsági ülés után kiállt a nyilvánosság elé, hogy reagáljon a trencséni kórházzal kapcsolatos állításokra, illetve az SaS sajtótájékoztatójára. Szalay érveit egytől egyig hazugságnak nevezte, az SaS-szel kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, eddig egy szakmai kérdésekkel foglalkozó pártnak tartotta őket, most azonban populista kijelentéseket tesznek és „matoviči politikát folytatnak”.
A miniszter elutasította, hogy bármiféle problémák lennének a kardiológiai osztály működésével, amit a sajtótájékoztatón jelen lévő új főorvos, Miroslav Vytiska szintén megerősített. Utóbbi hangsúlyozta, az osztályon biztosan nem lesz összeomlás, és az, hogy most kevesebb beavatkozást végeznek a szabadságok miatt, teljesen normális.
A csővezeték cseréjével kapcsolatos újságírói kérdésekre Plesník azt felelte, az előző vezetőség nem talált problémákat a munkálatok kapcsán, ezért fizette ki az említett összeget. Az ügyben korábban a rendőrség is nyomozott, de a kórházigazgató szerint minden egyes eljárást leállítottak, és nem bizonyosodott be, hogy csalás történt volna. Az ellenzéki képviselők nemrégiben fotókat is bemutattak a nyilvánosság előtt, melyek állítólag a trencséni kórház kazánházában készültek. Dolinková erre úgy reagált, hogy akár ő is bemutathat csővezetékeket ábrázoló fotókat, és ráfoghatja, hogy ezek Trencsénben készültek, de ez nem bizonyít semmit. Az újságírókat bírálta, amiért felkapták az ellenzéki képviselők állításait, holott a fotók szerzőjét és hátterét sem ismerik.
Szalay többi vádjára Dolinková szintén reagált. Állította, hazugság, hogy a VšZP ügyfeleinek többet kell majd várniuk az ellátásra. Azt elismerte, hogy a gazdasági eredmények valóban nem a várakozásoknak megfelelően alakulnak, de a miniszter szerint a felélénkítési terv rendezi majd a helyzetet. A helyreállítási alap és a járóbeteg-ellátás kapcsán a tárcavezető mindenkinek figyelmébe ajánlotta a mai sajtótájékoztatóját, amelyet Peter Kmec (Hlas) kormányfőhelyettessel közösen tartanak majd, és amelyen az uniós források felhasználási lehetőségeiről lesz szó. A vízió hiánya kapcsán pedig elmondta, szeptemberben ismertetik majd a rendelői hálózat optimalizációs tervét, amely komoly változásokat hozhat a járóbeteg-ellátásban.